[metaslider id="9331"]

Milyen a pécsi jogi kar? – Ismertető egy elsőéves joghallgatótól

Kicsivel több, mint egy éve annak, hogy 12. osztályos gimnazistaként először átléptem a pécsi jogi kar kapuját, a nyílt nap alkalmából. Ekkor, bár a világjárvány sajnos már a küszöbön volt, még éppen volt szerencsém személyesen is átélni a nyílt nap varázsát, megérezni a pécsi jogi kar atmoszféráját. Már ahogy bekerültem, nagyon kedves arcokkal találkoztam a mostani felsőbb évesek és a jelenlegi évfolyamtársaim személyében is. Bár magam sajnos nem sok időt tölthettem a Molnár Kálmán nagyelőadóban, de emlékszem a pillanatra, amikor először beléptem, és karunk dékánja, dr. Fábián Adrián elmondta nekünk köszöntő beszédét. Természetesen számos érvet felsorakoztatott amellett, hogy miért érdemes a pécsi jogi karra menni, de ami a legjobban megmaradt bennem, az az volt, hogy jogászként egy társadalmilag rendkívül hasznos és gépekkel nem pótolható gondolkodásunk lesz, és azt kell felhasználnunk a mindennapokban mások megsegítésére.

A szakok

A pécsi jogi karon gyakorlatilag a felsőoktatás minden „szintjén” tanulhatunk. A felsőoktatás belépő fokán helyezkedik el a jogi felsőoktatási szakképzés (képzési ideje a mintaterv szerint 4 félév), ami bár nem ad egyetemi diplomát, felsőfokú szakképzettséget szerezhetünk vele, amivel később a jogász munkáját segíthetjük, alapvetően adminisztratív, ügyviteli, igazgatási feladatokat ellátva – ugyanakkor ez több, mint egy titkár(nő)i munka, mivel alapvető elméleti jogi ismeretekkel és azok alkalmazásának képességével is kell egy jogi asszisztensnek rendelkeznie, amire kiválóan fel is készítik a hallgatókat Pécsett. A bejutáshoz tavaly nappali, államilag támogatott képzésre, illetve ugyanennek az önköltséges formájára is 252 pontot kellett összeszedni, míg a levelező képzésre (államilag támogatott és önköltséges képzésre egyaránt) a minimumot, 240-et. Fontosnak tartanám megemlíteni, hogy a 2021-ben induló tanévtől a nappali és a levelező képzés mellett az országban egyedülálló módon nálunk távoktatásban is lehet jogi asszisztensnek tanulni, ami különösen jó megoldás lehet annak, akinek esetleg az élethelyzete valamilyen okból nem engedi meg a nappali, vagy akár a levelezős oktatást sem.

Alapdiplomát adó képzésben is lehet tanulni karunkon, igazságügyi igazgatási szakon. Ennek a mintaterv szerinti ideje 6 félév. Bár ennek a szaknak a végzettjei még nem jogászok, fontos igazgatási, ügyviteli, szervezői feladatokat látnak el. Ennek az államilag támogatott formájához 352, az önköltségeshez pedig 280 pontot kellett szerezni a legutóbbi felvételi eljárásban. Emellett fontos tudni, hogy igazságügyi igazgatási alapszakon a pécsi jogi karon csak levelezőn lehet tanulni.

A karon belül talán a legismertebb és legnépszerűbb képzés a 10 féléves, osztatlan jogász képzés. Ezt elvégezve mesterdiplomát kaphatunk, illetve foglalkozásdoktori címet is. Ez a belépő a klasszikus jogi pályák kapuin (ügyvéd, ügyész, bíró, közjegyző, jogtanácsos), de számos más területen is elhelyezkedhetünk jogi diplomával, sok helyen kifejezetten előnyt jelent, és direkt jogi végzettségű embereket keresnek, a közszférában és a versenyszférában egyaránt. Az osztatlan, nappali, államilag támogatott jogászképzésre az idei tanévben a korábbiaknál alacsonyabb pontszámmal, 414 ponttal be lehetett kerülni. Ennek oka elsősorban abban keresendő, hogy jelentősen megemelkedett az államilag támogatott férőhelyek száma. Emellett lehet nappalin önköltségesen is tanulni, ide tavaly 280 pont kellett, illetve levelezőn is, szintén önköltségesen, ehhez 307 pontot kellett a leendő hallgatónak összeszednie.

Akinek nem sikerül annyi pontot gyűjtenie, hogy bekerüljön az általa megálmodott szakra, annak sem kell teljesen lemondania arról, hogy jogász legyen. Elég, ha a jogi felsőoktatási szakképzés bemeneti követelményeinek eleget teszünk, majd ezt a képzést elvégezve az oklevéllel is lehet felvételizni jogász, vagy igazságügyi igazgatási szakra.

A diploma megszerzése után a pécsi jogi karon további tanulási lehetőségek is vannak. Szakirányú továbbképzésekben is részt lehet venni, illetve a legelszántabbak számára nyitva áll a doktori iskola is.

A hallgatói élet

Ez a járvány által talán legkomolyabban „sújtott” terület. Hagyományosan nagyon sok rendezvényt tartanak, különösen  az elsőévesek számára nagy jelentőségű esemény például a Gólyatábor vagy a Gólyabál. Bár én sajnos nem, de a felsőbb éves szaktársaim valószínűleg sokan tudnának mesélni az ezek alatt szerzett jó élményeikről, emlékeikről. Remélhetőleg az utánunk következő generációk már újra részt vehetnek ezekben a nagyszerű eseményekben. A Hallgatói Önkormányzat Testülete számos további programot szervez a kar hallgatói számára, ilyen például a héten megrendezendő Honfoglaló Bajnokság is. Pécsett nem lehet végig sétálni úgy az utcákon, hogy ne botlanánk egyetemistákba, így garantáltan mindenki megtalálja a maga számára megfelelő kikapcsolódási és fejlődési lehetőséget.

Az egyetemi évek

Ahogy arról már kollégáimmal több cikket is írtunk, a pályaválasztás egy komoly mérföldkő az ember életében. Ugyanakkor a sok félelem és kérdés mellett mindenképpen pozitívan kell gondolnunk erre az időszakra, hiszen ahogy az életünk egy régebbi szakaszát magunk mögött hagyjuk, egy másik veszi kezdetét, tele izgalmakkal, kihívásokkal és életre szóló élményekkel. Éld át őket te is, és gyere a pécsi jogi karra!

EnglishGermanHungarian