[metaslider id="9331"]

Világhírű bűnözők – Ted Bundy

A világban sokféleképpen tehet szert az ember hírnévre (jó és rosszra egyaránt): tehetsége folytán, botrányos viselkedése miatt, megosztó véleményével kapcsolatban vagy sokkoló tetteivel, mely az egész világot megrázza. Gondoljunk csak a bűnözőkre, akik egy-egy döntésük és cselekedeteik folyamán megismertették a nevüket az egész világgal. Cikksorozatunk első részében, USA leghírhedtebb sorozatgyilkosát szeretném bemutatni: Theodore Robert Cowell-t, ismertebb nevén Ted Bundy-t.

Figyelem, a cikk a gyilkoságokkal kapcsolatban részletgazdag és grafikus! Elolvasását csak saját felelősségre ajánlom!

Különc gyerek, céltudatos fiatal

Theodore Robert Cowell néven 1946. november 24-én látta meg a napvilágot Burlington városában, Louise Cowell gyermekeként. Bundy sosem ismerte az apját. Nem sokkal születése után Philadelphiába költöztek a nagyszüleihez, ahol terrorban éltek, hiszen a nagyapja terrorizálta az egész családot: feleségét rendszeresen verte, a kutyáját és a szomszéd macskáit is bántotta. Már fiatalkorában, 3 évesen veszélyes volt, hiszen alvó nagynénje arra kelt fel, hogy a kisgyermek Ted mosolyogva egy kést szegez a torkának. Ezután édesanyja fogta a gyereket és Tacomába költöztek, ahol beleszeretett egy hadseregben szolgáló szakácsba. 1951-ben vette fel a világhírű vezetéknevet mostohaapjától, Johnnie Culpepper Bundy-tól. Az évek folyamán négy gyermekkel bővült a családjuk. Mostohaapja próbált szoros kapcsolatot kialakítani Bundyval, azonban ez sosem sikerült, hiszen a fiú közönyös maradt vele szemben. Később Bundy úgy emlékezett vissza, hogy egy szerető, támogató családban nőtt fel, ahol nem volt lelki és fizikai bántalmazás, veszekedés, alkoholizálás sem szerencsejátékozás. Mindemellett rendszeresen jártak templomba. 

Fiatalkorában rendkívül félénk, csendes és önbizalom-hiányos volt. Nehezen barátkozott és szeretett egyedül lenni. Gyakran ingerült volt, aminek következtében a gimnáziumban viccek céltáblájává vált. A férfi nem volt olyan, mint a többi gyerek, hiszen évek óta a félelem és a kételkedés kísértette. 

A gimnáziumban és egyaránt a főiskolán is rendkívül jó tanuló volt, mindemellett jól öltözött, társaságkedvelő embernek jellemezték. Egyre nagyobb népszerűségnek örvendett. Ebben az időszakban kezdte el érdekelni a politika, amely később az élete részévé vált. Azonban már fiatalkorában meggyűlt a baja a törvénnyel, egyszer betörésért, egyszer pedig autólopásért tartoztatták le, későbbiekben szinte mindent ellopott, amihez kedve tartotta. Kedvenc sportját, a síelést is lopott léceken, lopott vagy hamisított bérletekkel űzte. Mámorító érzés volt számára megkívánni valamit és egyszerűen elvenni azt, ez vezette az öléshez is.

1967 tavaszán, 21 éves korában talált rá a szerelem egy osztálytársa személyében. Ez a kapcsolat teljesen megváltoztatta az életét. Bundy teljesen oda volt érte, azonban a lány korántsem kedvelte annyira, mint ahogy fiú szerette volna. A férfi mindent megtett, hogy a kapcsolatuk hosszú életű legyen, azonban ez sikertelen volt, hiszen 1968-ban amikor a lány néhány furcsaságot vett észre a férfival kapcsolatban, szakított vele. Ted-et ezután semmi sem érdekelte, mély depresszióba esett. Ezután egy újabb trauma érte: kiderült számára egy évek óta őrzött családi titok, hogy az eddig szüleinek hitt emberek igazából a nagyszülei, a nővére pedig az anyja. Egész életében haragudott az anyjára.

Ezután beiratkozott az egyetemre, hogy pszichológiát tanuljon. Az egyetem alatt több munkahelyen is megfordult, azonban egy helyen sem maradt huzamosabb ideig, mert a főnökei megbízhatatlannak tartották. Az iskolán kívüli munka nem nagyon érdekelte, azonban tanulmányaiban céltudatos volt. Tanulmányai mellett a szerelmi életében is sikeres volt: kapcsolatot kezdett Elizabeth Kendall-lel, akivel öt évig alkotott egy párt. Az előző kapcsolatával ellentétben a nő rajongott a férfiért. Az elvált, egyedülálló anya számára tökéletes volt az intelligens, sármos, jól öltözött férfi, aki nagyon illedelmes volt vele. Elizabeth annyira komolyan gondolta a kapcsolatát a férfival, hogy össze szerette volna kötni vele az életét. Erre azonban Bundy nem volt hajlandó. Mindeközben aktívan részt vett a politikában és kitüntették a seattle-i rendőrségen, mert megmentett egy hároméves kisfiút a fulladástól. Mindezek miatt Ted Bundy egyre magabiztosabb lett. 1973-ban találkozott egyetemi szerelmével, akit teljesen lenyűgözött a megváltozott férfi. Beleszeretett, és hamarosan Bundy-nak egyszerre két barátnője lett. Ez a „kettős” élet egy évig tartott, amikor is a férfi minden ok nélkül, a korábbi sérelmek miatt, bosszúból szakított a lánnyal. Nem sokkal később pedig elkezdődött a gyilkosságsorozat. 

Gyilkosságok

Ted Bundy 1974-ben kezdte el szedni fiatal női áldozatait, egészen 1978-ig. A férfi összesen 30 gyilkosságot ismert be, azonban áldozatainak pontos számát a mai napig rejtély fedi.

1974. január 4-én támadt rá az éppen alvó Joni Lenzre. A fiatal lány eltűnése reggel még nem okozott nagy feltűnést, hiszen szeretett eljárni otthonról. Azonban délután a szobatársai elkezdtek aggódni, és elkezdték keresni. Az alagsorban találtak rá megkötözve, összeverve. A szája be volt tömve, hüvelyében pedig egy letört ágyrúd volt. Mire a vérbefagyott lányra rátaláltak, kómába esett. Szerencsére ő még túlélte a sorozatgyilkos brutális támadását. Ugyanebben az évben., február 1-jén a 21 éves Lynda Ann Healyre támadt rá, aki szintén egy egyetemista lány volt. A lányt a lakásában támadta meg, ahol ájulásig verte, aztán beágyazott, rendet rakott és magával vitte a lányt. A lány eltűnése már reggel feltűnt a lakótársának, hiszen Lynda rádióbemondó volt, ennek következtében minden reggel 5:30-kor szólalt meg az ébresztője. Azonban február 1-jén senki sem kapcsolta le a percek óta hangoskodó órát. A rádiótól is keresték telefonon a lányt. A lakótársa úgy gondolta, hogy Lynda már elindult dolgozni, hiszen a szobájába lépve mindent a legnagyobb rendben talált. Akkor kezdtek el aggódni, mikor már a szülők se érték el a 21 éves lányt. Hamarosan értesítették a rendőrséget. Mikor újra bementek az eltűnt lány szobájába, akkor tűnt fel, hogy az ágya másképp van ágyazva, továbbá párnáján és hálóingjén apró vércseppek helyezkedtek el. A párnahuzat, lepedő és néhány ruhája hiányzott. Ezeken kívül semmi sem utalt erőszakos behatolásra, főleg arra nem, hogy Lynda-t megölte volna a mindig intelligens és kedves Ted Bundy, hiszen nem találtak se ujjlenyomatot, se hajszálakat. Senki se gondolta volna, még gyanúba se keveredett a férfi, emiatt vérszemet kapott. Az első esetek óta csak olyan fiatal nőket szemelt ki magának, akik tanulás mellett dolgoztak is. Általában az esti órákban szedte az áldozatait, mikor ők elhagyták lakásukat vagy a kollégiumukat. Az esetek között észre lehetett venni egy sémát, hiszen az összes nő fehér, karcsú és egyedülálló volt, középen elválasztott hajjal, és mint ahogy korábban említettem, az összes áldozat este tűnt el. A lányok az első szerelmére hasonlítottak. A sok rejtélyes eltűnés folytán a rendőrség egyre több energiát fektetett bele az ügyek megoldásába.
Ebben az évben csupán egy lány élte túl a támadást. November 8-án Bundy odament a 18 éves Carol Ronchhoz. Rendőrnek adta ki magát, és azt mondta a lánynak, hogy egy tolvaj megpróbálta ellopni a lány kocsiját, ezért be kell mennie a rendőrőrsre. A gyilkosnak jelvénye is volt, ezért hihetőbb volt a kitalált történet. Carol beült Bundy mellé a kocsiba, hogy a rendőrségre vegyék az irányt, azonban a férfi nem abba az irányba hajtott. Egy idő után megállt és ekkor kezdett el gyanús lenni a férfi. Bundy megpróbálta megbilincselni, azonban Carol az összes lélekjelenlétét összeszedve szembeszállt a támadójával. Ekkor a férfi elővett egy fegyvert és megfenyegette a nőt, de Carol kiesett az autóból, majd elszaladt és megállított egy másik autót. Bundy eldöntötte, hogy aznap este véget vet valaki életének, ezért a „kudarc” ellenére, aznap este kioltotta a 17 éves Debra Kent életét. Következő évben egy 23 éves nőt rabolt el, aki két gyerekével és vőlegényével vett részt egy sítúrán. A hotel előcsarnoka és a szobája közötti úton kapta el. Holttestét csak egy hónappal később találták meg egy út mellett. Nehéz volt megállapítani a halál pontos okát, hiszen a nő le volt vetkőztetve, erősen bomlásnak indult és már az állatok is belemarcangoltak. A nehézségek ellenére biztosak voltak abban a rendőrök, hogy a halálát a fejére mért számtalan ütés okozta, amit egy éles tárggyal vittek véghez. Ez az eset 1975 januárjában történt, ezután májusban rabolt el a játszótérről egy 13 éves kislányt.

Nyomozás alatt rengeteg embert kérdeztek ki, és több lány elmondta, hogy leszólította őket egy jóképű férfi segítséget kérve. Ez volt Bundy egyik csalija. Általában azt kérte tőlük, hogy segítsenek neki felerősíteni egy csónakot az autója tetőcsomagtartójára. Akik segítettek neki, azokat a nőket hátulról fejbe verte és a csomagtartóba tette őket. Mások egy furcsa férfiről számoltak be, aki egyik lábán vagy karján mindig gipszet viselt. Állítólag könyveket pakolt, és fiatal lányokat kért meg arra, hogy segítsenek neki. Több szemtanú látott egy gipszet viselő férfit parkolni az egyetem területén Volkswagen bogarával. Kettő szemtanú hallotta, hogy az egyik áldozat Tednek szólítja a férfit az egyetem parkolójában.

Ezekben az időkben több államban is járt, ahol számtalan gyilkosságokat követett el, azonban egy ideig nem kötötték össze ezeket. Ekkor azonban a hatóságok tisztában voltak azzal, hogy egy sorozatgyilkossal van dolguk, aki majdnem az összes áldozatát megfojtja, összeveri, majd saját maga vagy egy feszítővas segítségével öli meg áldozatait. A holttesteket általában parkokban rejtette el, akikhez rendszeresen visszajárt, átöltöztette, kisminkelte őket, azután közösült velük. Néhányuknak levágta a fejét, és amolyan trófeaként megtartotta őket. Végül az FBI egyesítette az ügyeket. Mindeközben Elizabeth Kendall elkezdett gyanakodni exbarátjára, hiszen az újságban megjelent fantomkép ijesztően hasonlított Bundy-ra, mindemellett az autó is hasonlított. Kendall 1974 augusztusában felhívta a rendőrséget, és elmondta, hogy Bundy-nak köze lehetett a gyilkosságokhoz. Fényképet is adott a rendőrségnek, azonban a szemtanúk nem tudták százszázalékosan megállapítani, hogy őt látták-e korábban. 1975-ben egy rendőr megállította Ted Bundy autóját Salt Lake megyében, mert a férfi gyanúsan viselkedett. Az autó átvizsgálása során számtalan gyanús dolgot találtak: símaszkot, feszítővasat, drótokat, bilincset, jégcsákányt és köteleket is. A férfi azzal próbálta menteni a helyzetet, hogy azt mondta, hogy szeret síelni és ezek az eszközök ahhoz szükségesek. A rendőrök nem hittek neki, arra gondoltak, hogy betöréshez használta az eszközöket, ezért letartóztatták. A rendőrkapitányságon már összekötötték a korábbi gyilkosságokkal is. A nyomozók úgy gondolták, hogy köze volt Melissa Smith, Laure Aime és Debby Kent megöléséhez is. Még ebben az évben kihallgatták Elizabeth Kendall-t is, aki elmondta, hogy fogalma sincs hol volt a férfi a gyilkosságok éjszakáján, emellett általában nappal aludt, éjjel meg sosem volt otthon. Bundy a vádak ellenére ártatlannak vallotta magát. A sorozatgyilkos ezek után bíróság elé került, azonban csak Carol DaRonch megtámadását tudták rábizonyítani, ugyanis a bilincs, amit a férfi a lány kezére tett megegyezett azzal, amit az autójában találtak. Később az egyetlen nő, aki túlélte a férfi támadását, azonosította őt. Ekkor 15 év börtönbüntetésre ítélték a lány elrablása miatt. 1976. október 22-én eljárást indítottak ellene Campbell meggyilkolása miatt. Mindeközben a sorozatgyilkos váratlan tettet vitt véghez: védőügyvédjét kirúgta, hogy saját magát képviselje a tárgyalásain. Kijárhatott a cellájából a börtön könyvtárába, hogy fel tudjon készülni a tárgyalásra. Június 7-én a férfi szokásosan elindult a könyvtárba, azonban nem volt rajta bilincs, és ezt ki is használta: a folyosó egyik ablakán kiugrott és elmenekült. A rendőrök rögtön cselekedtek, lezárták az utakat, így Bundy nem tudta elhagyni a várost. Kis idő után újra elfogták, és visszavitték a börtönbe. December 30-án azonban újra megszökött: felmászott a rendőrség épületének tetejére, és onnan egy másik részre ment át, ahol bejutott a mosdóba és addig ott volt amíg az épület ki nem ürült. Ezután mintha mi sem történt volna, kisétált az épületből. Mire észrevették a férfi eltűnését, addigra már úton volt az újabb brutális gyilkosságok felé.

Bundy Floridában telepedett le, ahol Chris Hagen név alatt élte az életét. 1978 január 14-én megtámadta a közelében lévő Chi Omega lánykollégiumot, ahol két lányt álmukban megtámadta és kettőt megölt. Egyiküket fejbe verte egy kalapáccsal, megerőszakolta, majd megfojtotta. A gyilkos úgy összeharapdálta áldozatát, hogy mellének egy része leszakadt. Az elvetemült gyilkos nem elégedett meg két gyilkossággal, aznap este megtámadta Cheryl Thomast. A rendőrök újabb országos hajszát indítottak Bundy ellen, azonban nem sikerült a férfit időben megtalálni. Ugyanebben az évben, februárban leszólított egy 14 éves kislányt, akinek tűzoltónak adta ki magát. Azonban a lány édesapja rendőr volt, ezért rögtön gyanússá vált neki a férfi, hogy utcai ruhában van, és nem egyenruhában. Mielőtt Bundy bármit tehetett volna, megérkezett a lány bátyja, akivel követték a férfit és felírták autójának a rendszámát. Édesapjuk később leellenőrizte a rendszámot, és kiderült, hogy az autó eredeti tulajdonosától ellopták a járművet. Az eredeti tulajdonos gyermekeinek a kapitányságon képeket mutattak a „tűzoltóról”, akit rögtön felismertek. Míg a rendőrök egyre több nyomot találtak, és egyre közelebb kerültek Bundy-hoz, addig a sorozatgyilkos elrabolt egy mindössze 12 éves kislányt. Az elrabolt lány barátnője látta, ahogy Kimberly Leach egy idegen autójába száll be. 8 héttel később már csak a holttestét találták meg. Éppen Pensacola felé tartott egy újabb lopott autóval, amikor lekapcsolták a rendőrök. Megpróbált elmenekülni, de rálőttek és elfogták. Attól a pillanattól kezdve nem volt számára kiút, újra a bíróság elé került, de most már gyilkosságok miatt.

A bíróság előtt

Az első tárgyalás 1979. június 25-én kezdődött el Floridában, a Chi Omega kollégiumban történt gyilkosságokat tárgyalták. Ted Bundy annyira bízott képességeiben, hogy újra saját magát képviselte a tárgyalásokon, ekkor még azt hitte, hogy mindent megúszhat és semmilyen büntetésben nem fog részesülni. Azonban a perdöntő bizonyítékok ellen egyszerűen nem volt semmi esélye. Az egyik egy fogorvos szakvéleménye volt, aki megállapította, hogy az egyik lányon talált harapásnyomok egy az egyben megegyeznek a férfi fogairól vett mintával. A másik pedig Nita Neary vallomása volt, aki beazonosította a kollégiumból menekült férfit. A perdöntő bizonyítékok fényében az esküdtszék egyöntetűen bűnösnek találta, és a bíró halálra ítélte a férfit. A döntés ellen Bundy fellebbezett, mondván a média állította fel őt rossz színben, az ítélet azonban semmit sem változott.

Második tárgyalásra következő év januárjában került sor, aminek a „témája” a 12 éves Kimberly Leach meggyilkolása volt. E tárgyalás során a sorozatgyilkos elbizonytalanodott, ezért elfogadta a kirendelt védőügyvédeket, akik azzal érveltek a férfi ártatlansága mellett, hogy mentálisan beszámíthatatlan. Ez az érv azonban senkit sem bizonytalanított el abban, hogy a férfi bűnös. A tárgyalás váratlan fordulatot hozott, az addigi higgadt férfi hirtelen felpattant és összeveszett az egyik szemtanúval. Végül összesen 28 gyilkosságot vallott be, de a rendőrök és a bírák rendíthetetlenül hittek abban, hogy minimum harmincszor gyilkolt. A nyomozást vezető rendőr ennél sokkal többre saccolja az áldozatok számát, úgy gondolta, hogy több mint 100 életnek vethetett véget Bundy.

Börtön

A rengeteg szörnyűség ellenére 1980-ban, a börtönben töltött ideje alatt rátalált a szerelem, és feleségül vette az ügyészségen dolgozó Carol Ann Boone-t, akitől született egy kislányuk. Később a nő elvált a férfitól és nevet változtatott. Amíg halálsoron várt, felmentésért folyamodott, azonban nem mentették fel, és a kivégzés napját 1989. január 24-ére tűzték ki. 

Halála előtti nap interjút is adott. Saját bevallása szerint, ha az emberek ránéztek, akkor egy teljesen normális férfit láttak: voltak barátai, nem járt el bárokba inni, alapjába véve normális és átlagos életet élt. Titokban magában tartotta azt, ami nem volt normális benne. Mikor arról kérdezték, hogy hogyan jutott el idáig, mi késztette arra, hogy ennyi szörnyűséget vigyen véghez, a pornográfiát okolta. Teljesen függővé vált, és egyre durvább és durvább filmeket keresett, amik megfeleltek az igényeinek. 

Az interjú utáni napon került villamosszékbe: az Egyesült Államok leghírhedtebb és egyik legkegyetlenebb sorozatgyilkosa 41 éves volt.

Az életéről számtalan könyv és film készült. 

kép források: 1,2,3,4
Cikk forrás: 1,2,3

2 thoughts on “Világhírű bűnözők – Ted Bundy

Comments are closed.

EnglishGermanHungarian