[metaslider id="9331"]

Interjú a Magánjogi tagozat ITDK helyezettjeivel

A 2020-as Intézményi Tudományos Diákköri Konferenciáról számos pályázó jutott tovább az esemény országos rendezésű párjára, az OTDK-ra. Hat különböző tagozatról (Alkotmányjogi-, Büntetőjogi, büntető eljárásjogi és kriminalisztika-, Jogtörténeti-, Közigazgatási és infokommunikációs jogi-, Magánjogi- illetve Nemzetközi jogi, Európa-jogi és környezetvédelmi jogi tagozat) 26 pályamunka érdemelte ki a továbbjutást. A következőkben a Magánjogi tagozat három helyezettjével beszélgettem, hogyan élték meg a Kari TDK-t, milyen reményeket fűznek az OTDK-hoz, és mit tanácsolnának azoknak, akik még csak gondolkodnak a TDK-n való induláson.

György Noémi, negyedéves jogász hallgató A szakmai titokvédelem a magánjogban, különös tekintettel az orvosi és az ügyvédi titokra című dolgozata kapta az első helyezést, konzulense Dr. Bércesi Zoltán volt.

A szakmai titokvédelem a magánjogban, különös tekintettel az orvosi és az ügyvédi titokra – ez lett a címe a 2020-as Kari Tudományos Diákköri Konferenciára írt munkádnak. Mi alapján választottál témát, és milyen tapasztalatokat szereztél a felkészülés közben? 

György Noémi: 2019-ben egy ügyvédi irodánál dolgoztam Pécsett. Ebben az időszakban engem is kötelezett a titoktartás azokra a tényekre, adatokra, információkra, amik ezalatt a tudomásomra jutottak. A Polgári Jogi TDK abban az évben tartott egy gyűlést, amelynél felmerült, hogy ki milyen témából szeretne kutatást folytatni. Ekkor vált számomra egyértelművé, hogy a titok, a titoktartás, illetve a titokvédelem mélyebb vizsgálata érdekelne engem. Az említett gyűlés után felkerestem Dr. Bércesi Zoltán tanár urat, aki a konzulensem lett és megerősített abban, hogy ez egy megfelelő téma lenne a kutatásra. Mindketten azon a véleményen voltunk, hogy a dolgozatnak nem lesz célja az összes titokfajta bemutatása. Számomra egyértelmű volt, hogy az egyik központi titokfajta az ügyvédi titok lesz. Ehhez kerestem egy hasonló szabályozású titokfajtát, amivel majd párhuzamba tudom állítani, és így esett a választásom az orvosi titokra.  A kutatásom alatt rengeteg tanulmányt, cikket olvastam és az idő elteltével egyre gördülékenyebben ment a dolgozat írása, egyre jobban világossá vált számomra, hogy tematikailag hogyan szeretném felépíteni. A konzulensemmel végig konzultáltam és mindig rávilágított a hibáimra vagy megerősített abban, hogy jó úton haladok. A felkészülés közben rengeteg tapasztalatot szereztem ezáltal. Megtanultam, hogyan kell egy nagy tanulmányt felépíteni logikusan, hogyan kell különböző bírói gyakorlatokat és szakcikkeket feldolgozni. A legfontosabb, hogy megtanultam azt, hogy nem mindennap van ihlete az embernek – voltak olyan napok, amikor egy mondatot se tudtam hozzátenni a dolgozatomhoz – de ekkor sem szabad feladni, elbizonytalanodni.

A magánjogi tagozatról összesen kilencen jutottak tovább az OTDK-ra. Mik a kilátásaid, illetve az elvárásaid az országos megmérettetéssel kapcsolatban?

György Noémi: Az idei év más lesz, mint az eddigiek, hiszen az OTDK rendhagyó módon, online kerül megrendezésre. Véleményem szerint így nehezebb helyzet előtt állnak a versenyzők, hiszen számunkra is idegen és nehezebb az online térben való szereplés, továbbá nagyobb kihívás fenntartani a hallgatóság figyelmét, mint személyes jelenlét formájában. Mindenképp a legjobbat szeretném kihozni magamból, hogy bizonyítsak magamnak, hogy igen is képes vagyok egy nagy volumenű országos versenyen helytállni. Továbbá a több, mint egy éves felkészülésem és kutatásom az OTDK-n való szerepléssel válik teljessé. Szeretnék helyezést elérni úgy, ahogy minden másik versenyző is, hiszen az egy hatalmas elismerés lenne. 

Végül, kiknek ajánlanád a TDK-t? Mik azok az alaptulajdonságok, amik szükségesek egy ilyesféle munka kivitelezéséhez?

György Noémi: A TDK-t mindenkinek ajánlom, annak is, aki azt gondolja, hogy nincs helye ott, hiszen mielőtt belevágtam, én is ezen a véleményen voltam.  Az eleje nehéz, amíg el nem kapja az embert az ihlet, úgyhogy egy nagy adag kitartásra szükség lesz. Ezenkívül a másik fontos tulajdonság a szorgalom, hiszen ahhoz, hogy teljes mértékben hiteles legyen a dolgozatod, ahhoz az adott témába nagyon bele kell ásnod magad. Továbbá elengedhetetlen egy olyan konzulens, aki segít, megerősít és akihez bármikor lehet fordulni – mint amilyen nekem is volt.

Megosztott második helyezett lett Dinga Anna, negyedéves jogász hallgató Szerződések közérdekű érvénytelensége című munkájával, konzulense szintén Dr. Bércesi Zoltán volt.

Mi motivált abban, hogy megírd a Tudományos Diákköri Konferenciára a Szerződések közérdekű érvénytelensége című munkádat? Hogyan élted meg a felkészülést, valamint a továbbjutást az OTDK-ra?

Dinga Anna: Az OTDK-hoz vezető út első állomása a 2019/2020-as tanév második szemeszteréhez nyúlik vissza. Ekkor fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy szeretnék a kötelező iskolai tevékenységeken kívül egy-egy területtel jobban megismerkedni és több szakmai programban aktívan részt venni. Ennek okán jelentkeztem először az Óriás Nándor Szakkollégium Civilisztika Tagozatába és ezzel egyidőben vettem fel a kapcsolatot karunk Polgári Jogi Tanszékének oktatójával, Dr. Bércesi Zoltánnal, aki tulajdonképpen a legelejétől fogva mindenben támogatta és támogatja munkámat, mint mentor és témavezető. A szakkollégiumba való jelentkezés kiváló ugródeszka volt az OTDK-ra való jelentkezéshez, hiszen a későbbi TDK dolgozat alapja a felvételire készített pályamunka volt, amelyet az érvénytelenség és hatálytalanság pragmatikus megközelítésének témájában nyújtottam be különös tekintettel az általános szerződési feltételek tisztességtelenségének vizsgálatára. Magát a felkészülést személy szerint teljes mértékben pozitív élményként éltem meg, rengeteg tapasztalattal lettem gazdagabb a procedúra alatt. Ezzel kapcsolatban mindenképpen szeretném kiemelni, hogy a karon működő tudományos diákkörök, a szakkollégium, illetőleg az oktatók rendkívül jól szervezetten és minden igényt kielégítve támogatják a konferenciára készülő hallgatókat, ami úgy gondolom merőben megkönnyíti a felkészülést.  Annak ellenére, hogy a vírushelyzet miatt szinte minden ezzel kapcsolatos konzultációt, felkészítőt, sőt az intézményi fordulót is online volt szükséges lebonyolítani, úgy gondolom, hogy sikerült ezeket zökkenőmentesen megvalósítani. A magánjogi tagozat intézményi fordulóján tudtommal az összes pályamunka ajánlást szerzett az országos versenyre, ami arra enged következtetni, hogy a hallgatóknak is sikerült teljes mértékben alkalmazkodniuk a megváltozott környezethez. Természetesen az OTDK-ra való továbbjutás hatalmas öröm számomra és büszkeséggel tölt el, hogy azok között lehetek, akik az országos fordulón is képviselhetik a pécsi jogi kart.

Mit tanácsolnál azoknak, akik még csak gondolkodnak a TDK-ra való jelentkezésen? Mik a sajátos tapasztalatok, illetve élmények, amelyekkel gazdagodtál?

Dinga Anna: Egyértelműen azt tanácsolom az érintett hallgatóknak, hogy merjenek belevágni, hiszen amellett, hogy kiváló tapasztalatszerzési és fejlődési lehetőség, egy hatalmas élmény. Emellett azt is szeretném kiemelni, hogy merjenek a hallgatók segítséget kérni hallgatótársaktól, oktatóktól illetőleg a kar szerveitől és vegyenek részt aktívan az általuk biztosított tudományos előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken, TDK orientációs napokon, diákköri üléseken és még számos lehetőségen, hiszen ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy sikeresen megtaláljuk azokat a területeket, kérdéseket, amelyek igazán felkeltik az érdeklődésünket és amelyekkel szívesen foglalkoznánk akár a későbbi pályafutásunk során is. Úgy gondolom, hogy a felkészülés során hasznos és a későbbiekben is kamatozó tudással gazdagodtam, mind a saját-, mind pedig hallgatótársaim által elkészített és bemutatott pályamunkák által. A diploma/évfolyamdolgozat vagy tulajdonképpen bármilyen későbbi tudományos munka elkészítéséhez kiváló gyakorlóterep a TDK-n való részvétel.  A jelenlegi helyzetre tekintettel mára bebizonyosodott, hogy az online tér professzionális használata elengedhetetlen részét képezi a mindennapjainak. Egy szóbeli előadás például teljesen máshogy valósul meg az online felületeken, ennek ellenére valószínűsíthető, hogy jövőben gyakrabban használjuk majd ezeket a platformokat. Személyes véleményem szerint rendkívül jó lehetőség az idei évben teljes mértékben online megvalósuló Tudományos Diákköri Konferencia arra, hogy kipróbáljuk magunkat előadóként az online térben és a felkészítések által elsajátítsuk azokat az elengedhetetlen praktikákat, amelyek egy úgymond személytelen felületen is színessé, élvezhetővé és befogadhatóvá tudnak varázsolni egy tudományos előadást.

Dinga Annával megosztott második helyezett lett Szili Máté Zalán, volt jogász hallgató. Dolgozata címe Az egyszintű és a kétszintű társaságirányítási modell elemzése és összehasonlítása lett, konzulense Dr. Bujtár Zsolt volt.

A munkád címe Az egyszintű és a kétszintű társaságirányítási modell elemzése és összehasonlítása lett. Mégis mi alapján választottad ezt a témát, és miért pont a magánjogi tagozat keretein belül szerettél volna alkotni?

Szili Máté Zalán: A gazdasági és kereskedelmi jog a gazdasági folyamatokkal való összefonódása révén, azoknak jogi megközelítésén keresztül praktikus, jól használható jogi ismereteket nyújt. Tanulmányaim végén pedig mindenképpen egy olyan terület szegmensében szerettem volna elmerülni, amelynek később gyakorlati hasznát vehetem. A választáskor már biztos voltam benne, hogy Budapesten szeretném kipróbálni magamat, ahol a gazdasági és kereskedelmi jog meghatározó terület. Így jutottam el odáig, hogy milyen területen keressek témát a TDK dolgozatomhoz. Innentől már nem tudok hasonló tudatosságot felmutatni. Nem volt bennem olyan nemes ambíció, hogy úttörőként olyan friss témát dolgozzak fel, amelyhez szinte még alig nyúlt hozzá a szakirodalom, a területen belül pedig a társasági jogot mindig érdekesnek találtam. A TDK-n való indulásra sem tudatosan készültem. 

Milyen élményekkel és tapasztalatokkal gazdagodtál a felkészülés alatt? Ki, vagy mi segített a munkád megvalósulásában, és abban, hogy továbbjuthass az OTDK-ra?

Szili Máté Zalán: A TDK-t és OTDK-t jó lehetőségnek tartom az előadási képességek fejlesztésére. Sajnos a járványhelyzet csak az online megtartásukat tette, teszi lehetővé, ami azért nem ugyanaz. Jó lett volna gyakorlatot szerezni, hogy milyen kiállni több ember elé és személyesen előadni, mégsem ugyanaz, mikor pár kis kocka figyel a képernyőn. Persze attól még ez is kihívás és jó tapasztalatot ad az előadás tekintetében. Így is úgy érzem, hogy sikerült egy lépést előrelépnem a prezentálás terén. Bujtár Tanár Úr mindig készséggel segít és segített, bármi kérdéssel fordulok felé.

A Media Iuris nevében is még egyszer köszönöm, hogy elvállaltátok a megkeresésemet, és kérdéseimre tartalmasan, szakszerűen válaszoltatok. További sok sikert kívánok az OTDK-ra!

1 thought on “Interjú a Magánjogi tagozat ITDK helyezettjeivel

Comments are closed.

EnglishGermanHungarian