A népszerű üzletlánc idén jelentette be, hogy várhatóan 2024. elején megnyitják első magyarországi üzletüket Budapesten, az Arena Mallban. Érdekesség, hogy hazánk lesz a 17. ország, ahol üzletet nyitnak. A Primark közismert áruház például Angliában, Németországban, Ausztriában, Spanyolországban és Olaszországban is.
Az üzlet népszerűségének oka, hogy a divatos ruhadarabokat és sminktermékeket olcsón értékesítik, emellett pedig hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra is. A kritikusok mégis megtámadták a céget, aminek oka, hogy állításuk szerint az olcsón előállítható ruhák a környezetre is negatív hatással vannak. A támadásra válaszul néhány üzletben tárolókat helyeztek ki, amelyekbe régi ruhákat lehet leadni, amik később újrahasznosításra kerülnek a Primark által. Ezenkívül egy új, fenntartható pamutból készült farmercsaládot is piacra dobott az üzletlánc.
A Primark honlapján a következő célkitűzés olvasható: célunk, hogy hosszabb élettartamot biztosítsunk a ruházatnak, megvédjük az életet a bolygón, és támogassuk a Primark termékeket gyártó emberek megélhetését. Ennek részeként egy sor olyan kötelezettségvállalást mutatott be az üzlet, amely megvalósításán 2030-ig dolgozik. Ezek közé tartozik pl. hogy minden ruhát újrahasznosított vagy fenntarthatóbb forrásból származó anyagokból készítsenek, a szén-dioxid-kibocsátás felére csökkentése, valamint megélhetési bér nyújtása a munkavállalók számára.
Az üzletlánc története
Az ír divatcikk-kiskereskedelmi vállalatot Arthur Ryan, a titokzatos milliárdos alapította a nagy hatalmú brit-kanadai Weston család támogatásával 1969-ben. Az első üzletet a dublini Mary Streeten nyitották meg, amelyet kezdetben Penneysnek hívtak. Később Primark névre keresztelték a márkát, hogy elkerüljék a jogi vitákat az amerikai lánccal, a JC Penney-vel. 1974-ben Derbyben nyitották meg az első üzletüket az Egyesült Királyságban, amely a mai napig a legnagyobb piacot jelenti a Primark számára 191 üzlettel. 2009-ben az európai bővítés keretében Portugáliában, Németországban és Belgiumban nyíltak új Primark boltok. 2015-ben a márka megnyitotta első üzletét az Amerikai Egyesült Államokban, Bostonban. Napjainkban 16 bolttal rendelkezik a Primark Amerikában, azonban 2026 végéig ezt a számot 60-ra kívánják növelni.
Az üzlet létrejöttétől kezdve kiemelt figyelmet fordít arra, hogy mindenki számára megfizethető választási lehetőséget biztosítson, a kiváló minőségű mindennapi termékektől egészen a kiemelkedő stílusú női, férfi és gyermekruházatig, illetve a sminktermékek, háztartási cikkek és kiegészítők terén is.
Érdekességek a Primarkról
- A Primark jelenleg 416 üzlettel rendelkezik 16 európai országban és Amerikában.
- A legnagyobb Primark az angliai Birminghamben található, amely 2019-ben nyitotta meg kapuit. A bolt ötemeletes, és összesen 161 ezer négyzetméteren terül el.
- Amikor megnyitották Londonban az Oxford Streeten az üzletüket, az első tíz napon több mint egymillió terméket adtak el.
- Az európai üzletek eladatlan ruháit 2010 óta a Newlife jótékonysági szervezetnek adományozzák. A Newlife fogyatékkal élő gyerekeket segítő szervezet. Több mint 20 éve érkeznek be hozzájuk ruhaneműk, amelyekről leveszik a címkéket és angliai közösségi ruhaboltokban értékesítik őket. A befolyt pénzből vásárolnak elengedhetetlen felszereléseket a fogyatékkal élő gyerekek számára.
- Az etikus gyártással kapcsolatban sokszor kérdőre vonták már a céget. Érdekesség, hogy a Primark is érintett volt a 2013-as Rana Plaza tragédiában, amikor összeomlott egy bangladeshi ruhagyár, ahol 1138 ember lelte halálát, és sokan annyira megsérültek, hogy többé már nem tudnak dolgozni. A tragédia előtti napokban a szerkezetmérnökök súlyos repedéseket észleltek az épületen, és azt tanácsolták, mindenki azonnal hagyja el a gyárat. Ennek ellenére a gyárvezetők bérmegvonással fenyegették azokat a munkásokat, akik nem akartak életveszélyes körülmények között dolgozni. A katasztrófa által érintett márkák, mint pl. Primark, a Zara, a H&M a tragédiát követően 3 millió dollárral járultak hozzá a bangladesi gyárak felújításához, és kártérítést is fizettek az érintettek családtagjainak. A tragédiáról még egy dokumentumfilmet is készítettek.
Képek forrása: kiemelt, 1, 2, 3

Sziasztok! A Pécs Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának negyedéves jogász szakos hallgatója vagyok. 2022 tavaszán jelentkeztem a Media Iuris csapatába, mert már régóta foglalkoztatott az újságírás, és ki szerettem volna próbálni a szerkesztői tevékenységet. Mivel nagyon széles érdeklődési körrel rendelkezem, ezért próbálok minél változatosabb cikkekkel jelentkezni hétről hétre.