[metaslider id="9331"]

Kari szervek a járványhelyzet alatt – interjú az ELSA Pécs elnökével, Takács Andorral

A pécsi jogi karon nagy hagyománya van a különféle kari szervek működésének. Az elmúlt egy év kétségtelenül nagy változásokat hozott a mindennapjainkban. Szinte nincs is az életnek olyan területe, ahova ne tette volna be a lábát a koronavírus és az azzal járó változások. Erről is beszélgettem a(z) „European Law Students’ Association” (röviden: ELSA) pécsi elnökével, Takács Andorral.

Mivel foglalkozik az ELSA kari szerv? Miért érdemes hozzá csatlakozni, és kinek ajánlanád?

Takács Andor: Először is szeretném megköszönni a megkeresést a Media Iurisnak.

Mielőtt válaszolnék a konkrét kérdésre, fontosnak tartom elmondani, hogy az ELSA Pécs egy nagy, európai joghallgatókból álló struktúrának a része. Maga a szervezet 1981-ben alakult és azóta 250 európai városban több mint 30 ezer tagot számlál. Tulajdonképpen a világ legnagyobb olyan szerve, amely joghallgatókat, fiatal jogászokat tömörít.

Visszatérve a pécsi tagszervezethez, a fontosabb területeink közül kiemelném a különböző szemináriumok és a konferenciák szervezését. Azon vagyunk, hogy mindig a lényeges és aktuális jogi témákban bonyolítsunk le szakmai előadásokat, vitaesteket vagy kerekasztal-beszélgetéseket, illetve tagjainknak lehetőséget biztosítsunk külföldi programokon is részt venni. A másik vonalunk a különböző tudományos tevékenységek. Fontos, hogy a hallgatók a gyakorlatban is megmutathassák tudásukat, erre a legmegfelelőbb alkalom egy verseny. Mi főként hallgatók invitálásával nyújtunk segítséget a központi szervünknek, az ELSA Hungary-nek a különböző versenyek szervezésében. Fontos területünk még a gyakornokcsere-program. Az ELSA lehetőséget biztosít tagjainak arra, hogy külföldön töltsék el szakmai gyakorlatukat. Európa több mint 30 országában kínálnak gyakornoki helyeket ügyvédi és jogtanácsosi irodák. A gyakornoki idő 2 héttől 2 évig terjedhet. 

Mindezek mellett igyekszünk a hallgatói életből is kivenni a részünket különböző szabadidős programok szervezésével. Bármely joghallgatónak, akit érdekel a nemzetközi jog, szeret utazni, vagy csak egy jó közösség tagja akar lenni, helye van köztünk.

Hogyan működik a szervezet a járványhelyzet alatt? Mi az, amiben esetleg hátrányt szenvedtetek a vírus miatt?

Takács Andor: Sajnos a pandémia a mi tevékenységünkre is rányomta a bélyegét. A tervezett programjainkat sajnos el kellett halasztanunk, illetve más tagszervezetek eseményein sem tudtunk személyesen jelen lenni, a külföldi utakról is le kellett mondanunk. A járványhelyzet rákényszerített minket, hogy egyre többet használjuk az online teret, például az elmúlt héten tartottuk a magyarországi ELSA tagszervezetek féléves közgyűlését. Bár ezek a programok nem hozzák vissza a személyes kommunikáció élményét, de szakmailag és tartalmilag azonos színvonalon mozognak.

Mik a terveitek a jövőre nézve?

Takács Andor: Mint mindenki, mi is nagyon várjuk már a járványhelyzet végét. Rengeteg ötletünk és programlehetőségünk van a jövőre nézve, illetve szeretnénk pótolni, amit el kellett halasztanunk. A szakmai előadások és konferenciák mellett nagy álmunk megvalósítani az első ELSA Pécs által szervezett versenyt is. Legfőbb célom megmutatni azokat a lehetőségeket, amelyek szervezetünkben rejlenek és minél több pécsi joghallgatót bátorítani arra, hogy közénk tartozzon.

Ezek alapján magam is csak bátorítani tudlak Titeket arra, hogy csatlakozzatok a kari szervhez. Köszönöm Takács Andornak az interjút!

EnglishGermanHungarian