[metaslider id="9331"]

Lila Nap – Az epilepszia melletti kiállás napja

A Lila Nap ötlete az Amerikai Egyesült Államokból származik, célja az epilepszia melletti kiállás és szolidaritás kifejezése, lehetőleg valamilyen lila színű ruhadarab, lila szalag viselésével – akár az ilyen betegségben szenvedők, akár csak az őket támogató, mellettük álló emberek is felhívhatják ezzel a figyelmet. 2008-ban tartották az első Lila Napot, Magyarországon pedig 2010 óta van ilyen nap.

A Lila Nap története

Ez a mozgalom tulajdonképpen egy fiatal kanadai lány, Cassidy Megan kezdeményezéséből indult ki. Ő maga is epilepsziás már gyermekkora óta. Először szégyellte betegségét, nem mert róla beszélni másoknak, a családját is arra kérte, tartsák titokban. Egyszer azonban járt az iskolájában az édesanyja, aki egy epilepsziásokat támogató szervezetnek volt a tagja, és egy előadást tartott az osztálytársainak, és itt szóba került az is, hogy ő is epilepsziás. A kislány látván azt, hogy az osztálytársai egyáltalán nem ítélik el, sőt, érdeklődnek a téma iránt, elkezdte jobban elfogadni a betegségét. Később, az édesanyjával közösen megalapozták a mai Lila Napot, amelyet mára már számos más ország is átvett.

Mi is ez a betegség, és kiket érint?

Az epilepszia sokak szemében egy nagyon ijesztő, végzetes betegség. A valóságban azonban a kép ennél sokkal árnyaltabb. A tünetei változóak lehetnek, van, hogy nagyon enyhék, néha viszont nagyon komolyak lehetnek, akár az egész testre kiterjedő görcsroham formájában. Kialakulása gyermekkorban, vagy pedig éppen idősebb, 65 év feletti korban a legjellemzőbb, és a gyermekkori epilepsziát van esélye a gyermeknek kinőni. Van öröklött formája (a gyermekkori epilepszia általában ilyen), illetve más tényezők is előidézhetik. Mivel az epilepsziás rohamokat rendellenes agyi működések idézik elő, így az olyan események, traumák, amelyek agyi károsodást eredményezhetnek, mind-mind rizikófaktorok az epilepsziára nézve. Ilyen lehet a fejsérülés, agyhártyagyulladás, idősebb korban a stroke, a keringési rendszer betegségei. Nagyon sokszor nem is lehet igazán azonosítani az egyes betegeknél, hogy mi volt az oka a kialakulásnak. Láthatjuk tehát, hogy az epilepszia megjelenésének okai rendkívül széles spektrumon mozognak, így sosem tudhatjuk, mikor kerül valaki a környezetünkben ilyen állapotba. Fontos tudni, hogy egy rohamtól önmagában még nem epilepsziás valaki, ha azonban kettő is volt már, olyanok, amelyek külön provokáció nélkül következtek be, akkor igen. Mivel a roham kialakulása agyi rendellenességből ered, így a tünetek is olyanok lehetnek, amelyek az agy által irányított tevékenységekkel vannak kapcsolatban. Így ez lehet például a zavartság, az eszméletvesztés, illetve az epilepsziás rohamról sokak fejében tipikusan élő kép, a rángatózás. Ha valaki gyanús jeleket észlel magán, vagy a környezetében valakinek ilyen rohama van, akkor orvost kell hívni!

Mi a célja?

Ennek a napnak a célja kifejezni a szolidaritást, az együttérzést embertársaink iránt, akik ezzel a betegséggel küzdenek. Illetve az is nagyon fontos szerepe, hogy ekkor egymásnak is üzenhetnek az epilepsziával küzdők, hogy nincsenek egyedül. Emellett a vele kapcsolatos öntudatosságot, illetve tudatosságot, tájékozottságot is igyekszik fejleszteni az emberekben. Sajnos sok a tévhit, a megbélyegzés, és az epilepsziával élők gyakran a mai napig különösen kirekesztve érzik magukat – ezeket is igyekeznek ezzel a nappal visszaszorítani.

Az epilepszia világnapja

A március 26-i Lila Nap nem egyenlő a február 14-i epilepszia világnapjával – ami azért van éppen Valentin-napon, mert Szent Valentin az epilepsziások védőszentje is egyben. Ez a nap magáról a betegségről szól – a Lila Nap pedig a támogatás napja. Magyarországon jelenleg a „Magyar Epilepsziával Élők Alapítványa” támogatja az epilepsziával élőket országszerte, 2011-ben alakult meg.

Miért éppen lila?

A lila szín mára a szolidaritás jelképévé vált, emellett pedig a nyugalmat is jelképezi. Nem véletlenül ez a szín a jelképe a betegségnek is. Az epilepsziás rohamokat gyakran az agy rendellenes elektromos impulzusai okozzák. Ilyenkor igyekeznek az agy, az idegek megnyugtatására. A lila színnek, és az ilyen színben pompázó levendula növénynek nyugtató hatást tulajdonítanak, így alakult ki, hogy a betegséget, és a mellette való kiállást, támogatást jelképező szín is a lila.

Neked is kedved támadt felvenni valami lilát?

EnglishGermanHungarian