[metaslider id="9331"]

Vizsgaidőszakbarát alternatívák kávé helyett

A vizsgaidőszak közepette szinte kivétel nélkül minden hallgató szembesül az egyetemisták legnagyobb ellenfelével ebben az „embert próbáló időszakban”: a fáradtsággal. Sok esetben a nap 24 órája is kevésnek bizonyul, aminek hatására inkább beáldozzák az értékes alvásra szánt időt. De mi a helyzet az ilyen módon kibővített ébren töltött, aktív órákkal?

Természetesen a cél az, hogy minél hatékonyabban, minél több tudást sajátítsanak el. Ekkor bukkan fel a már említett mumus, a fáradtság. Mivel egyébként is jellemző a kevesebb, nem minőségi alvással töltött órák száma, mindenki azon van, hogy a lehető leghatékonyabb módon turbózzák fel a szervezetüket az előttük álló hosszas tanulásra. Szinte már tényként kezelendő, hogy pont emiatt, idővel minden egyetemista koffeinfüggővé válik, melynek leggyakoribb megnyilvánulása a rendszeres kávéfogyasztásban rejlik. Reggeli után az első, kora délután a második, estefelé pedig akár a harmadik csésze kávé is lecsúszik, aminek hosszú távon igen káros hatásai lehetnek; de ugyebár, valamit valamiért. Szerencsére a kávénak rengeteg alternatívája létezik, amelyekkel fel lehet váltani a már megszokottá vált, esetleg semleges hatást kifejtő italt.

Miért ne igyunk túl sok kávét? 

Mielőtt felsorolásra kerülne néhány alternatíva, fontos megemlíteni, mégis milyen káros hatásai lehetnek a túlzásba vitt kávéfogyasztásnak. Elsősorban, egy bizonyos idő után, miután már a szervezet hozzászokott a rendszeres kávéadaghoz, éppen az ellenkező hatást fejti ki: nemhogy felébreszt, de inkább lelassít, álmosabbá, fáradékonyabbá tesz. A kávé köztudott hatásai közé tartozik az erős vizelethajtás; többen is tapasztalhatták már, hogy a tanulást sokszor azért kell félbehagyni, mert 15-30 percenként mosdóba kell szaladni. Ehhez hozzájárul, hogy emellett a kávé dehidratál, tehát a még több víz- vagy italfogyasztás szintén a megszakított tanulás számlájára íródik. A tervezett elalvás előtt pár órával már nem szabadna kávét fogyasztani (bár ezt sok esetben nehéz betartani), mivel a szervezetben lévő koffein, akármennyire is fáradtnak érzi magát a személy, nem hagyja elaludni, és csak hosszas forgolódással töltött órák után következik az egyébként is rossz minőségű „alvás”. Nagy meglepettséget szokott okozni, amikor valaki szembesül azzal, hogy bizony a koffein is függővé teheti az embert: ha valaki koffeinfüggőként nem kap elég koffeint, ingerültté, idegessé válhat, ami fejfájással és folyamatosan romló koncentrációs képességgel jár. Egy szó, mint száz, nincs probléma a kávéfogyasztással, csupán tudatosan kell művelni. 

A japánok csodája, a matcha

A matcha egy japán eredetű, porrá őrölt zöld tea változat, amelyet különleges módon termesztenek és dolgoznak fel. Az átlagos teáknál krémesebb, különleges íze miatt egyre felkapottabb. Antioxidáns tartalma kiemelkedően magas, és a lassabban felszívódó koffein miatt élénkítő hatása sokkal tovább tart, mint a kávé esetében. Vitaminokban, rostokban gazdag és magas ásványianyag tartalma van, a teákhoz hasonlóan nyugtató hatással bír. A neve megtévesztő lehet, egyáltalán nem olyan nehéz hozzájutni, mint azt elsőre gondolnánk. Herbáriákban, de akár az internetről is beszerezhető, viszont érdemes figyelni a minőségére a kedvezőbb hatások elérése érdekében.

A borongós reggelek támogatója, a tea

A tea igen közkedvelt italnak számít, minden évszakban és napszakban lehet fogyasztani, és a megannyi ízesítésnek köszönhetően szinte sosem unhat rá az ember. Ez tekinthető a kávé egyik legalapvetőbb alternatívájának; minél több koffeint tartalmaz a tea, annál élénkítőbb hatást fejt ki. A kávéval ellentétben a teafogyasztás megoldja a folyadékpótlást is, nincs vízhajtó hatása. Filteres tea helyett érdemes szálasat fogyasztani, nagyobb mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot és fluort, enyhe feszültségoldó hatása is van. A legelterjedtebb és legismertebb teák a fekete teák, de nagy népszerűségnek örvendenek a zöld teák is, amelyek ellenben alacsonyabb koffeintartalommal rendelkeznek. A gyömbérteát is igen gyakran fogyasztják számos jótékony hatása miatt; a gyömbérről köztudott, hogy serkenti az agyműködést, javítja a memóriát. A teát sem szabad túlzott mennyiségben fogyasztani, ez esetben máj- és vesekárosodás is előfordulhat; a kulcs itt is a mértékletesség.

Az egészségbomba, avagy a smoothie

A magyarul egyszerűen csak turmixnak hívott ital az elmúlt pár évben megint csak porondra került, szinte nincs olyan ember, aki ne kóstolta volna már, vagy legalábbis ne lenne ismerős számára ez az ínycsiklandó ital. Smoothie-t szó szerint mindenből lehet készíteni, de ha már kávét szeretnénk vele helyettesíteni, akkor érdemes olyan hozzávalókat használni, amik az egészségünk mellett pozitív hatással vannak az agyműködésre is. Egy jól elkészített turmix akár egy egész reggeli étkezést is helyettesíthet, hiszen tápanyagokban és energiában gazdag, „fogás”. Alapvetően agyserkentő hatása van a koffeinnek, a flavonoidoknak, a B-vitaminoknak és a telítetlen zsírsavaknak. Mindez egyszerre is belepakolható egy smoothie-ba; kávé, bogyós gyümölcsök (például áfonya, málna, szeder), müzli, zabpehely, chia mag, diófélék vagy akár banán által; és a sor nem áll meg. Rengeteg recept található az interneten a különböző hatások elérésére vonatkozóan, érdemes minél többet kipróbálni, kísérletezni.

 

Fémdobozba zárt szívdobogás

Végül, a tea mellett a kávé másik leggyakoribb alternatívája következik: az energiaital. Az egyetemisták nagyobb része szívesen fogyasztja ezt a szintén japán eredetű italt. Legfőbb összetevője ennek is a koffein, ám egészen eltérő módon működik, mint a kávé. Az energiaitalok a bennük található cukornak köszönhetően rendkívül gyorsan pótolják a szervezet számára szükséges energiákat. Gyorsabban hat, mint a kávé, a benne található szénsav megnyitja a gyomor zárógyűrűit, az elfogyasztott ital ezáltal gyorsan kerül a vékonybélbe, ami elősegíti az aktív anyagok gyorsabb felszívódását. Koffeinérzékenyeknek természetesen nem ajánlott, sok mellékhatása lehet: feleslegesen emelkedik a vérnyomás, heves szívdobogás, remegés és álmatlanság is előfordulhat. 

Zárásként megemlítendő, hogy ugyan a vizsgaidőszak kivétel nélkül mindenki számára stresszes, fontos, hogy mindannyian megőrizzük testi-lelki egészségünket. Sokszor nem egy újabb csésze kávé vagy egy doboz energiaital jelenti a megoldást: egy rövid séta, pár perc pihenés (akár alvás is, ha az illető időben fel tud kelni a pihentető alvásból), vagy akár egy napindító edzés is hatékonyan indíthatja a napot.

Források: 1, 2

Képek forrása: pexels.com

EnglishGermanHungarian