[metaslider id="9331"]

Tippek, hogy kevesebből gyere ki, ha kajáról van szó

Beköszöntött az új szemeszter minden egyetemista életében. Ugyan ez a félév várhatóan ismét nem a jelenléti oktatásról fog szólni, így sokan továbbra is otthon élnek a családjukkal, hoztam néhány tanácsot, ötletet arra az esetre, ha saját magadra főzöl. 

Kezdjük rögtön a szerintem legfontosabb dologgal, mégpedig a tervezéssel. Mielőtt elmész bevásárolni, érdemes végiggondolni, hogy miket is kell venned, ebben segít, ha előre eldöntöd, hogy miket fogsz főzni (már ha főzöl) a következő bevásárlásig. Itt pedig bejön még egy fontos dolog a képbe, a tudatos tervezés. Mit is jelent ez? Először megnézem, hogy a boltba ahova járok, milyen élelmiszerek akciósak. Ha átnézted a termékeket, érdemes végiggondolni, hogy mit szeretsz belőle, mi olyan, amiből szívesen főznél és úgy összerakni a következő heti menüt. Itt érdemes arra is figyelni, hogy minek mikor van szezonja, februárban például hiába lehet kapni, nem igazán érdemes például epret venni. A menü összeírására több oldal is segítséget nyújthat. A Nosalty-n például van egy olyan lehetőség, hogy mi van a hűtődben? Így oda beírva a kiválasztott alapanyagokat gyorsan, több féle receptet is találhatsz, választás után pedig már csak az extra hozzávalókat kell felírnod a listádra. Receptkeresésre még a Streetkitchen-t illetve a Sóbors-t ajánlom. Szóval, nagyjából elkészült a bevásárlólistánk, amit még érdemes hozzátenni (nyilván az éppen szükséges háztartási dolgokon kívül) azok az olyan dolgok, amikből sose árt, ha van otthon, mint a tészta, a rizs, különböző alternatív köretek (kuszkusz, bulgur, köles), mindenkinek a saját szájíze szerint. Illetve, ha szoktatok reggelizni, akkor a reggelinek valók se maradjanak le. Amennyiben van fagyasztótok, érdemes megvenni egyben az egész heti zsemle/kifli/kenyér mennyiséget és lefagyasztani, reggel csak plusz 5-10 perc megsütni, viszont minden reggel frissen sült pékáruval indul. Na hogy hangzik? A plusz zöldségről, gyümölcsről se feledkezzetek meg, de azt is tudatosan válasszátok, érdemes ehhez is az akciós újságot segítségül hívni. És mivel most sokan otthon vannak, és ilyenkor szerintem az emberek nagy része sokkal többet nassol, inkább ne vegyetek ilyesmiket. Legyen otthon zöldség meg gyümölcs, és ha nagyon ehetnéketek van, azokhoz nyúljatok, nem mondom, hogy olcsóbb, mint egy zacskó chips (bár van, ami igen), de mindenképp jobb a szervezetnek. Ide kattintva elérhettek néhány egészséges nasit. 

A boltban csak egy fontos teendőtök van, semmi mást ne vegyetek, csak ami a listán van. Tudom, hogy ez nehéz, az emberek nagy része imád impulzusból vásárolni, de tényleg segít a spórolásban, ha csak azt veszitek meg, amit előre felírtatok magatoknak, ám arra is figyeljetek, hogy mi mennyibe kerül és mennyi a dolgok kilós ára, hajlamosak vagyunk rányúlni egy-egy termékre, ha arra kisebb ár van kiírva, de az, hogy mi olcsóbb igazából, az a kilós áron mutatkozik meg.  Nekem nagyon bejött az online vásárlás, házhozszállítással, és nem csak azért, mert ki se kell lépnem a lakásból, hanem mert sokkal könnyebben összehasonlíthatók az árak, folyamatosan látom, hogy mennyit költök, és nem utolsó szempont az sem, hogy nem nekem kell cipekednem. 

Ami pedig nagyon sokat segít még abban, hogy ne költsetek feleslegesen, az a dobozolás. Tudom, hogy sokan irtóznak a doboztól, na meg a több napos ételektől, de mára már szuper dobozok vannak, és akár a sütőben is melegítheted a kajádat, amitől sokkal frissebbnek tűnik. Ha kész van a dobozolt étel, sokkal kisebb az esélye annak, hogy mikor megéhezel, inkább rendelsz valamit. Legyen inkább beiktatva heti egy alkalom, amikor előre eldöntöd, hogy rendelni fogsz (és támogatod a hazai vendéglátóhelyeket), a többi napra pedig főzz előre, amikor van időd. Így sokkal tudatosabban fogsz táplálkozni, kevesebbszer lesz olyan, hogy kopog a szemed az éhségtől és csak bekapsz valamit, vagy megeszed a fél hűtőt, csak hogy enyhüljön a két óra között rád törő maró éhség. Tényleg sokkal egyszerűbb csak elővenni a dobozból az ebédet, szépen kitálalni, megmelegíteni és már enni is. 

Én ezekre a szokásokra esküszöm, és a pénztárcám minden hónap végén megköszöni, hogy nem szórtam el a benne lévő pénzt olyan kajákra, amik három hét múlva is ott fonnyadoztak a hűtő polcain. Nektek vannak spórolási trükkjeitek, ha evésről van szó? 

Főkép: Anna Shvets fotója a Pexels oldaláról
Belső kép: Oleg Magni fotója a Pexels oldaláról, Urban:Eve

EnglishGermanHungarian