A televízió aranykorát éli, ennek köszönhetően pedig a stúdiók ontják magukból a különböző filmeket, illetve sorozatokat. Sokak által kedvelt műfajba tartoznak a gengszter létről szóló alkotások. A nagy klasszikusok, mint a Keresztapa, Nagymenők vagy a Maffiózók mellett a brit köztévé által gyártott Peaky Blinders (Birmingham Bandája) is hamar fel tudott emelkedni a nagyokhoz, amelyre a különböző díjak mellett egyre növekvő követőtábora is élő bizonyíték.
2013-ban robbant be a köztudatba Steven Knight nagysikerű sorozata, a Peaky Blinders, amely számos kritikus, illetve néző elismerését vívta ki. A gengsztersorozat az angliai Birmingham városában játszódik a két világháború között. A széria történelmi alapokon nyugszik, ugyanis a Peaky Blinders egy valóságban is létező bűnbanda volt Birminghamben, ami az 1890-es évek végétől az 1900-as évek elejéig „tevékenykedett”. Nevüket az ellenzős sapkájukba varrt borotvapengéjükről kapták, amit fegyverként használtak, többek között az ellenfél megvakítására. A sorozat alkotója, Steven Knight erre a legendára alapozva keltette életre ismét a bandát, amit áthelyezett az 1919-es évbe, családdá egyesítette őket, vezetőnek pedig a második fiúgyermeket, Thomas Shelby-t (Cillian Murphy) tette.

Shelbyk
A Shelby-család egy illegális fogadóirodát üzemeltet, ahol a lóversenyek megbundázása mellett bukmékerek védelmi pénzeiből próbálják fenntartani magukat és közben igyekeznek feljebb jutni a maffia-ranglétrán. Ez persze a gengszterélet olyan tipizált mozzanataival jár együtt, mint a verekedés, whisky-kortyolgatás, rendőrök lefizetése, klasszikus bandaháborúk vagy romlott szerelmek. Az évadoknak mind megvan a saját maguk története, az idő előrehaladtával a Shelby-klán a terjeszkedés és hatalomszerzés érdekében egyre veszélyesebb és kockázatosabb ügyletekbe bonyolódik, aminek következtében könyörtelenebbnél könyörtelenebb ellenségekre tesz szert. A kezdeti piti ténykedések után először lopott fegyvereket rejtegetnek a rendőrök elől, később gyémántrablásra adják a fejüket, üzletelnek zsidókkal, de bejön a képbe az olasz maffia, majd a fasizmus is.
A Peaky Blinders számos erénye közül az egyik a rendkívül intelligensen megírt forgatókönyv, amelynek megelevenítéséhez a profi rendezői munka mellett a kiemelkedő színészi játék is elengedhetetlen. A főszereplő Thomas Shelbyt alakító Cillian Murphy olyannyira magáévá tette ezt a karaktert, hogy számomra elképzelhetetlen lenne más játékában látni. Mellette a testvéreit megformáló Paul Anderson, Joe Cole, Sophie Rundle, a nagynénit játszó Helen McCrory is mind erőteljes alakításokat nyújtanak. A karakterek és a történet is kellő alapossággal kidolgozott, amit tovább tetéz a gyönyörű kameramunka. A harcjeleneteknél alkalmazott lassított technika, valamint a zeneválasztás is autentikusan festi le a gengszteréletet, a vele járó erőszakot, feszültséget, ugyanakkor a hozzá társított magabiztosságot, lazaságot és vagányságot.

A 6. és egyben utolsó évad
Noha egy rendkívül igényesen megkomponált műsorról beszélünk, mind képi és hangi világ, mind pedig forgatókönyv, rendezés és színészi játék tekintetében, a sorozat kezdett elfáradni, ami több karakter kiírásával is párosult. A női főszereplőt alakító Helen McCrory halálát követően a 6. évad forgatókönyvét teljesen át kellett írni. Úgy gondolom, mindegyik közül ez sikerült a legnyomasztóbb hangvételűre. Az 5. évad egy cliffhangerrel ért véget, amiben annyit láttunk, hogy Tommy egy balul sikerült terv után önmagából kikelve pisztolyt fog a fejéhez. Azonban aki már valamennyire is kiismerte a szereplő jellemét, gondolhatta, hogy Thomas Shelby nem így fogja végezni, legalábbis nem most. Ezután jött az igazi pofon: Thomas halálos, gyógyíthatatlan beteg. Na ez az, ami még a legrettegettebb, halálfélelmet elviekben nem ismerő személyeket is megüti. Itt már nem arról van szó, hogy az embert az utcára lépve vagy lelövik vagy nem, vagy felrobban a háborúban alagútásás közben vagy nem, hanem arról, hogy mindenképp meghal, nincs más választása. Egy olyan kór kapja el, ami felemészti az egész bensőjét és ami ellen nem használ sem a whiskey, sem a cigaretta, sem az, hogy fegyvert rántva vendettát kiáltunk bosszú gyanánt. Az ilyen halál egyrészt lehet keserű és méltatlan, ugyanis Thomas Shelby részére mégsem efféle befejezést képzel el a néző. Egy eszes, karizmatikus, emberei által tisztelt embernek ágyban, betegségben meghalni karaktere szempontjából jogtalanság. Ugyanakkor megváltás is lehet, megadva a lehetőséget eddigi rendezetlen ügyeinek tisztázására. A halál gondolata elkerülhetetlen módon belengi az egész évadot, amit tovább tetéznek egyéb családi tragédiák, illetve egy olyan csavar a legvégén, amire nem is számít az ember.
Összességében nem csupán brit, de nemzetközi viszonylatban is meghatározó sorozatot közvetítettek, majdnem 10 éven keresztül, ami egyrészt több kiváló, tehetséges színészt ismertetett meg a világgal, ugyanakkor a kor életviszonyait, társadalmát, közelebb hozva a mai emberhez újra divatba hozta az ellenzős sapkát, a hosszú szövetkabátot na és persze a hátul felnyírt hajat is.
Forrás: 1
Képek: kiemelt kép, 1, 2

Sziasztok! Szládovics Fanni vagyok, a Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának jogász szakos hallgatója. Első éves korom óta tevékenykedem a Media Iuris egyik szerkesztőjeként, hiszen az írás mindig is érdekelt és közel állt hozzám. Igyekszem változatos, különféle témákat feldolgozó, elsősorban ismeretterjesztő, kulturális, közéleti és szakmai cikkekel színesebbé tenni az egyetemi lapot.