[metaslider id="9331"]

Milyen programokkal várja a PTE ÁJK a Kutatók Éjszakáján az érdeklődőket?

A tavalyi évben a hallgatók a kutatók éjszakáján rendhagyó módon online, a Teams felületén tudtak a programokra bekapcsolódni. A 2021/2022-es tanévben hagyományos módon, személyesen vehetnek részt az érdeklődők az érdekesebbnél érdekesebb programokon. A pécsi jogi kar nyolc előadással készül szeptember 24-én, ahol az előadások 16 órától lesznek látogathatóak.

16:00-16:45: A mesterséges intelligencia jogi felelősségének megalapozása

Dr. habil Nagy Zoltán PhD előadásában kiderül, milyen döntési felelősségek merülnek fel a mesterséges intelligencia világában (programozás, adatgyűjtés, döntéselőkészítés során). Kit és milyen felelősség illet a mesterséges intelligencia működése során okozott károkért? Kizárható a büntetőjogi felelősség? A Kutatók Éjszakája első jogi karos programján ezekre is választ kapunk. 

17:00-18:00: Jogunk nyelve, nyelvünk joga

A hallgatóság bevonásával vizsgálja a jogalkalmazók nyelvi megoldásait Kiss László professor emeritus. Munkájuk során mind a bírók, rendőrök és hatósági ügyintézők sajátos megfogalmazásokat alkalmaznak. Az előadáson az érdeklődők Kiss Lászlóval azt vizsgálhatják „hogyan eshet csorba a jog nyelvezetén annak alkalmazása során és milyen kirívó esetekkel találkozhatunk a gyakorlati élet során.” – írja az www.ajk.pte.hu„Az előadótól megtudhatjuk, hogy kerülhetnek olyan megfogalmazások egy-egy rendőrségi, hatósági jegyzőkönyvbe vagy határozatba, hogy „Felszólításomra futással válaszolt”, „Horváth egy alkalommal főbe lőtte magát”, „Padon fekve csavargott” vagy „Az elkobzott tárgyak: sótartó, cukortartó, fehér póló, közepén ugró oroszlánt ábrázoló képpel, alatta PUMA felirat.”

17:00-18:00: Trükkös szerződésektől a határon átnyúló vitáig – Izgalmas esetek a békéltető testületek gyakorlatából

A békéltető testületek gyors eljárással, egyszerűen vizsgálják ki a fogyasztói panaszokat, ezzel elkerülve a hosszadalmas bírósági procedúrákat. A Baranya Megyei Békéltető Testület tagjai, Dr. Bércesi Ferenc, Dr. Hohmann Balázs és Dr. Monori Gábor kerekasztal beszélgetést tart a békéltető testületek gyakorlataival kapcsolatban. Az egyórás kötetlen beszélgetés során bemutatásra kerül a fogyasztói jogviszonyhoz kapcsolódó hazai alternatív vitarendezési fórum és a békéltető testület eljárása. Továbbá a békéltető testület tagjai a programon saját békéltető testületi gyakorlataira, tapasztalataira, és a koronavírus járvány következtében kialakult új élethelyzetekben elterjedt írásbeli eljárásokra, valamint azok sikereire vagy nehézségeire is kitérnek.

18:00-19:00: Big Data és az algoritmusok hatalma – mit tehet a jog?

Manapság már mindenki élete hozzákötődött a különböző elektronikai eszközökhöz, így bizonyos szolgáltatók könnyedén szerezhetnek meg bármilyen adatot amelyre szükségük van a felhasználókkal kapcsolatban. Bizonyára mindenki számára ismerős a szituáció, amikor a közösségi oldalakat böngészve csak olyan hirdetések ugranak fel, amelyekre korábban rákerestek vagy éppen csak megemlítették egy ismerősüknek. Ma már olyan algoritmusok dolgoznak, amelyek kiválasztják azokat a posztokat, amelyek tetszhetnek nekünk. De mi alapján dolgoznak ezek az algoritmusok és milyen jogi megítéléssel bírnak? Hogyan szereznek ennyi adatot rólunk? Dr. Szőke Gergely, a közigazgatási jogi tanszék adjunktusának 18 órakor kezdődő előadásán kiderül.

18:00-19:00: A nők helyzete a közigazgatásban

„A női egyenjogúság egyik legjelentősebb eleme a nők politikai szerepvállalása. Ez ugyanis megmutatja, hogy a nők fontos szerepet játszanak a kormányzásban és a döntéshozatalban. Ezért továbbra is harcolnunk kell.” –mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. 

Karunk oktatója Dr. Pál Emese nagy érdeklődéssel vizsgálja és követi nyomon azoknak a nőknek a karrierútját, akik nagy küzdelmek árán, bátorsággal kiállva magukért értek el nagy sikereket a közigazgatásban. Dr. Pál Emese a nők helyzetét a közigazgatáson belül főként a közszolgálatban és a politikai helyzetben mutatja majd be. 

19:00-20:30: Ikonikus filmek jogász szemmel – Best of

Az Óriás Nándor Szakkollégium már sok filmet, sorozatot megvizsgált jogász szemmel. A best of program során a Szakkollégiummal közösen az érdeklődők megvizsgálhatják a valós jog kivetítésével a Witcher, a Star Wars, a Marvel Univerzum, a Trónok Harca és a Harry Potter világát. Az említett sorozatokkal és filmekkel kapcsolatban szó lesz a Meglepetés törvényéről, a Marvel Sokoviai Egyezményéről, Luke Skywalkerről és arról, hogy ő háborús bűnösnek tekinthető-e, valamint a Vastrón szellemi tulajdonjogáról. 

20:00-21:00: Közjogi kérdések az Árpád-kori legendákban és intelmekben

Az Árpád-kori magyar jog megismerése, kutatása során kézenfekvő lenne a dekrétumok, privilégiumok és az okleveles források vizsgálata, azonban kevesen gondolnának a korabeli legendákra. Dr. László Balázs előadása során az Árpád-kori legendákat és Szent István intelmeit vizsgálja majd közjogi szempontok alapján. Az előadó úgy gondolja, ezek a legendák korrajzként is szolgálnak és a közjogi berendezkedésre is sok utalás található a legendákban, azonban nem szabad elfelejteni ezek keletkezési körülményeit sem a vizsgálatok során.

21:00-22:00: A  kriminalisztika gyöngyszemei

A bűncselekmények felderítésével, bizonyításával foglalkozó bűnügyi nyomozástan világába kalauzolja el az érdeklődőket Dr. Fenyvesi Csaba, a PTE ÁJK oktatója. Mint az élet más területein, úgy a kriminalisztika világában is nehézségeket szült a járványhelyzet, azonban továbbra is nagy segítséget nyújtott a bűncselekmények bizonyításánál. Az eseménnyel kapcsolatban Dr. Fenyvesi Csaba így nyilatkozott Karunk honlapján: 

„Mivel az előadásomon is bemutatandó kriminalisztikai piramis modellem alapján fő célként mindig az azonosítás lebeg a praktikus tudományág (és alkalmazói) szeme előtt, ezért éppen e körben mutatok be bizonyító példákat, friss kutatási eredményeket (a Kutatások Éjszakáján). Úgy is fogalmazhatok, hogy rendkívüli azonosítási eseteket, kriminalisztikai gyöngyszemeket sorakoztatok fel.” 

A kriminalisztika segítségével ma már képesek a szakértők akár hangból arcképet alkotni vagy akár DNS-ből arcképet formálni vagy hangot azonosítani. Az előadáson a továbbiakban szó lesz a Seuso-kincsekről és a Stradivari-hangszerekről is. És az, hogy ezek hogy kapcsolódnak a kriminalisztikához, szeptember 24-én kiderül.

 

További információkat a Kutatók Éjszakájával kapcsolatban a https://ajk.pte.hu/hu/hirek/kutatok-ejszakaja-pecsi-jogi-karon-0 honlapon olvashatnak az érdeklődők.

Mindenkit szeretettel vár a PTE ÁJK!

EnglishGermanHungarian