[metaslider id="9331"]
idő

Hogyan osszuk be időnket úgy, hogy még magunkra is jusson belőle?

A rohanó hétköznapok világában hajlamosak vagyunk túlvállalni, túlhajszolni magunkat, melynek eredménye a fáradtság és ingerlékenység lesz, amely kihathat környezetünkre is. Fontos, hogy azt a röpke 24 órát megpróbáljuk úgy beosztani, hogy a lehető leghatékonyabb legyen számunkra is, vagy olykor megtanuljunk nemet mondani a világnak. Bár tény és való, mindkettő nehéz feladat, hisz munkából adódóan nem az fog számítani elsősorban, hogy az adott megbízás elvégzése után marad-e magunkra 5 percünk. Ugyanakkor számos módszer illetve tipp létezik arra, hogy hogyan tudjuk hatékonyabban beosztani azt a csekély időt, melybe olykor 3 nap teendőit próbáljuk belesüríteni. 

Maga a time management is egy olyan szokás, amelyet gyakorlással tudunk kialakítani. Elkezdjük egyik nap és onnantól kezdve minden egyes nap igyekszünk betartani a napi beosztásunkat. Végeredményként nagyon jó dolgok sülhetnek ki belőle, és ehhez csupán mi magunk és az elhatározásunk szükséges egyedül.

 

Kezdetben íme néhány tipp, mely egyszerű, de nagyszerű:

A rend mindennek a kulcsa

Első és talán legfontosabb, hogy rend legyen körülöttünk. Rend az íróasztalon, ahol a számítógép vagy a laptop van, vagy épp ahol jegyzetelünk nap mint nap és csakis olyan dolgok legyenek körülöttünk, melyek elengedhetetlenek az adott feladat elvégzéséhez.

 

A lista jóbarát

Mindig jól jön, ha van kéznél egy TO DO List, avagy Mik a mai teendők? lista, amelyen összegezve látjuk az aznapi elvégzendő feladatokat. Azzal, hogy azok szem előtt vannak, elkerülhetetlenül is odatéved a pillantásunk, ezáltal biztosan nem fogjuk szem elől téveszteni tennivalóinkat.

idő

A heti tervező is besegít

Szinte biztos vagyok benne, hogy mindenki használ naptárat. Akár a telefonján, akár kézzelfogható tervezőt, vagy asztali naptárat, hisz enélkül hatalmas próbatétel lenne minden információt, dátumot fejben tartani. Sokkal nagyobb segítséget nyújt, ha már előre látjuk hogyan fognak eloszlani a hónapban a teendők, hisz akkor mi sem vállalunk be több nagyobb volumenű munkát/feladatot. Illetve sokkal összeszedettebbek leszünk még a káoszban is.

 

Munkaidő, melyet csak munkára használunk

Mindig jön egy új hétfő, melyet legtöbb esetben fintorogva várunk, hisz kinek van kedve egy jóleső pihenés után újra nekivágni a fárasztó munkának, vagy épp a tanulásnak. Ugyanakkor rengeteg időt nyerhetünk azzal, ha ezt az időt tényleg azon elfoglaltságokkal töltjük el, amelyek akkor aktuálisak. Hisz magamból is kiindulva a tanulásra szánt idő mindig csak csekély tanulással telik el egy idő után. Mindig van jobb, érdekesebb dolog, amit lehetne helyette csinálni, csak ezt követően sokkal rosszabb lesz, mikor duplájára nőnek a feladatok. 

idő

Ne halogassunk 

Az ember hajlamos a legutolsó pillanatban nekiállni a rá szabott feladat elvégzésére. Ez apróbb munkáknál természetesen nem nagy gond, de mondjuk egy szakdolgozatot, egyetemi beadandót nem érdemes a határidő legutolsó napjáig kitolni. Ilyenkor jönnek a gyakran emlegetett mondatok, hogy „Ráérünk még arra” vagy „Messze van még a határidő, nem kell még nekiállni”. Pedig ahogy a mondás is tartja „Sok kicsi sokra megy”, amely igencsak a javunkat szolgálja.

 

Fontos a self respect 

Sokan úgy gondolják, ha nemet mondunk egy-egy megkeresésre vagy segítség kérésre, akkor önzőek vagyunk. Pedig legtöbb esetben csak ráébredünk arra, hogy sajnos nekünk ez nem fér bele az időnkbe. Rengeteg elintéznivalónk van, amelyek olykor akár már meghaladják azt a maximumot, melytől nem merülünk még ki teljesen szellemileg. Egy ilyen plusz feladat akár plusz stresszfaktor is lehet számunkra. Természetesen nem szükséges mindenre nemet mondani, de csakis azt vállaljuk el, mely tényleg belefér az időnkbe és nem szorongással kell megcsinálnunk a feladatot.

 

Hagyjunk időt magunknak a nap végén

Szintúgy fontos az énidő is, csakúgy, mint minden más. Próbáljunk legalább 10-15 percet hagyni magunknak esténként, mikor tényleg csak kikapcsolunk és nem foglalkozunk a napi stresszel. Ezekre is vannak nagyon jó módszerek, hogy miket érdemes ilyenkor csinálni, legyen az pár perc jóga, esetleg napló írás, hogy miért vagyunk hálásak, vagy mi volt pozitívum a napunkban. Olvassunk, nézzünk meg egy részt a kedvenc sorozatunkból, legyünk családunkkal, barátainkkal, szeretteinkkel, töltsük ezt az időt bármivel, ami kikapcsol minket egy minimális időre. Sokkal boldogabbak leszünk és kiegyensúlyozottabbak ezáltal. 

idő

Összességében az idő beosztása nem könnyű feladat, amellyel sokunknak meggyűlik a baja. Ugyanakkor elég egy elhatározás, hogy változtassunk ezen, és az életünk pozitívabb irányt is vehet. Igaz a motiváció nem egy állandó érzés, mely igen nagy szerepet tölt be a mindennapi teendők, elvégzendő feladatok teljesítéséhez, de egy erős elhatározás mely mellett ki akarunk tartani rengeteget segít ebben. 

 

 

Képek: Pexels

EnglishGermanHungarian