[metaslider id="9331"]

Növénytartás az egyetem mellett

Egyetemistának lenni nem a világ legegyszerűbb dolga. Különösen ebben a jelenlegi helyzetben, amikor bár a kötelezettségeinket ugyanúgy kell teljesítenünk, sokkal kevesebb lehetőségünk adódik arra, hogy kiengedjük a fáradt gőzt. Nem tudunk sajnos elmenni étterembe, moziba vagy egy szórakozóhelyre, maximum egy egészségügyi sétával, vagy otthon, a kedvenc filmünkkel kapcsolódhatunk ki. A napok sokszor egybefolynak, könnyen monotonná válhatnak a tanulásból és alvásból álló napok, amitől rossz lehet a közérzetünk. De egy-két számunkra kedves, otthonos dologgal mindig feldobhatjuk a kedvünket. Így, ha egy kicsit is szereted a természetet, és esetleg még nem rendelkezel szobanövénnyel, de úgy gondolod, hogy tulajdonképpen szívesen elnézegetnéd az otthonodban, arra biztatlak: szerezz be egyet!

Egy kis biológia

Ahogy ez sokak számára már ismeretes lehet, a növények a természet körforgásában a termelők szerepét töltik be. Ez azt jelenti, hogy ők termelnek meg olyan anyagokat, amelyeket a fogyasztók, mint nevük is mutatja, elfogyasztanak. Ilyen kapcsolat az is, hogy az általuk előállított oxigént az állatok, illetve mi, emberek is belélegezzük. Így ezek a különleges élőlények nélkülözhetetlen és utánozhatatlan építőkövei az élővilágunknak, és bár gyakran észrevétlenül, de mégis rengeteg életnek az alapját teremtik meg, ami már önmagában csodálatossá teszi őket. „Egy fecske nem csinál nyarat” – tartja a mondás, de már néhány szobanövény is képes egy kicsit tisztábbá, frissebbé tenni a szobánk levegőjét. Emellett természetesen sok más haszna is van az egyes növényeknek, fajtától függően. Illetve, ami nem kifejezetten haszon, de mégis pozitív közös jellemzőjük: nagyon szépek!

Hogy válasszunk?

Milyen kritériumoknak is kell, hogy megfeleljen egy olyan növény, amit egy hallgató választana ’társául’? Például ne legyen túl nagy. Ez azért is fontos lehet, mert amellett, hogy egy viszonylag kis helyiségben el kell férnie, ha esetleg nyárra, vagy egy hosszabb szünetre haza kell vinni, akkor nem szabad, hogy gondot okozzon a szállítása – bár akinek van lehetősége esetleg autóval utazni, annak kevésbé van megkötve a keze ezen a téren. Emellett az sem árt, ha nem kell vele nagyon sokat foglalkozni – bár egyénileg változó, hogy ki mennyi időt hajlandó szánni erre, de ha őszinték vagyunk, a legtöbb egyetemistának nincs ereje és kedve egy előadás és egy szeminárium között még a növényeivel is törődni. Így a következőkben szeretnék nektek néhány olyat javasolni, amelyek nem igényelnek nagyon sok férőhelyet, és viszonylag kevés gondozás mellett is jól elélnek majd mellettünk.

Aloe vera

Az aloe vera nevével gyakran találkozhatunk a különféle kozmetikumok borítóin, de akár italok dobozán is. Nem különösebben igényes, mellette pedig igazi „jolly joker” – nagyon sok helyzetben hasznos lehet. A leveleiből le tudunk vágni anélkül, hogy a növény elpusztulna, hiszen regenerálódik; a levelek belsejében pedig egy zselés állagú anyagot találhatunk, amiből házilag is készíthetünk a boltokból is ismerthez hasonló italt, illetve kenhetjük például az arcunkra is, és kiválóan hidratálja azt. Gyógyító hatását már nagyon sok ideje ismeri az emberiség. Kisebb bőrsérülések, például égések, horzsolások kezelésére is alkalmas.

Csarab

Ez egy nagyon kedves örökzöld növényke, szép virágokkal. Megtalálható rózsaszínes-lilás, piros, fehér, illetve sárgás árnyalatokban is. Szintén nincsenek különleges igényei, és kifejezetten jól bírja a telet, a hideget, így akár az ablakba, erkélyre is helyezhetjük még a hűvösebb hónapokban is, bár a fagy elől jobb lehet beszedni a melegre. Érdekesség, hogy Norvégia nemzeti virága.

Fűszernövények

Fűszernövényeket tartani otthon kifejezetten praktikus lehet. Szinte bármit megtalálhatunk, amit egyébként zacskós fűszerként meg tudnánk venni a boltban: termeszthetünk oregánót, rozmaringot, bazsalikomot vagy zsályát, de akár mentát is. Alapvetően ezek sem igazán igényesek, és hogyha magról vetjük, vagy szaküzletben, kertészetben vesszük, akkor jó eséllyel megmaradnak, ugyanakkor, ha például egy szupermarketből szerzett példányt viszünk haza, akkor sajnos előfordulhat, hogy kevésbé lesz strapabíró. De ha esetleg nem sikerülne a fűszernövényekkel tett kísérlet, akkor sem kell teljesen elkeserednünk, hiszen a meglévő növényt kiszárítva és összemorzsolva még sokáig felhasználhatjuk főzéshez, sütéshez.

És a jó öreg kaktusz

Bár közhely azt javasolni, hogy legyen kaktuszunk, de tényleg gyakorlatilag bárhol, bármikor tarthatjuk ezt az egyszerű kis sivatagi növényt. Mint azt a legtöbben tudjuk, nem igényel sok öntözést, jól tűri a szárazságot, amit egyébként a vastag, úgynevezett pozsgás szárának köszönhet, ami, mint egy szivacs képes magába szívni a vizet, miközben tűszerű levelein keresztül nagyon keveset párologtat. Bár ezeket a növényeket gyakran csak egy gyűjtőnéven kaktuszként emlegetjük, valójában a kaktuszfélék között rengeteg színű, formájú, méretű fajt találhatunk, így bár ez a növény nagy népszerűségnek örvend, unalmasnak semmiképpen sem lehet mondani. A tüskékkel viszont vigyázni kell, mert a szúrásuk fájdalmas tud lenni!

Remélem, meghoztam a kedveteket ahhoz, hogy egy zöld kis társat fogadjatok otthonotokba! Neked van már valamilyen saját növényed?

1 thought on “Növénytartás az egyetem mellett

Comments are closed.

EnglishGermanHungarian