[metaslider id="9331"]
nők

Nők, akik történelmet írtak

Sokszor hajlamosak vagyunk alábecsülni a női képességeket. Ugyanakkor érhette a nőket bármilyen erős diszkrimináció, visszatartás, korlátozás, ők sosem adták fel, és mindig találtak magunknak utat arra, hogy az álmaikat megvalósítsák. Voltak, akik nem tudtak belenyugodni abba, amit a kor előírt számukra, így megpróbáltak harcolni az igazságért, a szabadságért, ami nekik is járt volna. Ezeknek a nőknek köszönthetjük ma mindazt, ami számunkra már természetes. 

 

Íme néhány nő, aki nem félt, és bármit megtett azért, hogy az álom ne csak álom maradjon.

 

Kathrine Switzer

Az első nő, aki teljesítette a Boston Maratont 1967-ben. A futam alatt többször is próbálták feladásra kényszeríteni, de sikeresen végigfutotta a versenyt, ezzel befutotta magát a történelembe.

 

Fanny Bullock Workman

A nők jogaiért küzdők élharcosa, ki elsőként vette célba a Himalája csúcsát.

 

Laura Bassi

Az első nő, aki professzori címet kapott európai egyetemi viszonylatban, amivel taníthatott is. Newton munkásságát ő mutatta be az olasz tudósoknak, emellett számos szakmai publikáció is megjelent neve alatt, főként hidraulikai és fizikai témákban.

 

Mary Wollstonecraft és Mary Shelley

Brit író és feminista, aki megalkotta a feminista irodalom egyik alapművét, a Vindication on the Rights of Women című szerzeményt. Írásában hangsúlyozni próbálja, hogy a nők többek, mint csupán üresfejű háziasszonyok, és igenis hozzájárulnak a társadalom fejlődéséhez. Lánya, Mary Shelley pedig a gótikus horror megteremtője, amit világhírű regényével, a Frankensteinnel ért el.

 

Emmeline Pankhurst

Brit politikus, aktivista, és a szüfrazsett mozgalom vezetője. 1903-ban megalapította a Women’s Social and Political Union nevű radikális nőmozgalmat. Egész életében a női egyenjogúságért és szavazati jog megszerzéséért küzdött, melyet végül halála után 3 héttel, 1928. július 2-án sikeresen kiterjesztettek a női nemre is. 

 

Marie Curie

Marie Curie neve biztosan sokaknak ismerősen cseng, hisz a fizika és kémia órák elengedhetetlen alakja. Emellett számos területen kiemelkedő női fizikus és kémikus, a radioaktivitás úttörője, aki a Sorbonne egyetem első női professzora, illetve kétszeres Nobel-díjas tudós, melyből második díját egyedül kapta. Lánya anyja nyomdokaiba lépett, és kémiai Nobel-díjas tudós, továbbá atomfizikus lett belőle.

nők

 

George Sand

Francia író. Korában elég polgárpukkasztó, lázadó személyiségnek számított. Férfiruhát hordott, és dohányzott, ami akkoriban egy nőtől igen felháborító magatartás volt. Egyesek kedvelték ezen megnyilvánulásait, és tömérdek művész játszott fontos szerepet az életében. Ide sorolható Liszt Ferenc, Delacroix, Dumas, Chopin, Standhal és még sokan mások.

 

Virginia Woolf

A 20. század zseniális angol írónője. Feminista gondolatait a Szabad szoba című könyvében fogalmazta meg, melyben kifejti, hogy a nőknek évszázadokig lehetetlen volt bármiféle alkotás, hisz nem rendelkeztek rendszeres havi bérrel, szabad térrel, illetve szabad szobával.

 

Ruby Bridges

Az első afroamerikai lány, aki a „fehérek iskolájába” járhatott. Eisenhower elnök utasítására marsallok kísérték a kislányt, és vigyáztak rá. Egy idő után a rasszista megnyilvánulások lecsendesedtek, majd teljesen eltűntek. Felnőttként továbbra is szívügye a rasszizmust kiölni társadalomból.

 

És természetesen a magyar nőkről sem szabad megfeledkezni, hisz ők is rengeteget letettek az asztalra.

Elsőként említeném Hugonnai Vilmát, aki nem csak az első diplomás magyar nő volt, hanem az első orvosnő is. 1872-től pedig a Zürichi Egyetem hallgatója is lett, ám diplomáját itthon csak 1897-ben ismerték el.

 

Dr. Ungár Margit 1928-ban szerzett diplomát, és ezáltal vált Magyarország első női ügyvédjévé. Munkássága alatt sokan támadták azért, mert zsidó nőként praktizált, de kitartóan dolgozott egészen nyugdíjba vonulásáig mindezekkel mit sem törődve. A Feministák Egyesületének tagjaként több parlamenti beadvány fűződik a nevéhez, mely főként a házasságon kívül született gyermekek sorsát és a nők választójogát taglalja.

nők

 

Slachta Margit katolikus szerzetesnő, iskolaalapító és politikus volt. Mindemellett az első magyar országgyűlési képviselő. Politikai eszközeit kívánta felhasználni céljai elérése érdekében. Ilyenek voltak például a szegények segítése, a szociális költségvetés növelése vagy épp a kislakásépítés. Kezdetben a Keresztényszocialista párt képviselője volt, majd saját mozgalmat hozott létre, a Keresztény Női Tábort.

 

 

Mint láthatjuk számos példa az élet különböző területeiről, ám a cél ugyanaz. Nőként is előre törni, tanulni, alkotni, álmokat elérni.  A történelem nehéz, olykor kegyetlen, de főleg igazságtalan volt a női nemre nézve, de megtörni nem tudta őket, vagyis minket. Legyünk büszkék arra, kik vagyunk, és honnan jöttünk, de a legfontosabb, hogy sose adjuk fel azt, amit mindig el szerettünk volna érni. Mutassuk meg a világnak kik vagyunk!

 

 

Források: 1, 2, 3

Képek forrása: Pexels, Google

EnglishGermanHungarian