A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és a Pécsi Tudományegyetem kutatóinak tanulmányára hivatkozott egy brit lap 2021-ben. Az angol nyelvű cikk nagy hullámokat nem generált nálunk, pedig az a tavak „fesztiválszennyezettségét” vizsgálta. A cikk sem Magyarországot, sem Zamárdit, sem a Soundot konkrétan nem említi, csupán egy nagy zenei fesztivált, annak időpontját, a látogatók pontos számát, a Balaton leegyszerűsített térképét és a mintavételek helyeit közli.
A meghökkentő mérések
A brit lap illegális tudatmódosító szerek édesvizű tavunk élővilágára káros hatásaira hívja fel a figyelmet. A Glastonbury-fesztivál utáni mérések a balatoni mérésekkel egyértelműen hasonlóságot mutattak. A magyar kutatók 2017 és 2019 között vizsgálták a Balaton vizét Zamárdi partjainál. A mérési pontok a Sound területének vízpartjától 35 méterre, valamint attól 6-8 kilométerre voltak. A mintákat néhány hónappal a fesztivál kezdete előtt, közvetlenül előtte, egy nappal annak véget érte után, illetve jóval a fesztiválzárás után vették.
A vizsgálat meghökkentő adatokkal szolgált, ugyanis mintegy tízféle illegális tudatmódosító szer hatóanyagait mutatta ki a vízben, a fesztivál befejezése utáni mintavételkor. A fesztivál előtti mérésnél a károsanyag-tartalom még elhanyagolható mértékű volt. A Tramadol nevű érzéstelenítő, fájdalomcsillapító hatású készítmény hatóanyaga az egész szezonban kimutatható, a fesztivál idején viszont jóval nagyobb koncentrációban van jelen.
A vizsgálat szerint a káros hatású szerek többsége a vízben is megőrizte farmakológiai hatását, ami potenciálisan káros lehet az élővilágra. A vizsgálat csak a vízre terjedt ki, a hagyományos és mobil vécékre, bokrokra, fák töveire nem.
Felmerül a kérdés, hogy a drogok vajon milyen módon kerülhettek a vízbe. Valószínűleg nem a rendőrségi razziák alkalmával szórták a cuccokat bele, de persze kizárni nem lehet ezt a lehetőséget sem. Nem kell nagy képzelőerő hozzá, hogy az emberi vizeletre gyanakodjunk.
Szakértők óvatos becslése szerint évente 1200 kilogramm foszfor kerül a Balatonba fürdőzők vizelete útján. Többek között a foszfor felelős egyébként a víz nemkívánatos (kék)algásodásáért is. Ez a jelenség nem a keleti medencét sújtja leginkább, hanem a Keszthelyi-öböl környékén okoz nagyobb problémákat. A kékalgák (cianobaktériumok) túlszaporodása bőrirritációt, hasmenést, hólyagosodást és szemgyulladást is okozhat a strandolóknak.
Halak, melyek megsínylik mindezt
Kis kitérő után nézzük, hogy mely élőlényeknek okozzák a legnagyobb problémát a vízbe brunzolók! A kritikus szint feletti amfetamin a szivárványos pisztrángnak és a nagy vízibolhának okozhat károsodást. A metamfetamin túltengése a nagy mocsári csigát veszélyezteti leginkább. A kokain és metabolitjai a vándorkagylók és a zebrahalak ellenségei. A legnagyobb kárt viszont az európai angolnákban teszik (már amúgy sem sok van a Balatonban). A 20 nanogramm/liter határértéket átlépő koncentráció már károsíthatja az angolna vázizomzatát. Ezzel szemben a Balaton Sound vége után egy nappal több mint tízszeres, 270 nanogramm/liter értéket mértek. Ezek után nem tehetek mást, minthogy mindenkit a vécék használatára biztassak, még ha olykor hosszú sorok is kígyóznak előttük.
A fesztivál életútja
Igazságtalan lennék, ha a kritika megfogalmazása után nem szólnék néhány elismerő szót arról a fesztiválról, amelynek népszerűsége másfél évtized alatt sem esett vissza. 2006-ban a Balaton talán legszebb strandján, Zamárdiban rendezték meg az EFOTT-ot (Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója). Akkor még komolyan vették a találkozó célját, miszerint minden nyáron máshol rendezik meg azt. A Zamárdiban megrendezett EFOTT sikerén felbuzdulva egy komoly befektetői csoport elhatározta, hogy a következő főszezon elején nagyszabású fesztivált rendez a célnak tökéletesen megfelelő helyszínen. Az elsőt követte a második és a sorozat meg sem állt egészen 13-ig.
Szinte kezdettől fogva nagy presztízzsel bírt a fesztivál a hazai és a külföldi fiatalok körében is. A fellépőket persze jól megfizették, de ők mindig szívesen jöttek a Balaton partjára, ez meglátszott a hangulaton is. 2019-re a látogatók száma a százhetvenezret is túllépte, azonban ezt követően beütött a világkrach és a Covid-19 terjedése miatt két év szünet következett. 2022 nyarán viszont újraindult és megrendezésre kerül idén is. A néhány ezer lakossal rendelkező kisváros állandó lakosai a fesztivált a velejáró kellemetlenségekkel együtt elfogadták, a település töretlen fejlődése pedig vitathatatlanul valamilyen szinten a Balaton Sound Zamárdi másfél évtizedes fennállásának is köszönhető.

Sziasztok! Csillik Szilárd vagyok, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának jogász szakos hallgatója. Legkiemelkedőbb erényeim között tartom számon azt, hogy mióta csak az eszemet tudom, rengeteg minden tartozik az érdeklődési körömbe, és az ezekkel kapcsolatban való véleményformálás sem áll tőlem távol. Ezen véleményeim pedig rendszerint nem is rejtem véka alá.