[metaslider id="9331"]

Kriptoeszközök világa a jog és a gazdaság szemszögéből – Interjú Dr. Bujtár Zsolttal

Napjainkba mondhatni elengedhetetlen a technológia megfelelő szintű ismerete, az élet szinte minden területén. Ismereteink további bővítésére nyújt lehetőséget karunk Pénzügyi Jogi és Gazdasági Jogi Tanszéke által megrendezésre kerülő online konferencia március 19-én. A kriptoeszközök világába nyerhetünk egy komolyabb betekintést a jog és a gazdaság szemszögéből angol és magyar nyelven. Az átfogóbb bemutatás érdekében pedig több szakember tudományos előadását hallgathatjuk meg a témában. Az esemény egyik szervezőjét és előadóját, Dr. Bujtár Zsoltot, a Pénzügyi Jogi és Gazdasági Jogi Tanszék tanársegédjét felkerestük, hogy még többet tudhassunk meg a konferenciáról. 

Publikációi között több olyan tanulmánnyal is találkozhatunk, amelyek a kriptovaluták tárgykörében mozognak. Ön mit gondol, napjainkban ezek ismerete miért lényeges?

A kripoteszközök a tőkepiacokon ezer-ezerötszáz milliárd USA dollárnyi tőkét vonzottak eddig, és ezzel felkeltették az intézményi befektetők figyelmét. Így lassan a nyugdíjmegtakarításaink között is megjelenthetnek a legnagyobb kripto eszközök. A tőzsdén kereskedett befektetési alapok (ETF-ek) engedélyezése pedig egy komoly gátszakadást eredményezhet és a lakossági befektetők számára a fizikai tárolás kockázatai nélkül elérhetővé válhatnak ezek az eszközök. Az osztott főkönyvi technológia pedig már számos területen bizonyított mind az adatbiztonság, mind a transzparencia tekintetében, de a fejlődés még korai szakaszában lévő területről beszélhetünk csak jelenleg. 

A fix előadások mellett nyílik sor a jelentkezők prezentációjára, így csak ők vehetnek majd részt tudományos diskurzusban? Végül hány ilyen bemutatóra lehet számítani? 

Az előadások nyilvánosak, a Teams felület jelenthet technikai korlátot egy nagyobb létszám esetében. A plenáris ülés nyolc előadását követően, az egyes szekciókban további 16 előadás lesz látható és hallható az érdeklődők számára. A plenáris ülést követően 20 perc kérdezési lehetőséget biztosítunk, illetve az egyes előadások után is lesz lehetőség egy-egy kérdés megválaszolására.

Aki tanulmányt szeretne beküldeni, az inkább a publikáció érdekében teszi? Mire számít a tanszék, többnyire kik ragadják majd meg ezt a lehetőséget?

A publikációk célja többrétű, egyrészt az eddigi tudományos kutatás eredményeinek megismertetése, másrészt a végzett kutatások egyik mérési módja a publikációk száma és minősége, harmadrészt a konferencia kötet könyv (fizikai) formában történő megjelenése mindig nagyobb vonzerővel bír, mintha csak egy online konferencia kötet kiadására kerülne sor. Ez utóbbi könyv formátuma a Kar támogatásával a konferencia esetében is megvalósul.

Ön mit gondol, a konferenciát milyen irányba befolyásolja, hogy online módon kerül megrendezésre?

Egyrészt könnyebb részt venni az utazás kiesésével, másrészt a személyes találkozókra és eszmecserékre csak korlátozottan van lehetőség, ezért azt gondolom, hogy inkább a témaválasztás és az akadémiai éven belüli időzítés a fontosabb. Az első két hatás pedig kiegyenlítheti egymást.   

A későbbiekben várható hasonló konferencia esetleg más témában? 

A téma egyre nagyobb érdeklődésre tarthat számot mind a közönség, mind az előadók részéről, így akár ebben a témában, akár a XXI. század más típusú jogi és gazdasági kihívásai tekintetében a következő félévben is tervezünk konferenciát szervezni, akár hibrid: részben személyes, részben online felületen előadott formában is.

Nagyon szépen köszönöm a Media Iuris nevében az interjút!

1 thought on “Kriptoeszközök világa a jog és a gazdaság szemszögéből – Interjú Dr. Bujtár Zsolttal

Comments are closed.

EnglishGermanHungarian