[metaslider id="9331"]

Nők helyzete a közigazgatásban – beszélgetés Dr. Pál Emese adjunktussal

2020-ban a Közigazgatási Jogi Tudományos Diákköri Konferencián Dr. Pál Emese PhD, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa tartott előadást Nők helyzete a közigazgatásban címmel. Az idei évben szintén ezzel a címmel kerül megrendezésre egy közös beszélgetés a Media Iuris szervezésében és a Tanárnő közreműködésével március 5-én, pénteken 18 órakor.

A korábbi félévben részt vettem a Női szerepek a XXI. században című szemináriumon, amelyet Dr. Pál Emese PhD és Dr. Vörös Eszter tartottak. Mivel fontosnak tartom, hogy tisztában legyünk a nők helyzetével, jogaival világszerte, nagy örömmel fogadtam a hírt a tavaszi beszélgetésről.

Interjú

Eltelt lassan egy év a tavalyi előadáshoz képest. Milyen újdonságokkal készül az idei évben, mennyiben tér el a tavalyi előadásához képest?

Dr. Pál Emese Phd: Először is megragadnám az alkalmat, hogy megköszönjem a Media Iuris megkeresését. Nagyon örülök, hogy úgy vélik, a tárgykör nagyobb közönség számára is érdekes lehet. Azért pedig különösen hálás vagyok, hogy a tervezett programsorozatnak a nyitánya lehet ez a téma. 

Ami az újdonságokat illeti, először is az esemény stílusát emelném ki. A tavalyi évben frontális formában előadást tartottam, idén viszont inkább beszélgetős jellegű lesz a műsor, így magától értetődően kicsit könnyedebbre vesszük a hangnemet is. Ehhez igazítottam a célkitűzésem. Míg korábban a statisztikai adatokat, diagramokat is használva alapvetően tudományos aspektusból közelítettem meg a témát, most – a tudományos igényt természetesen nem mellőzve –elsősorban informatívabb és az aktualitásokra fókuszált diskurzust tervezek. 

Valószínűleg az azóta megszerzett life coach végzettségem is motivált abban, hogy az eszmecsere inspirációként is szolgáljon a fiatal felnőttek, főként a hölgyek számára. Mert persze tudom, az is egy lehetőség, hogy nem teszünk semmit, és sokszor valóban ez a könnyebb út. Azok a hallgatók, akik már részt vettek a kurzusaimon, megszokhatták, hogy gyakran idézek Disney mesékből. Most is eszembe jutottak Merida, a bátor szavai: „A sorsunk bennünk él, csak elég bátornak kell lennünk, hogy szembenézzünk vele.” Olyan nőkről lesz szó, akik nem a körülményekre mutogattak, akik nem hagyták, hogy a félelmük győzzön, és akik elég bátrak voltak ahhoz, hogy szembe szálljanak a világgal is, amikor nem volt más út.

Milyen logika alapján járják körbe a témát?

Dr. Pál Emese Phd: Alapvetően a közszféra és a politika oldaláról járjuk körbe a témát, utóbbit a középpontba helyezve. Nem szeretnék hosszasan beszélni az egyenjogúsági küzdelmekről, de a tanuláshoz való jogot és a választójogot mindenképpen szóba hozom. Meglátásom szerint ugyanis e kettő megléte elengedhetetlen feltétele annak, hogy a nők szerepet vállalhassanak a közigazgatásban.

Szó lesz úttörő és vezető pozícióban lévő nőkről, vagy éppen arról, melyik az az ország, ahol csupán csak látszatjogként gyakorlati hatékonyság nélkül tették lehetővé a nők politikai szerepvállalását.

Cindrić Rafaelt, a Media Iuris elnökét is megkerestem, hogy pár szóban ő is ismertesse a programot. Az alábbi közleményben szeretne mindenkit arra buzdítani, hogy hallgassa meg a tanárnővel tartott beszélgetést:

„Pál Emese tanárnőnek már volt egy hasonló értékezése a kari TDK-n, ennek szerettünk volna nagyobb kereteket adni. Nekem is, mint a tanárnőnek, szívügyem a feminizmus és az esélyegyenlőség, úgyhogy szerettem volna olyan témát választani az első live beszélgetésre, ami aktuális, illetve nagyfokú érdeklődést válthat ki az emberekből. A nőkről, akikről szó lesz, ők olyan központi figurák, akik gyakran szerepelnek a médiában, de valójában szerintem keveset tudnak róluk az emberek. Szakmailag és ideológiailag nagyon különböző személyekről beszélünk, ezért szeretném, ha kicsit közelebb tudnánk hozni a közönséget hozzájuk, hogy az embert is lássák mögöttük. Külön figyelmet szentelünk majd az Európai Uniót vezető hölgyeknek, hiszen a mindennapi életünkre hatással vannak az ő döntéseik. Illetve akit külön ki szeretnék emelni, az Laura Codruta Kövesi, hiszen az EU első legfőbb ügyészeként egy nagyon prominens és létfontosságú feladatot fog ellátni. Talán az ő személye, munkássága lesz az, amit a joghallgató illetve jogász kollégák nagyobb érdeklődéssel követnek majd. Számítok rá, hogy a résztvevők száma és aktivitása felülmúlja majd a várakozásainkat, mert nagyon készülünk már a tanárnővel.”

Ne feledjétek, 2020. március 5-én 18 órakor mindenkit várunk sok szeretettel a beszélgetésre, amelyet az alábbi Facebook linken érhettek el:

https://www.facebook.com/events/271463687875718

Köszönöm Dr. Pál Emesének és Rafaelnek, hogy megkeresésemre nyitottak voltak és válaszaikkal segítettek! 

EnglishGermanHungarian