[metaslider id="9331"]

Hand shows the brain in the sun and sky.

Mentálhigénia, avagy hogyan éljük túl szellemileg a COVID-időszakot?

Magyarország Kormánya nemrégiben hosszabbította meg a lassan már 4 hónapja fennálló járványügyi intézkedések hatályát (lásd 484/2020. XI. 10. Korm. rend.). Egyesek egyetértenek, mások szkeptikusak – egy biztos, ez az időszak mentálisan és fizikálisan egyaránt kihívás elé állít mindnyájunkat.

Habár az oltás folyamatosan zajlik és már 721 677 fő a beoltottak száma – sőt, közülük 252 847 fő már a második oltását is megkapta – közel sem állíthatjuk, hogy itt a járvány vége. Emiatt rengeteg kérdés merülhet fel bennünk a mindennapokban: Meddig tart még a járvány? Mi lesz az egyetemi éveinkkel, a távoli barátaimmal, az esti bulikkal? Mikor kapom vissza a korábbi életemet?

Ezekre a kérdésekre sajnos teljes bizonyossággal nem lehet tudni a választ, és „kételyek közt tengődni” hosszabb távon meglehetősen megterhelő minden korosztály számára. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy „karban tartsuk a pszichénket”. Íme néhány tipp a mentális higénia megőrzésére:

A kognitív módszer

Lényege, hogy valamennyi érzelmünk a gondolatainkból, azaz kognícióinkból fakad. Ahogy az adott pillanatban gondolkozunk, meghatározza azt, hogy hogyan érezzük magunkat. Ezeket a gondolatokat mindennapok során torzíthatjuk (pl.: túláltalánosítás, címkézés, pozitívumok figyelmen kívül hagyása), melyek hosszútávon depresszióhoz is vezethetnek. Megoldás David D. Burns szerint egyszerű: „Vajon mi az a kulcs, amellyel kiszabadulhatunk érzelmeink börtönéből? Egyszerűen a következő. Az érzelmeinket a gondolataink szülik, következésképpen az érzelmek nem igazolhatják a gondolatokat. A rossz érzések egyszerűen csak azt jelzik, hogy valami negatív dologra gondolunk, és hiszünk is benne. Érzelmeink éppoly biztos érzékkel követik gondolatainkat, mint ahogy a kiskacsák a tojót.”

Buddhista tanítások

Ahogy egy régi bölcs buddhista mondás tartja: „Három megoldás van minden problémára: elfogadni, változtatni vagy elengedni. Ha nem tudod elfogadni, változtass. Ha nem tudsz rajta változtatni, akkor engedd el.” A mostani korlátozások mellett talán ennek a tanításnak a megfogadása a legnehezebb kihívás mindannyiunk számára.

„Semmi sem állandó, csak a változás maga.”

Ez a Hérakleitosztól származó idézet a mostani helyzetben is aktuális: mint minden életszituáció, a mostani vírusos helyzet is változás volt az emberek életében. Remélhetőleg az oltások ütemének gyorsulása, esetleges gyógyszer/mód kifejlesztése és a társadalmi felelősségtudat erősödése mind-mind közrehat majd abban, hogy a mostani helyzet is jobbra forduljon.

Általános tudnivalók

Természetesen a sokat hallott „közhelyek” is megállják a helyüket a most általam kialakított listában. Legyünk együttérzőek/elnézőek önmagunkkal és másokkal (empátia és mindfulness), próbáljunk meg optimisták maradni, szervezzük meg a mindennapi életünket, tűzzünk ki rövid és hosszú távú célokat, időnként töltődjünk fel, akár a természetben, akár egy új hobbi keretében (kertészkedés, állatok, szobanövények).

Záró gondolatok

Noha az esti legális kutyasétáltatáshoz kizárólag menhelyről befogadott kutyákat, magamból kiindulva szobanövénynek pedig továbbra is a kaktuszt (abból is a szárazságtűrőt) ajánlom, remélem tudtam a fenti négy gondolat bemutatásával segíteni mindazoknak, akik az egyetem/munka mellett velem együtt hasonlóan nehéz időszakon mennek keresztül!

EnglishGermanHungarian