[metaslider id="9331"]
filmek

Kutatók Éjszakája – Ikonikus filmek jogász szemmel // Best of

Szeptember 24-én, pénteken rendkívül izgalmas programsorozat zajlott le karunkon. A Kutatók Éjszakája során az érdeklődők több érdekes előadást hallgathattak számos jogterület érintésével. 19:00 órakor vette kezdetét az Óriás Nándor Szakkollégium (ÓNSZ) hallgatói, alumnusai, oktatói által tartott előadás, mely az „Ikonikus filmek jogász szemmel” címet viselte. Az előadók öt ismert és népszerű filmet, sorozatot mutattak be a jog lencséjén keresztül, elemezve a bennük felmerülő jogi kérdéseket. 

 

Az előadás Békési Gábor titkár felvezetőjével kezdődött. Ismertette az immáron négy éves „Ikonikus filmek jogász szemmel” programsorozat célját, mely nem más, mint olyan szakmai kérdések vizsgálata, melyek szórakoztató közegbe vannak ágyazva. A kutatás során a kutatók több módszerrel is dolgoztak. Volt olyan, hogy a felmerülő jogi kérdést a tételes jog segítségével oldották meg, de akadt olyan is, amikor a különböző világok jogát hasonlították össze. Ezek mellett még egyéb módszerekkel is éltek. A programsorozat összefoglalója az „Ébredő jogerő” című könyv, melynek elkészültéhez mind az ÓNSZ jelenlegi és egykori tagjai, mind pedig vendégszerkesztők is hozzájárultak. 

A másfél órás előadás során a közönség öt filmet, sorozatot ismerhetett meg szakmai szemszögből.

Az első előadás témája a Harry Potter világában ismert átokszórás büntetőjogi aspektusairól szólt, belehelyezve azt a jelenleg hatályos magyar Btk.-ba. Fuchs Vivien először ismertette az átkok lehetséges csoportosítását, mely megengedett, illetve nem megengedett (főbenjáró) átkokra osztható. A kutatás középpontjában az utóbbiak álltak, melyből három létezik a varázsvilágban, az akaratnyilvánításra képtelenné tevő Imperius, a testileg megkínzó Cruciatus, illetve az azonnali halált okozó Avada Kedavra. Megtudhattuk a három átokszórási alakzat közös jellemzőit, majd pedig egyesével törvényi tényállásukat. Mindhárom tényállás ismertetése után egy, a filmből vett rövid részlettel illusztrálta az előadó az egyes alakzatok elkövetését, melyekből kiindulva a végén „elítélte” az elkövetőket, Harry Pottert, Voldemortot és Bellatrix Lestrange-t, figyelembe véve az egyéb büntetőjogi körülményeket, mint például Harry fiatalkorát is.

A második előadás során Molnár Bálint a Witcher világába kalauzolt bennünket, ahol először az országok államformájáról hallhattunk, majd pedig az ún. meglepetés törvényéről. Nagyon érdekes volt számomra az, ahogy az előadó a Witcher korából származó, valóban létező államokkal állította párhuzamba Redaniát (Lengyel Királyság), illetve a Nilfgaardi Birodalmat (Német-Római Birodalom), a valós és képzeletbeli államok közötti hasonlóságok miatt. Az előadás második részében megismerkedhettünk a meglepetés törvényével, mely Pavetta házasságával kapcsolatban merült fel. Az előadó nem csak ismertette a jogintézményt, hanem elhelyezte mai jogunkban is, ám kiderült, hogy számos alapvető jogelv miatt, napjainkban lehetetlen lenne ilyen jogintézmény létrehozása.

A harmadik előadás során Pozsárkó Andrástól hallhattunk számtalan érdekességet a Trónok harca című sorozattal összefüggő különböző szellemi alkotások jogának rendelkezéseiről. Először a szellemi alkotások jogáról, mint egészről beszélt az előadó, majd pedig leszűkítette a kört a szerzői jogokra. Ezzel kapcsolatban osztott meg több olyan érdekes esetet, melynek során a sorozathoz köthetően szerzői jogi problémák vetültek fel. Szó volt arról is, hogy kit illetnek a filmek szerzői jogai, milyen jogai vannak a kiadóknak.

Ki gondolná, hogy a Sokoviai Egyezmény elfogadás óta a Marvel szuperhősöket komoly kötelezettségek terhelik? A negyedik előadásban erről hallhattunk Puskás Tamástól, aki végigvezetett minket a Sokoviai Egyezménnyel végződő folyamaton. Megtudhattuk, hogy milyen jogállásúak a szuperhősök, milyen kötelezettségeknek kell eleget tenniük, milyen esetekben avatkozhatnak be, illetve, hogy milyen szankciókkal néznek szembe, ha nem tartják be az egyezmény rendelkezéseit. Természetesen azonban mindez komolyan jogi aggályokat vet fel, például az ENSZ Biztonsági Tanácstól is elvon hatásköröket. Erről is hallhattunk az előadás során.

Végül, de nem utolsósorban következett Kis-Kelemen Bence előadása a Star Warsot érintő nemzetközi humanitárius jogi rendelkezéseiről. Az előadó az eredeti trilógiát alapul véve válaszolta meg azokat a kérdéseket, hogy Luke Skywalker vagy Tarkin nagymoff volt-e háborús bűnös, vagy például, hogy a Halálcsillagon lévő polgári személyzet jogtalanná tette-e a szuperfegyver megsemmisítését. Beszélt arról is, hogy jogilag pontosan milyen konfliktus áll fenn a birodalom és a lázadók között.

 

Sok nagyon érdekes dolgot hallhattak azok, akik részt vettem az „Ikonikus filmek jogász szemmel” elnevezésű programon. Izgalmas volt látni azt, hogy kedvenc filmjeinkben is meghúzódnak, vagy meghúzódhatnak jogi szálak, melyek felfedezése és kielemzése nemcsak komplexebbé teszi a filmes élményt, de szakmailag is jó gyakorlást jelenthet.

EnglishGermanHungarian