Aki járt már Londonban, az valószínűleg látta a következő nevezetességeket: a Tower Bridge-et, a Westminster Apátságot, a Buckingham-palotát, a Big Bent, a Szent Pál Katedrálist, lefotózta a híres piros telefonfülkéket, az emeletes buszokat, a fekete taxikat. A kötelező látnivalókról, a londoni közlekedésről hasznos tudnivalók ide kattintva lesznek elérhetőek.
Ezt az írásomat most azoknak ajánlom, akik hosszabb vagy rövidebb időre Londonba utaznak, és nemcsak a jól ismert, turistákkal elárasztott látnivalókat keresik, hanem az is érdekli őket, milyen kincseket rejteget még az angol főváros. London egy igazán színes és izgalmas város, ahol sokféle nemzetiségű ember éli a mindennapjait. A hatalmas metropoliszban nagyon sok park található. Ki gondolná, hogy egy felhőkarcoló tetején is találunk egy csodálatosan zöld kertet, sőt mi több, gyönyörű panorámában gyönyörködhet az ember.
A kötelező nevezetességeken túl a következő látnivalókat ajánlom az olvasók figyelmébe:
Sky Garden
Ez a látványosság a Frenchurch Street 20-as szám alatt található. Az épület formájából kiindulva a londoniak Walkie-Talkie-ként ismerik a helyszínt. Ennek a felfelé szélesedő toronyháznak a 34. emeletén találjuk magát a kilátót, ami valójában egy minden oldalról üvegablakokkal körbevett dzsungelszerű belső kert. A 160 méter magas posztmodern stílusú felhőkarcoló tetőkertjébe 2015 óta ingyenesen fel lehet menni, de időpontot kell foglalnunk. Az expresszlifttel mindössze 30 másodperc alatt elérhető kert, azaz maga a Sky Garden, ahonnan teljes Londonra nyílik kilátás. Fentről tisztán látszik többek között a Shard, a Tower of London, a Tower Bridge, a London Bridge, a St Paul’s Cathedral és a Canary Wharf. A gyönyörű londoni panorámát így ingyen élvezhetjük, nem kell drága jegyet vásárolnunk a London Eye-ra.
St. Dunstan templom
A belváros közepén, szűk mellékutcák mentén, magas házakkal övezve áll egy egészen különleges hangulatú kert: az egykori St. Dunstan templom maradványai között létesített kicsi park. A 12. századból származó templom 1666-ban leégett az első londoni tűzvészben. Ekkor Christofer Wren tervei szerint újjáépítették, aki-zseniális építészként-tiszteletben tartotta a gótikus formákat, így a torony megmaradt, ami a helyiek szerint máig a város legszebb templomtornya. A város második nagy tűzvésze után viszont nem építették újjá az épületet. Végül úgy döntöttek, hogy parkot létesítenek az egykori hajóban, ennek ellenére ez ma is templomként működik.
Churchill War Rooms
A történelem kedvelői számra izgalmas hely a Churchill War Rooms. Ebben a földalatti bunkerben állomásozott a brit kormány és hadvezetés a II. világháború idején, valamint itt található Winston Churchill életrajzi múzeuma is. Itt mondta el Churchill több híres rádióbeszédét, kabinetjével együtt innen irányította a hadműveleteket. A földalatti parancsnokság építése 1938-ban kezdődött és 1939-től működött. 1984-ben nyílt meg múzeumként a látogatók előtt, 2005-ben pedig jelentős felújításon esett át.
Neasden templom
A Nyugat-londoni BAPS Shri Swaminarayan Mandir (ismertebb nevén Neasden templom) a legnagyobb hindu templom Indián kívül. Az épület bolgár mészkőből és olasz márványból álló elemekből épül fel, amelyeket Indiában faragtak ki és ezután szállították őket Londonba. A templom ingyenesen látogatható, néhány szabályt azonban be kell tartani a turistáknak. A cipőket a bejáratnál kell hagyni, semmilyen táskát nem lehet bevinni a templomba és fényképezni sem szabad. Ennek ellenére igazán különleges élmény a hindu faragványok alatt sétálni.
Shakespeare’s Globe
Az irodalom- és a színházkedvelők látogassanak el William Shakespeare nyitott tetejű színházának korhű rekonstrukciójához, a híres Globe színházhoz. Az első Globe színház 1599-ben épült, de 1613-ban leégett. A következő színház ezen a helyen 1614-ben épült, de azt 1644-ben lerombolták. A mai Shakespeare’s Globe egy rekonstrukció az 1599-es és 1614-es színházak alaposan feltárt, felkutatott tervei szerint. Az alapos rekonstrukció mindenben igyekszik hasonlítani az eredeti színházakra. Az előadások is korabeliek, fények, mikrofonok, hangosítás és hasonló mai technikai berendezések nélkül.
Hasznos tippek
- Angliába a beutazáshoz 2021. október 1-től a személyi igazolvány már nem elég, útlevél szükséges.
- A londoni tömegközlekedéshez leginkább a travel cardot ajánlom, amely az Oyster kártyához hasonlóan érvényes a metróra, a buszokra, a villamosokra, néhány londoni vasútra is. Ezzel a kártyával 2 for 1 kedvezményt is igénybe lehet venni a híres látványosságoknál.
- Angliában, így Londonban is a hálózati feszültség a magyarországival megegyező 230 V, viszont más típusú, 3 tűs csatlakozók és konnektorok vannak. A Magyarországon használt műszaki cikkeket csak a megfelelő átalakító segítségével lehet Londonban működtetni.
Összegzés
Az Egyesült Királyság fővárosa egy nyüzsgő metropolisz, ahol mindenki kedve szerint válogathat a megtekinteni kívánt látványosságokból. Mindenképpen érdemes ellátogatni a Londonban található múzeumokba, hiszen ezek ingyenesen látogathatók. Egy-egy múzeum megtekintése akár félnapos program is lehet.
Képek forrása: kiemelt kép, 1, 2

Sziasztok! A Pécs Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának negyedéves jogász szakos hallgatója vagyok. 2022 tavaszán jelentkeztem a Media Iuris csapatába, mert már régóta foglalkoztatott az újságírás, és ki szerettem volna próbálni a szerkesztői tevékenységet. Mivel nagyon széles érdeklődési körrel rendelkezem, ezért próbálok minél változatosabb cikkekkel jelentkezni hétről hétre.