[metaslider id="9331"]

Mi az a TDK? – ismertető és élménybeszámoló Kiss Mátyással

Az Intézményi Tudományos Diákköri Konferencia, röviden ITDK, vagy Kari TDK, 2020. október 21-22-én online keretek között került megszervezésre a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A megmérettetésre számos pályamunka érkezett be, ezek közül a legjobbak továbbjuthattak az OTDK-ra, vagyis az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára. Hat tagozatról összesen 26 pályamunka bizonyult méltónak és megfelelőnek a továbbjutásra. De mit is jelentenek ezek a rövidítések? Mit kell róluk tudni, mik az alapfeltételeik? A következőkben Kiss Mátyás, harmadéves jogász hallgató válaszol ezekre a kérdésekre, valamint megosztja tapasztalatait a Kari TDK-val, illetve az OTDK-val kapcsolatban.

Bizonyára már mindenki számára ismerős lehet a TDK elnevezés, teljes nevén a Tudományos Diákköri Konferencia. Hiába, biztosan vannak olyanok, akik nem tudják pontosan miről szól. El tudnád mondani mi is az a TDK?

Kiss Mátyás: Nem feltétlenül egyértelmű mindenki számára a pontos elhatárolás, hiszen a rövidítések sokszor szerintem is nagyon félrevezetők. A hivatalos megnevezés szerint a tudományos diákköri tevékenység a hallgatói önképzés egyik legjobb formája. Ezt a tevékenységet országos szinten az OTDT (Országos Tudományos Diákköri Tanács) fogja össze. A pécsi jogi karon is számos tudományos diákkör található, amelyekben kiváló szakmai munka folyik. Az egyes diákkörökről Fazekas Cintia készített nagyon részletes ismertetőt a Media Iuris számára, amely nagyon hasznos lehet az érdeklődőknek. A diákkörökben általában kutató és szakmai munka folyik, a hallgatók pályamunkákat készíthetnek. Ezek a pályamunkák kétévente „csaphatnak össze” a kari szinten megrendezésre kerülő Intézményi Tudományos Diákköri Konferencián (ITDK). Ezt az eseményt gyakran nevezik kari TDK-nak is. Ez félrevezető lehet kissé, hiszen a karon működő egyes tanszékekhez, tantárgyakhoz köthető tudományos diákköröknek is ez a rövidítése. Innen van lehetőség továbbjutni az országos megmérettetésre, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára (OTDK.)

Mik a feltételei annak, hogy valaki részt vegyen a kari TDK-n? Véleményed és tapasztalataid szerint milyen alapfeltételeknek kell megfelelni?

Kiss Mátyás: A legfontosabb és bizonyára a legtöbb ember által ismert feltétel egy pályamunka elkészítése. Ennek leginkább formai feltételei vannak, ezek közül talán a legáltalánosabb, hogy a dolgozat terjedelme nem lépheti át a 100.000 karaktert. A dolgozat mellé rezümé elkészítése is szükséges, illetve egy témavezető oktató, aki segít a dolgozat elkészítésében. További feltétel, hogy a hallgató tagja legyen a karon működő, az adott tagozathoz tartozó Tudományos Diákkörnek.

A kari Tudományos Diákköri Konferencia következő szintje az Országos Tudományos Diákköri Konferencia. Mi alapján bírálják el, hogy alkalmas vagy-e rá?

Kiss Mátyás: Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián való részvétel feltétele a helyi fordulón történő megmérettetés. Karunkon az OTDK helyi fordulója (amit egyébként szokás ITDK-nak, vagy csak simán TDK-nak is hívni) 2020. októberében került lebonyolításra. Itt a helyi forduló zsűrije dönthet arról, hogy a beadott pályamunkát érdemesnek találja-e a továbbjuttatásra. Egy adott szekcióban (jelen esetben az Állam- és Jogtudományi szekcióban) meghatározott számú induló lehet egy karról. Kell egy jó pályamunka, ezt követően a helyi fordulóról történő továbbjutás, amihez a zsűri döntése szükséges. Idén áprilisban egyébként már a 35. OTDK következik.

Az elmondottak alapján kiknek ajánlanád a TDK-n való indulást? Mikor érdemes belefogni ebbe a projektbe?

Kiss Mátyás: Szerintem egy ilyen pályamunka elkészítése nagy feladat, sok időt vesz igénybe, de abszolút megéri. Bárki, akinek van egy jó elképzelése, egy témája, ami Őt különösen érdekli vágjon bele. Szerintem egy soha vissza nem térő szakmai lehetőséget is kap az, aki belevág, és a különböző ösztöndíj pályázatoknál, valamint életrajzokban remekül mutat egy TDK/OTDK részvétel. Továbbá, egy elkészült pályamű jó alapot adhat a későbbi szakdolgozat megírásához.

A 2020-as Kari Tudományos Diákköri Konferenciára benyújtott Az Egyesült Államok és Irán 2020-as katonai akciónak nemzetközi jogi megítélése az erőszak alkalmazását kivételesen lehetővé tevő jogalapok szempontjából című munkáddal továbbjutottál az OTDK-ra. Mik a kilátásaid az országos megmérettetés tekintetében? 

Kiss Mátyás: Én személy szerint rendkívüli módon várom már az országos fordulót. Nagyon sajnálom, hogy a koronavírus járvány miatt számos más rendezvényhez hasonlóan, ez a rendezvény is az online térbe került át. Biztosan óriási élmény lett volna Debrecenbe látogatni a PTE-ÁJK képviseletében. Ennek ellenére remélem, a versenyen sok tapasztalatot tudok szerezni a megváltozott körülmények között is. Április 2-án kapják meg az OTDK-ra jutott hallgatók az írásbeli munkájukról készült szöveges értékelést, amely meghatározó lesz a végső pontszám tekintetében. Remélem a zsűritől kedvező pontszámokat fogok kapni, és igyekszem a lehető legjobban teljesíteni a szóbeli fordulón is.

A Nemzetközi Jogi, Európa-jogi és környezetvédelmi jogi tagozat versenyzőjeként milyen tapasztalatokat szereztél a helyi forduló alatt? Mi motivált abban, hogy ebben a témában írd meg a munkádat?

Kiss Mátyás: Viszonylag korán, már másodéven beleszerettem a nemzetközi jog kurzusba. Nagyjából egy éve – 2020 márciusban – hallottam a következő OTDK-ra szóló felhívásokat. Pár napig gondolkoztam, majd eldöntöttem, hogy belevágok egy pályamunka elkészítésébe. Ekkor kerestem meg Dr. Kis Kelemen Bencét, a Nemzetközi- és Európajogi tanszék tanársegédjét, aki szerencsére elvállalta a témavezetést. Ezúton is szeretném neki megköszönni azt a rengeteg támogatást, és segítséget, amit nyújtott ahhoz, hogy elkészülhessen a tanulmány, és bejuthassak az országos fordulóba. A helyi forduló számomra rendkívül pozitív élmény volt. Nagyon jó pályamunkák érkeztek, és színvonalas előadások voltak. Jó felkészülés volt az országos fordulóra. 

A Media Iuris nevében is köszönöm Kiss Mátyásnak ezt a tartalmas interjút!

1 thought on “Mi az a TDK? – ismertető és élménybeszámoló Kiss Mátyással

Comments are closed.

EnglishGermanHungarian