[metaslider id="9331"]

Február 25. – A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja

A Magyar Köztársaság Országgyűlésének 2000. június 13-án elfogadott 58/2000. (VI. 16.) sz. határozata rendelte el a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjának megtartását. 1947. február 25-én tartóztatták le Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, akit a szovjet csapatok elhurcoltak a Szovjetunióba, és jogellenesen 25 év kényszermunkára ítélték. 8 évet töltött különböző börtönökben és munkatáborokban. Ennek értelmében 2001 óta, minden év február 25-én emlékezünk meg az áldozatokról. Ez a nap jelölte az „ideiglenesen” Magyarországon állomásozó szovjet csapatokra támaszkodó kommunista elnyomás kezdetét, amely több évtizeden keresztül sanyargatta Magyarországot.

A kommunista diktatúrák halálos áldozatainak számát az egész világon körülbelül százmillióra becsülik, a Kelet-Közép-Európában elhunytak száma eléri az egymilliót. Az elmúlt évek kutatásai szerint 1945 és 1989 között hazánkban 70 ezer embert börtönöztek be politikai okokból; mindazokat, akik bírálták a rendszert vagy annak ellenszegültek. A Szovjetunióban közel 65 ezer magyar áldozatot tartottak nyilván, akik a gulagokban vesztették életüket; ez a szám nem foglalja magába azokat, akik az odavezető út viszontagságai miatt, járványokban vagy tranzittáborokban haltak meg. Az elhurcolt 600 ezer magyar közül körülbelül 200 ezren vesztették életüket; nem beszélve azokról az áldozatokról, akiket a diktatúra életük során testileg és lelkileg megnyomorított. Akiket kínzókamrákban vallattak, és akiket üldöztek vallási vagy politikai hovatartozásuk miatt. Akiket a diktatúra sok évtizedre megfosztott szabad akaratuktól és választási lehetőségeiktől.

Ma, február 25-én azokra emlékezünk, akik életüket vesztették a kommunista elnyomás alatt; éhínségben, börtönökben, kényszermunkatáborokban. Lerójuk tiszteletünket azok előtt, akik az erőszakrendszer áldozataivá lettek, a megalázott és meghurcolt szeretteikre és családtagjaikra.

EnglishGermanHungarian