[metaslider id="9331"]

Növénytartás az egyetem mellett II.

Növényeket tartani a saját otthonunkban számos előnnyel jár. Egy korábbi, növényekről szóló cikkemben már részletesen meséltem arról, hogy véleményem szerint miért érdemes egy, vagy akár több kis zöld társat fogadnunk magunk mellé, és fel is soroltam néhány kevésbé igényes fajt, amik akár egy kis koliszobában is elférnek, és könnyű őket hozni-vinni. Most néhány nagyobb méretű és talán egy kicsit több gondoskodást igénylő, de még viszonylag igénytelen növényt szeretnék röviden bemutatni, amiket szintén könnyedén össze lehet egyeztetni az egyetemista léttel, és ideálisak lehetnek, ha esetleg egy tágasabb szobánk vagy saját albérletünk is van.

Legénypálma

Ez egy egyszerű, mondhatni jellegtelen kinézetű növény. Kevésbé világos helyen is megél, de jobb kitenni a fényre, mert ott érzi igazán jól magát. Kifejezetten kevés vízre van szüksége, nyugodtan hagyhatjuk kiszáradni a földjét, mert a különleges, vastag, gumós gyökerei jól tartják a vizet. Ha nagyon kedvezni akarunk neki, egy hónapban egyszer adhatunk neki tápoldatot, de csak nagyon keveset. A hőmérsékletre sem különösebben igényes, de hidegben, vagy kevesebb fény esetén nem igazán növekszik. De még a számára legkedvezőbb körülmények között is csak nagyon lassan, kis mértékben nő, így nem nagyon kell átültetni, vagy attól aggódni, hogy később nem fér majd el ott, ahol korábban igen. Ez a látszólag „tökéletes” növény talán csak egy hátránnyal rendelkezik: bár az egyetemistákat ritkán érinti ilyen, de mégis fontosnak tartanám megemlíteni, hogy kisgyermek vagy háziállat mellé nem túl ideális, mert mérgező.

Rákvirág

Ez egy szintén nem különösebben feltűnő kinézetű növény, de ha jól érzi magát és időnként átültetjük nagyobb cserépbe, akár egy méter magasra is megnőhet, így, ha egy ilyenben gondolkodunk, akkor érdemes neki egy kicsit nagyobb helyet, szobasarkot tervezni. Nem muszáj kitennünk az ablak elé vagy az erkélyre, mert jól bírja az árnyékot, sőt, nem is igazán kedveli, ha közvetlen fényre tesszük. Szobahőmérsékleten lehet tartani, nem szereti a nagy hőingadozásokat, így annál is inkább érdemes egy nyugodt sarokba helyezni. Nem nagy a vízigénye, de azért hetente egyszer érdemes megöntözni. Csakúgy, mint az előző növény, ez is mérgező, a levelei egy bizonyos nedvet termelnek, ami, ha a bőrünkre kerül és sokáig rajta marad, allergiás reakció, bőrirritáció jelentkezhet, ha pedig a szervezetünkbe bekerül, akkor hányást, hasmenést okozhat. Így lehetőleg ne fogdossuk a növényt, vagy ha esetleg mégis hozzá kell érni, alapos kézmosással megelőzhetőek a kellemetlen következmények. Ami különleges benne, az az, hogy víz alatt is megél, így, ha például van akváriumunk, ott is lehet tartani vízinövényként.

Zöldike

Vékony levelei zöld-fehér csíkosak, és gyakorlatilag elpusztíthatatlannak mondják. Mint azt korábbi cikkemben is említettem [itt is lehetne egy hivatkozás a korábbi növényes cikkemre:)], szobanövényeket a szépségük, hangulatjavító hatásuk mellett praktikusságból is érdemes tartani, hiszen tisztítják a lakás levegőjét. Ennek a növénynek az a különlegessége, hogy kiemelkedően erősen érvényesül ez a hatása. Így a levegőtlenebb lakásokban, szobákban különösen ajánlom ennek a tartását, mert a körülötte lévő szén-dioxid jelentős részét megköti. Ehhez azonban érdemes jól megöntözni, hogy minél jobban tudjon „dolgozni”, de azért ne öntözzük túl, mert az sem tesz neki jót, illetve, ha egy kicsit kiszárad a földje, az sem tragédia. Ha esetleg több növényünk is van már otthon, érdemes lehet egy tápoldatot beszerezni, a zöldikének tavasztól őszig tanácsos körülbelül kéthetente adni, télen viszont nem kell. Ha egy világosabb helyre tesszük, akkor szebben kijön a színezete, de a kicsit árnyékosabb zegzugokban is jól megél. Érdemes néha átültetni, főleg fiatalabb korában, mivel gyorsan nő, de körülbelül 1 méternél ez sem lesz magasabb. A korábban említett társaihoz csatlakozva, ez a növény is mérgező, így csak ott szabad tartani, ahol senkire nem jelent veszélyt.

Mondhatni általános szabály, hogy minél naposabb helyre tesszük a növényt, annál szebbek lesznek a színei, így igaz ez például a már említett rákvirágra is, és teljesen sötét helyre ne tegyük, hiszen a megfelelő életfunkcióihoz szüksége van a fényre. Sokáig azonban nem szabad közvetlen napfénynek kitenni, mert kiéghetnek egy kicsit a levelei. Emellett az is vonatkozik az itt bemutatott, illetve sok egyéb növényre is, hogy nem szabad túlöntözni. Bár a növények haláláért gyakran a kiszáradt földjét tartják felelősnek, és ez így is lehet egyes nagyobb vízigényű fajoknál, a ló másik oldalára sem szabad átesni, és ha van egy kevésbé igényes növényünk, az sokszor éppen a túlzott gondoskodásunkat szenvedheti meg – így nem kell neki többet adni, mint amennyire szüksége van.

Remélem, sikerült meghoznom a kedveteket ahhoz, hogy növényeket szerezzetek be az otthonotokba! Neked van már esetleg valamilyen?

EnglishGermanHungarian