[metaslider id="9331"]

Meghirdetésre kerültek az IM ösztöndíjak – interjú Kiss Mátyással

Március 17-én kihirdetésre került az Igazságügyi Minisztérium által támogatott jogászösztöndíjakról szóló pályázati felhívása, a 2020/21-es tanév második félévére vonatkozóan. Aki szeretne pályázatot benyújtani a kiválósági ösztöndíj elnyerésére, annak fontos információ lehet, hogy a pályázatok benyújtásának határideje 2021. március 31. (szerda) 12.00 óra. Ha valaki nincs tisztában azzal, hogy milyen dokumentumokat kell benyújtani, illetve az is érdekelné, hogy mire is jár többletpont, illetve mire nem, annak figyelmébe ajánlom Kiss Mátyással készített interjúmat, aki ezekre, és még sok más felmerülő kérdésre ad választ. Tartsatok velünk!

 Nemrégiben jelent meg a pécsi jogi kar oldalán a jogászösztöndíjakról szóló pályázati felhívás. A hallgatók meddig jelentkezhetnek a pályázatra, illetve mekkora összeg nyerhető el az idei félévben?

Kiss Mátyás: Köszönöm szépen a megkeresést. Először is szeretném tisztázni, hogy az Igazságügyi Minisztérium által támogatott jogászösztöndíjak kapcsán két ösztöndíjról van szó. Az egyik az „IM Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíj” nevet viseli, a másik pedig az „IM Tanulmányi Jogászösztöndíj”. A két ösztöndíj között jelentős eltérések vannak, így az elnyerhető összeg tekintetében is. A Kiválósági Jogászösztöndíj esetében az elnyerhető összeg 60.000 forint/hó, ami összesen 300.000 forintot jelent a félévre. A Tanulmányi Ösztöndíj esetében a pályázati kiírás nem említ pontos összeget. A tavalyi évben „sávosan” alakult az elnyerhető összeg, a legkisebb összeg 6.800, a legnagyobb 15.000 forint volt havonta. A Kiválósági Jogászösztöndíjhoz kapcsolódó pályázat benyújtásának határideje 2021. március 31 (szerda) 12.00 óra. A Tanulmányi Ösztöndíj esetében nem beszélhetünk pályázati határidőről, hiszen ott konkrét pályázásra nincs szükség. Azon hallgatók, akik jogosultak az ösztöndíj elnyerésére, automatikusan megkapják az összeget, a rangsort a kar maga állítja össze, a hallgatóknak nincs teendőjük. 

Mi az előfeltétele a pályázatnak, pontosan milyen dokumentumokat kell benyújtaniuk a hallgatóknak? Milyen formában tudnak jelentkezni a hallgatók az Ösztöndíjakra?

Kiss Mátyás: A Tanulmányi Ösztöndíjhoz kapcsolódóan újból szeretném leszögezni, hogy nincs szükség pályázatra, hiszen automatikusan történik a folyósítás. Ezért értelemszerűen itt nincs szükség semmilyen dokumentum benyújtására. A Kiválósági Ösztöndíj elnyeréséhez pályázat szükséges. A legfontosabb dokumentum a pályázati űrlap, amelyet a kar weboldalán lehet megtalálni. Ezt a pályázati felhívásban leírt módon szükséges kitölteni, minden olyan adat feltüntetésével, ami pontot jelenthet az elbírálás során. A pályázati űrlapot a kitöltés végén – amelyet géppel szükséges elvégezni – ki kell nyomtatni, kézzel aláírni, és visszaszkennelve elküldeni az im@ajk.pte.hu e-mail címre. Szükséges továbbá az iratjegyzék, amelyen fel kell tüntetni azokat a dokumentumokat (például: nyelvvizsga, publikáció), amelyeket a hallgató csatolni kíván a pályázathoz. Itt szintén azt tudom tanácsolni, hogy mindenki nyomtassa ki, írja alá az iratjegyzéket, és szkennelve küldje a megfelelő e-mail címre. A pályázati űrlapon és az iratjegyzéken felül az e-mailben csatolni kell minden olyan ténynek az igazolását, amellyel a hallgató plusz pontot kíván elérni.

Ha jól tudom, néhány esetben többletpontot is szerezhetnek a hallgatók. Ki és miért kaphat pluszpontot a pályázatra?

Kiss Mátyás: A részletes lista a kar weboldalán elérhető a pályázati felhívásnál. A teljesség igénye nélkül: plusz pontot lehet szerezni a nyelvvizsgákkal, TDK/OTDK tevékenységgel, különböző helyi és országos versenyeken való részvétellel, konferenciákkal. Többletpont jár a demonstrátori tevékenységért, TDK titkári tevékenységért. A szakkollégiumi tagság, de a tudományos publikáció, illetve a kari/egyetemi újság szerkesztésében való részvételért is kapható többletpont. Az „értékelési rendszer” fülre kattintva mindegyik tevékenység mellett fel van tüntetve, mennyi pont szerezhető.

Milyen esetben nem részesíthető IM Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjban valaki? Továbbá mi az, amire nem jár többletpont?

Kiss Mátyás: A Nemzeti Kiválósági ösztöndíj pályázatának feltétele, hogy a hallgató az előző félévben legalább 4.00-ás tanulmányi átlagnak megfelelő kreditindexet ért el. Ha valakinek a kreditindexe nem éri el ezt, és pályázik, a pályázat automatikusan el lesz utasítva. Fontos, hogy csak a 2014. szeptember 1-je után beiratkozott hallgatók pályázhatnak. Örömmel számolhatok be arról, hogy az előző félévvel ellentétben, most a 2020-ban felvételt nyert hallgatók is pályázhatnak a Kiválósági ösztöndíjra. Ami még kizáró ok, hogy azon hallgatók, akik az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) keretében ösztöndíjban részesülnek, nem pályázhatnak egyik IM ösztöndíjra sem, illetve ami még gyakran félreértésre ad okot, hogy a TDK tagság önmagában nem jelent többletpontot. A Tanulmányi Ösztöndíj esetében azt tudom elmondani, hogy a 2020-ban beiratkozott hallgatók ebből az ösztöndíjból nem részesülhetnek. A Tanulmányi Ösztöndíjhoz szükséges átlag legalább a 3.51-es tanulmányi átlagnak megfelelő kreditindex, illetve feltétel, hogy ilyen ösztöndíjat elnyerő hallgató egyidejűleg nem részesülhet a Kiválósági Ösztöndíjban.

A Media Iuris nevében is köszönöm Kiss Mátyásnak az interjút!

1 thought on “Meghirdetésre kerültek az IM ösztöndíjak – interjú Kiss Mátyással

Comments are closed.

EnglishGermanHungarian