[metaslider id="9331"]

Így alakult a Fúzió Pécs élete a koronavírus járvány alatt – interjú Dér Ádámmal

  1. március 4-én jelentek meg az első hírek magyarországi koronavírus fertőzöttről. Amikor már egyre több betegről számolt be a sajtó, az ország lezárásokra kényszerült. Ekkor még mindenki pozitívan állt a dolgokhoz, gondolván, hogy nyárra minden jobb lesz, a vírust sikerül visszaszorítani. Akkor egy új korszak kezdődött meg az életünkben, amely már egy éve teszi próbára az emberi kapcsolatokat és a gazdaságot. 

A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán számos hallgatói szervezet igyekszik lehetőséget nyújtani a hallgatóknak a szakmai fejlődésre, az egyetemi élet színesebbé tételére. A hallgatói szervezetek rengeteg programot kínálnak az érdeklődőknek, azonban a koronavírus miatti szigorításoknak és bezárásoknak köszönhetően számos rendezvény maradt el. A Fúzió Pécs elnökét, Dér Ádámot kérdeztem arról, hogy hogyan birkóznak meg a kialakult helyzettel és mik a terveik a jövőre nézve.

Mesélnél röviden magatokról? Mit érdemes tudni a Fúzió Pécsről?

Dér Ádám: Ha egy hallgatónak fontosak az olyan értékek, mint Magyarország jövője, a társadalmi egyenlőség és a párbeszéd, valamint érdeklődik a közéleti témák iránt, akkor érdemes ellátogatnia a rendezvényeinkre. Célunk egy olyan közösség kialakítása, melynek tagjai érdeklődnek a XXI. század alakulásával kapcsolatos fejlemények iránt. Amit kínálunk a szuper közösségen túl, a szakmai és közösségépítő programok állandósága és tagjaink személyes fejlődésének minden szintű támogatása. Ilyen programok a vitaestek, kerekasztal beszélgetések és a sörpong bajnokság. Sajnos az első rendezvényünk óta van egy általános szóbeszéd, amit itt is szeretnék tisztázni. Semmilyen politikai szerveződésnek nem vagyunk a képviselői és elhatárolódunk mind kormány és ellenzéki oldaltól.  Az első eseményből tanulva nem követünk el hasonló hibát, hogy csak egy oldal „képviselőit”, abban az esetben publicistáit hívunk el beszélgetni.

Eddig Alpha Ióta Kappa – Fúzió Pécs néven szerepeltetek, van különösebb oka a névváltozásnak?

Dér Ádám: A névváltozás oka kettős, egyrészt a Fúzió egy országos közösség, amelynek mi a pécsi ágát vezetjük. Szerettük volna megkönnyíteni az országos vezetés munkáját a változással. Másodrészt az Alpha Ióta Kappa név egy kicsit komolytalanul hangzik egy jogi karon, logikusnak láttuk megváltoztatni erre a letisztult névre.

Milyen eseményeket kellett lemondanotok a járvány miatt? Nehézséget okozott átállni arra, hogy az online platformokon szólítsátok meg az érdeklődőket?

Dér Ádám: Egy nagyobb kaliberű eseményt szerveztünk meg, amit sajnos le kellett mondani, amikor már minden megvolt hozzá. Ez a Sörpong Bajnokság volt. Terveink közt szerepelt egy kerekasztal-beszélgetés és egy vitaest is. Nehéznek nem mondanám, inkább szervezésben egy kicsit időigényesebb. De még így sem kell annyi időt rászánni, mint egy jelenléti programra.

 2020 decemberében a szervezet elnöksége önkéntes munkát vállalt, amelynek keretein belül a szombathelyi mentőállomás munkáját segítettétek, majd az egészségügyi dolgozóknak kávéval és keksszel kedveskedtetek. Mesélnél az ott szerzett élményeitekről? 

Dér Ádám: A PTE EHÖK felhívást rakott ki azzal, hogy várják az önkénteskedni vágyó egyetemistákat. Oda mentünk, ahol a legrosszabb volt akkor a helyzet, ez Szombathely volt. Mivel nem vagyunk egészségügyi hallgatók, így tesztelni nem tesztelhettünk, de minden másban segédkeztünk. Ilyen feladatok voltak a sofőrködés a teszt levételekhez, telefonközpontozás, kijelölt tesztpontokon való papírozás segítése. Jó érzés volt, mert éreztük, azzal, hogy ott vagyunk és dolgozunk tényleg segítünk. És még azon a héten a PTE ETK felhívására, kedveskedtünk kekszekkel és kávékkal az egészségügyi dolgozóknak. 

Nemrég (március 26-án) került megrendezésre a Fúzió Pécs által a Mitől „jó” a jogállam? című előadás Dr. habil. Fábián Adrián dékán úr közreműködésével. Terveztek még hasonló programokat a közeljövőben?

Dér Ádám: Igen, tervben van számos hasonló program, de itt még közbeszólhat a szorgalmi időszak, és sajnos közeledik a vizsgaidőszak kezdete is.

A vírushelyzet enyhülésével milyen programokat várhatnak a hallgatók a Fúzió Pécstől? 

Dér Ádám: Úgy számolunk, hogy a következő félévben már jelenléti oktatás lesz, ezért szeretnénk egy sörpong bajnokságot szervezni. Egy vitaest és egy FÉK-hez hasonló szabadegyetem lebonyolítása is a palettán van, természetesen egymás programját tiszteletben tartva más dátumokon és más témával, akár közösen. De ez még sajnos a jövő kérdése.

Köszönjük Dér Ádámnak, hogy elfogadta felkérésünket és válaszaival segítette a Fúzió Pécs helyzetének bemutatását.

1 thought on “Így alakult a Fúzió Pécs élete a koronavírus járvány alatt – interjú Dér Ádámmal

Comments are closed.

EnglishGermanHungarian