[metaslider id="9331"]

Interjú az IM Jogászösztöndíjakról Kiss Mátyással

2021 szeptemberében, immár sokadik alkalommal érkezett el a lehetőség megpályázni az Igazságügyi Minisztérium által meghirdetett ösztöndíjakat. A Jogászösztöndíjak remek lehetőséget biztosítanak mind az állami finanszírozású, mind pedig az önköltséges hallgatók részére. A következőkben Kiss Mátyást, az Állam- és Jogtudományi Kar Hallgatói Önkormányzati Testületének tudományos és tanulmányi ügyek intézésével foglalkozó elnöki megbízottját kérdeztem az imént említett ösztöndíjakkal kapcsolatban.

Újra elérkeztünk a szemeszter azon időszakához, amikor lehetőség van megpályázni az Igazságügyi Minisztérium által meghirdetett Jogászösztöndíjakat. El tudnád mondani, milyen ösztöndíjakról van szó? Miért hozták őket létre?

Kiss Mátyás: Először is nagyon szépen köszönöm a megkeresést! Azzal szeretném kezdeni, hogy amikor az Igazságügyi Minisztérium által meghirdetett ösztöndíjakról van szó, akkor alapvetően két ösztöndíjról beszélhetünk. Az egyik, az úgynevezett „IM Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíj”. A Kiválósági Ösztöndíjra pályázni kell és évfolyamként meghatározott számú hallgató számára nyerhető el. Az ösztöndíj mértéke 60.000 forint / hónap. A másik ösztöndíj, amelyet a Minisztérium nyújt, az az „IM Tanulmányi Ösztöndíj”. Az előzővel ellentétben itt nem szükséges pályázni, aki teljesíti a pályázati követelményeket automatikusan részesül az ösztöndíjból, amelynek mértéke sávosan változik a tanulmányi teljesítmény függvényében. A második kérdésedre a választ pedig úgy tudnám megfogalmazni, hogy a jogászképzés színvonalának emelése céljából hozták létre az ösztöndíjakat. Érdekesség, hogy csak a vidéki jogi karok számára érhető el ez a fajta lehetőség, a budapesti karok számára nem.

Milyen feltételeknek kell megfelelni, hogy valaki megpályázhassa valamelyik ösztöndíjat?

Kiss Mátyás: A Kiválósági Ösztöndíjhoz kapcsolódó pályázati feltétel, hogy a pályázó legalább 4.00 tanulmányi átlagnak megfelelő kreditindexet érjen el a 2020/2021 tanév II., azaz a tavaszi félévben. További fontos információk, hogy csak a 2015. szeptember 1-je után beiratkozott hallgatók pályázathatnak, illetve a 2021-ben felvételt nyert elsőévesek a tavalyi évhez hasonlóan nem pályázhatnak. Bár kevés hallgatót érint, szeretném itt is megjegyezni, hogy aki ÚNKP ösztöndíjból részesült, az a Kiválósági Ösztöndíjra nem pályázhat. A „Tanulmányi Ösztöndíj” elnyerésének feltétele a 3.51-nél magasabb kreditindex, továbbá, hogy a hallgató legalább két félév sikerrel teljesített tanulmányi időszakkal rendelkezik. Újra megjegyezném, hogy erre az ösztöndíjra pályázni nem szükséges, hanem automatikusan történik a kifizetés a feltételek teljesülése esetén. Aki ÚNKP, illetve Kiválósági Ösztöndíjjal rendelkezik nem részesülhet Tanulmányi Ösztöndíjból ezzel egyidőben.

Az IM Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíj értékelési rendszere hogyan működik? Milyen lehetőségek vannak a pontok növelésére?

Kiss Mátyás: A Kiválósági Ösztöndíj értékelési rendszere – a pályázati űrlappal, iratjegyzékkel, és a tájékoztatóval egyetemben – megtalálható a kar weboldalán. Mindenkit szeretnék bátorítani, hogy alaposan olvassa el a tájékoztatóval együtt. Nagyvonalakban annyi elmondható, hogy a tanulmányi teljesítmény mellett számos olyan tényező van, ami növelni tudja a megszerzett pontok mennyiséget. Többletpont jár például a nyelvvizsgákért, az OTDK tevékenységért és a különböző egyéb versenyeredményekért. Ezeken felül a tudományos publikáció, szakkollégiumi/jogi klinikai tevékenységért, de a demonstrátorságért és a kari/egyetemi magazinban való szerkesztőségért is. Érdemes tehát kihasználni ezeket a lehetőségeket. 

Sok ösztöndíjat sajnos az önköltséges hallgatók nem pályázhatnak meg. Mik a fontos tudnivalók az IM Tanulmányi Jogásztösztöndíjjal kapcsolatban?

Kiss Mátyás: Az IM által meghirdetett ösztöndíjakkal kapcsolatban jó hírem van az önköltséges hallgatók számára. Mindkét ösztöndíj elnyerhető számukra is, sőt az „IM Tanulmányi Ösztöndíj” kifejezetten csak az önköltséges hallgatók számára érhető el. Ezek mellett fontos információ lehet, hogy mindkét esetben a nappali munkarendben tanulók számára érhető el a lehetőség. 

És végül, milyen jogok és kötelezettségek származnak az ösztöndíjakból? 

Kiss Mátyás: A legalapvetőbb, hogy az ösztöndíj elnyerésével jogosultak leszünk a pályázati kiírásban meghatározott összegre. A kötelezettségek közül egyet szeretnék kiemelni. Amennyiben a járványügyi helyzet engedi, a Minisztérium a Kiválósági Ösztöndíjat elnyert hallgatók számára gyakran szervez találkozót, amely egy vendégfogadásból és különböző előadásokból áll. Amennyiben az ösztöndíjat nyert pályázó nem megy el az eseményre, adott esetben akár ki is zárhatják a következő pályázati ciklusból. Ezen felül én nem tudok más kötelezettségről

A Media Iuris nevében szeretném megköszönni Kiss Mátyásnak, hogy elfogadta megkeresésemet, és hogy részletesen válaszolt a kérdéseimre!

EnglishGermanHungarian