[metaslider id="9331"]

Mi micsoda? – Egyetemi kisokos az új hallgatóknak

Elsőéves hallgatóként sok-sok újdonsággal kell megismerkedni. Először a város fontosabb részeit kell felfedezni, például a legrövidebb útvonalakat, amelyek az egyetemhez vezetnek vagy a legvidámabb szórakozó egységeket. Az egyetem falain belül nemcsak az oktatók, hallgatótársak és az új tantárgyak jelentenek kihívást, hanem megannyi új fogalom, amelyeket az egyetemi éveink során milliószor fogunk hallani, használni.

Rektor: A rektor az egyetem (vagy főiskola) élén álló személy, aki – a felsőoktatásról szóló törvény alapján – döntést hoz mindazon ügyekben, amelyeket nem utaltak át más szervezet vagy testület hatáskörébe. A Pécsi Tudományegyetem rektori pozícióját Dr. Miseta Attila tölti be.

Dékán: Az egyetemi karok vezetői a dékánok. Egy adott kar dékánja kari szinten hasonló feladatokat lát el, mint a rektor. A PTE Állam- és Jogtudományi Kar dékánja Prof. Dr. habil. Fábián Adrián.

Tanulmányi osztály: Bármilyen egyetemet érintő ügyben (például kérelmek, diákigazolvány) felkereshető az Tanulmányi Osztály, röviden TO. 

Kredit: Minden tárgy bizonyos kreditértékkel bír. Vannak tárgyak, amelyek 2 kreditesek, de tanulmányaink során akár 6 kreditet érő tárgyakkal is találkozhatunk.

Ráépülős tárgyak: Egyes tárgyak esetében előfeltételként teljesíteni kell másik tárgyakat is mielőtt a hallgató felvenné azt. Például a jogi képzésben ráépülős tárgy a római jog, amely előfeltétele a polgári jognak. 

Szeminárium: Az egyetemen eltöltött félévek során érdekesebbnél érdekesebb szemináriumokon vehetnek részt a hallgatók. Ezeket az órákat kisebb létszámban indítják el, körülbelül 15–20 fő fér be egy-egy szemináriumra, ahol az adott témákat sokkal részletesebben mutatják be az oktatók, és a hallgatók is interaktívabban vehetnek részt az órákon. A szemináriumokat különböző módon lehet teljesíteni: kiselőadás formájában, beadandó írásával, vagy egy dolgozat keretein belül adhat számot a hallgató az elsajátított tudásáról.

Neptun Meet Street: A Neptunon belül található a Meet Street felület is, ahol a hallgatók a különböző jogi tanszékek dokumentumai közül választhatják ki a letölteni kívánt tananyagokat, amelyeket az egyetem oktatói töltenek fel.

Vizsgaidőszak: A szorgalmi időszak végével beköszönt a vizsgaidőszak. Ebben az időszakban írásbeli és szóbeli vizsgák zajlanak, amikor az adott félév anyagából kell az oktatóknak beszámolniuk. Egy–egy tárgyból három próbálkozás áll rendelkezésre egy félévben, ez alól kivételt képez akáni méltányossági vizsga.

Dékáni méltányossági vizsga: Az a hallgató kérelmezheti a méltányossági vizsgát, akinek nem sikerült harmadik alkalommal sem egy tárgyból a vizsgát teljesítenie. A képzés során csak egyszer élhet a hallgató ezzel a lehetőséggel.

Kollokvium: A kollokvium tulajdonképpen a vizsgákat jelenti. A vizsgák típusa tárgyanként változik, így van olyan kurzus, amiből írásbeli számonkérésre kerül sor a félév lezárásaként, azonban a pécsi jogi karon többnyire szóbeli vizsgákon kell a hallgatónak megjelennie.

Szigorlat: Azon tárgyakból köteles a hallgató szigorlatot tenni, amelyek elsajátítása több féléven keresztül zajlik. Ezek a vizsgák annyiban térnek el a kollokviumoktól, hogy itt a hallgatónak jóval több tételt kell a vizsgáig megtanulnia és a „megmérettetés” vizsgabizottság előtt zajlik. Az első év végén a joghallgatók római jogból, európai alkotmány- és jogtörténetből és magyar alkotmány- és jogtörténetből tesznek szigorlatot.

Vizsgakurzus: A vizsgakurzust rendszerint az őszi és a tavaszi félév első hetére tűzik ki. Ezen a héten a hallgató azokból a tárgyakból mehet el vizsgázni, amelyből az előző félév során nem jelentkezett vizsgaidőpontra vagy nem sikerült a számonkérés.

Fontosabb dátumok a 2021/2022-es tanévben:

Őszi szünet: 2021.10.25 – 2021.10.29.

Vizsgaidőszak: 2021.12.13 – 2022.01.14.

Vizsgaidőpontok meghirdetése: 2021. 11. 08 – 2021. 11. 12.

Vizsgára jelentkezés kezdete: 2021. 11. 15 10.00 óra

 

Mindenkinek sikerekben és élményekben gazdag félévet kívánunk!

EnglishGermanHungarian