[metaslider id="9331"]
agatha

,,A krimi koronázatlan királynője” – az Agatha Christie sikersztori

Agatha Mary Clarissa Miller néven született és a világ egyik leghíresebb írója lett. Ő volt Agatha Christie, aki később méltán nyerte el ,,a krimi koronázatlan királynője” címet, köszönhetően a nagyjából 80, általa írt detektívregénynek és több színpadi darabnak. Agatha kifejezetten intelligens volt már kislány korában is, öt évesen már olvasott, és hallás után megtanult folyékonyan franciául. Már fiatalon énekelni és zongorázni tanult, és legfőbb vágya volt, hogy énekes legyen, azonban lámpaláza ebben meggátolta. Viszont a sors fintora mégis úgy hozta, hogy Agatha Christie hírnévre tegyen szert, és mára már szinte mindenütt ismerik a nevét. Írói tehetsége is korán megmutatkozott, már 18 évesen elkezdett novellákat írni, azonban ekkor még csupán szórakozásból. 

De hogy is lett Agatha Mary Clarissa Miller-ből Agatha Christie, és mi volt az, ami elindította az íróvá válás útján?

Agatha, 1914. december 24-én házasodott össze Archibald Christie-vel, a Royal Flying Corps pilótájával, akivel még egy táncesten ismerkedtek meg, így, férje családi nevét felvéve a világ már Agatha Christie-ként ismerhette meg. Az első világháború alatt, míg férje pilótaként szolgált, ő ápolóként dolgozott, majd pedig egy gyógyszer laboratóriumban helyezkedett el asszisztensként. Itt rengeteg vegyi anyaggal és méreggel találkozott, és ekkor merült fel benne egy olyan regény gondolata, melyben az áldozat mérgezés általi halált hal. 

Első detektívregényét A titokzatos stylesi esetet 1916-ban fejezte be, azonban ezt hat kiadó is visszautasította. Végül 1920-ban sikerült kiadatni. A könyvből kétezer példányt adtak el, és Agatha Christie neve azonnal híres lett. Már az első regényében szerepet kapott a híres Hercule Poirot, akinek a megalkotásához valószínűleg Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes nevű karaktere adta az ihletet. Az Agatha Christie által megalkotott Poirot nyomozónak volt egy segédje, Hastings kapitány, akiről sokan úgy vélik, hogy az írónő a saját férjéről, Archibald Christie-ről mintázta. Másik nyomozója, akit állítólag önmagáról mintázott, Miss Marple volt, aki Hercule Poirot-val felváltva derítette fel a rejtélyeket a regényeiben. Írói álnéven, Mary Westmacott néven hat romantikus regényt írt, azonban ezek sosem voltak olyan sikeresek, mint a krimijei.

agatha

Az év, ami fenekestül felforgatta az életét

Az 1926-os év nagyon megviselte. Anyja meghalt, férje pedig bejelentette válási szándékát, mivel beleszeretett egy másik nőbe. Ezután Agatha 1926. decemberében nyomtalanul eltűnt az emberek fürkésző tekintete elől, és tizenegy teljes napig nem adott magáról életjelet, pedig hírnevének köszönhetően a fél ország őt kereste. Egy álnéven kivett harrogate-i szállodaszobában találtak rá, azonban különös módon Agatha Christie nem ismerte meg a tulajdon férjét, sőt még azt sem tudta, hogy ő maga kicsoda. Az eset azóta is rejtély, és az ügyet az sem könnyítette, hogy az írónő féltve őrizte a magánéletét.

Miután 1928-ban végleg elváltak útjaik Archibald Christie-vel, 1930-ban Mezopotámiába utazott, ahol megismerkedett egy nála tizennégy évvel fiatalabb régésszel, akit Max Mallovannak hívtak. A férfival még az év végére kimondták a boldogító igent, és 46 évig éltek boldog házasságban. Továbbá, hogy Agatha szavaival éljek: ,,A legjobb férj egy régész, minél idősebb az asszony, annál jobban érdekli.” Második férje sem szenvedett hiányt a szakmai elismertségben és a hírnévben. Az arab és ázsiai térségben végzett régészeti ásatásai világhírnevet hoztak neki, és az a megtiszteltetés érte, hogy 1968-ban a királynő lovaggá ütötte. A londoni egyetem régészprofesszora volt, leletei pedig ma is megtalálhatók a világ különböző múzeumaiban, többek között a British Múzeumban. Férje után három évvel, 1971-ben Agatha Christie-t is lovaggá ütötte a királynő, pontosabban ennek a női megfelelőjével jutalmazta. 

agatha

Sokan nem tudják, azonban Agatha Christie nem volt mindennapi nő. Archibald mellett beutazhatta a világot, és kiélhette hatalmas kalandvágyát, ami – azt hiszem kijelenthetem, hogy – abban a korszakban kifejezetten szokatlannak tűnhetett egy nőtől. Járt Egyiptomban, Irakban, Szíriában, szörfözött Hawaiin, hajózott a Níluson, vezetett mozdonyt, és utazott az Orient Expressen. Ezek az élmények ihlették történeteit. A regényeiben szereplő karakterek mind hétköznapi emberek voltak, akiknek alakját egy-egy családtagról, ismerősről vagy éppen egy vonaton utazó ismeretlenről mintázott. Sokrétű érdeklődésének köszönhetően idővel második férje régészi munkássága is felkeltette figyelmét, és beleásta magát a régészet páratlan világába. Nem félt bepiszkolni magát és jól tűrte a néha zordnak bizonyuló időjárási viszontagságokat is. Később, egyik legkedvesebb emlékeként írta meg azt az élményt, amikor letisztíthatott egy mintegy 2500 éves elefántcsont fejet. Agatha Christie 1976. január 12-én halt meg, 86 éves korában. Élete páratlan volt, munkássága pedig örök emléket állít nagysága, és halhatatlansága előtt.

Könyvajánló:

A személyes kedvencem Az ABC – gyilkosságok, és a szerintem mindenki által ismert Gyilkosság az Orient Expressen mellett , ajánlanám még a Gyilkosság meghirdetve c. könyveket, amelyek mind elkalauzolják az olvasót Agatha Christie rejtélyes birodalmába, és nekem elhihetik, ha egyszer bejut oda valaki, a kijutás szinte lehetetlen. Jó nyomozást kívánok, és ne feledjék ,,Egy detektív számára nem elég, hogy lábnyomokat kövessen, meg cigarettahamuban turkáljon. Jó pszichológusnak is kell lennie!” (Agatha Christie)

 

 

 

Nyitókép forrása: pinterest.com

Cikkbe 1. forrása: pinterest.com

Cikkbe 2. forrása: pinterest.com

 

EnglishGermanHungarian