[metaslider id="9331"]

Borkostolaw: programajánló

Ha nincs még programotok október 19-re, meleg szívvel ajánljuk a PTE ÁJK HÖT által megrendezésre kerülő borkóstolót. A helyszín nem más, mint karunk Molnár Kálmán előadóterme. A sztárvendég pedig Szik Mátyás lesz, aki háromszoros magyar bajnok sommelier, illetve az SZM SOMMELIER márka alapítója.

Most pedig magától Szik Mátyástól idézném a bemutatkozását:

“Minden ott kezdődött, hogy korán észrevettem, a szaglásom és ízlelésem érzékenyebb, mint a környezetemben élőké. Tudtam, hogy kommunikációval, ízekkel és emberekkel szeretnék foglalkozni. Innen meg már egyenesen vezetett az út a vendéglátásba, pontosabban a csúcsvendéglátásba. Évek alatt Budapest meghatározó helyein és Európa egyik legnagyobb presztízsű hoteljében, a Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest-ben szereztem tapasztalatokat, melyeket kamatoztatva és  folyamatosan tovább képezve magamat igyekszem átadni mindazt, amiben hiszek, amiért dolgozom. Ez pedig nem más, mint a minőségi vendéglátás színvonalának emelése és előrébb mozdítása Magyarországon. Ennek megfelelően csúcséttermekben és hotelekben tartok szakmai tréningeket kommunikáció, sales és persze bor- és italszakmai témakörökben. Emellett szívesen dolgozom együtt fejlődni kívánó és őszinte önkritikát gyakorló borászatokkal attól függetlenül, hogy induló, vagy már jó ideje úton lévő entitásokról van-e szó. Célom, hogy az emberek mindennapjainak része legyen a minőségi italok és ételek fogyasztása, hogy ne legyenek véletlen ízek az asztalon, és hogy az étkezés ne csupán a fiziológiai szükségleteink kielégítését szolgálja. Hiszen az étkezés bor nélkül olyan, mint a Dallas Jockey nélkül!” 

Felmerülhet a kérdés, hogy ki is az a sommelier? Mi a feladata? A sommelier vagyis borszakértő olyan személy, aki főként borok és kisebb mértékben egyéb italok – például pezsgők – kiválasztásával, ételekhez párosításával és felszolgálásával foglalkozik. Elsősorban nívós éttermekben dolgozik, de alkalmaznak sommelier-t a nagyobb pincészetek is. Feladatuk legismertebb része azonban az éttermi tevékenységük: a bor ételekhez párosítása és a felszolgálás, amely egyfajta szertartás. A sommelier szakma a gasztronómia, a borászat, a vendéglátás és az idegenforgalom találkozási pontja. Ehhez azonban ismerniük szükséges a bor teljes életciklusát a szőlőműveléstől kezdve a szüretelésen és a pincemunkákon át a borfogyasztás etikettjéig. Ha egy bor nem tiszta, nincs is szükség további tesztre, mert az nem iható. Már a görög mitológiában is megjelent a pohárhordozó alakja, és az ókori rómaiak is külön névvel illették azt a személyt, aki kínálta és kóstolta a bort. A borkultúra az évszázadok során folyamatosan fejlődött, az 1700-as évek közepétől kezdve pedig igazán jelentőssé vált. Az évszázadok során előfordult, hogy a sommelierek feladata kibővült. A 14. század elején például a sommelier a francia királyi udvar csomagjainak szállításáért volt felelős egy-egy út során. Fontos kiemelni, hogy sommeliereket nem csupán a király udvar foglalkoztatott, hanem nemes urak szolgálatában ugyanúgy a sommelier volt az a személy, aki kiválasztotta a felszolgált ételekhez illő borokat, meghatározta a terítés stílusát és ő választotta ki a desszerteket is. A világ borkereskedői kizárólag a tastewin elnevezésű eszközt használták a villamos energia feltalálásáig. Az 1900-as évek elejéig gyakorlatilag minden borkereskedőnek volt egy ezüstből készült tesztelő eszköz a zsebében vagy a nyakában a jellegzetes láncon. Alapvetően nem is volt szükségük másra a kóstoláshoz. Csak a saját személyes észlelésükben bíztak, és nagyon jól tudták, hogy gazdagságuk a készségüktől függ. A sommelierek tudásukat tanfolyamokon és éttermi gyakorlat során szerzik meg. Tudásukat versenyeken is összemérik, hazánkban 1992 óta rendeznek sommelier bajnokságot. 2017-ben Angerman László szerezte meg az Association de la Sommellerie Internationale első nemzetközi A.S.I. diplomáját, amelyhez szakdolgozatot is be kellett nyújtania, amit spanyolul, franciául vagy angolul kellett elkészítenie. 2018-ban a bajnoki címének megszerzésekor 1,5 literes pezsgőt kellett 14 pohárba egyenlő részben kitöltenie háromperces szintidőn belül. Olyan tudás és készségek szükségesek, mint például az egyes szőlő- és borfajták, termőterületek, évjáratok, pincészetek, borszakmai ismeretek, a szőlőművelés tudománya, a pincemunkákat érintő tudás és a borfogyasztás etikettje, illetve jó kommunikációs készség is a vendégekkel való interakció miatt.

 

Források: 1, 2, 3

EnglishGermanHungarian