[metaslider id="9331"]

Így nézett ki és öltözködött az „ideális” nő

Minden korban fellelhető egy uralkodó irányzat, egy divat, amelyet követtek az emberek, mind a beszéd, az öltözködés, a viselkedés terén. Volt, hogy olyan elvárásokat állítottak fel, amelyek lehetetlennek bizonyultak, ezért sokan naphosszat szenvedtek azért, hogy megfelelően nézzenek ki. A huszadik század vége felé az emberek az öltözködéssel már a személyiségüket kívánták kifejezni. Nézzük, hogy az utóbbi évszázadokban melyek voltak az uralkodó irányzatok!

Tizenkilencedik század

Sápadt bőr, rózsás orca, sötét ajkak, fehér fogak és csillogó szemek. Ha valakire illetek a felsorolt jellemzők, akkor az 1800-as évek szépségideáljának tökéletesen megfelelt. A nők mindent megtettek annak érdekében, hogy az idealizált külsőt elérjék, ezért gyakran megesett, hogy kis adagban arzént fogyasztottak, vagy a mérgező anyagot vízbe keverve juttatták a szervezetükbe, hogy bőrük világosabb legyen. Az arzén mellett a fehérólom jelent meg alternatívaként a bőr világosítására, illetve levendulaport alkalmazva érték el azt a hatást, hogy bőrük olyan vékonynak látszódjon, amin már az erek is átütnek. Bevett szokásnak számított, hogy citromot fröccsentsenek a szemeikbe, amelyek ezután a könnyeknek köszönhetően még jobban csillogtak, de cél elérésére a nadragulyát is megfelelőnek találták. A tizenkilencedik századi nő sminktermékei is bővelkedtek mérgező anyagokban; a vörös rúzsok ammóniát tartalmaztak, a szemfestékek előállításához higanyt alkalmaztak a sminkkészítők. 

Az akkori divatnak megfelelően, a nők mindennapi viseletét képezték a fűzők és a hosszú szoknyák, amelyek formájának kialakítását a krinolin segítette. A korábban ideálisnak vélt magas derékvonal a tizenkilencedik század során lejjebb került, vissza, az eredeti helyére. A hajat középen elválasztva, loknikban hordták, de olykor-olykor kontyot készítettek, figyelve arra, hogy a madártollakkal és művirággal díszített kalapok ne tegyék tönkre a frizurát. Az 1870-1880-as évekre egyre divatosabbnak számítottak azok a ruhák is, amelyek a természetes sziluettet mutatták meg. A század végén már egyre több mintás anyag jelent meg, ami a következő század divatát készítette elő és felgyorsította annak terjedését.

Huszadik század

A huszadik század hírességeinek szépsége és szépségideáljai még ma is ismertek. Az 1950-es években a világ figyelmét Marilyn Monroera szegezte, azonban nem szabad kihagyni Cindy Crawfordot és Jane Fondát sem, ha azokra a nőkre gondolunk, akik szépsége meghódította a világot.

A huszadik század során a divat őrült léptekben fejlődött, évtizedek alatt váltották egymást a divatos darabok. Az 1900-as évek elején továbbra is divatos megjelenést biztosított a puffos ujj és a fűző, azonban ekkor már a fűzőkkel S-alakot kívántak elérni. Az első világháború alatt a hátországban maradt nők kényelmes ruhákba bújtak, ezzel is befolyásolva következő évtized divatját, hiszen az 1920-as évek során egyre kevesebb hangsúlyt fektettek a női alak hangsúlyozására. Megjelentek az egyenes szabású, térdig érő szoknyák, majd a hangsúly a derék és csípő tájékára került. Elfogadottá vált az is, ha egy nő rövid frizurát vágatott magának. Az 1940-es években egy korábban elképzelhetetlennek tűnő divattal kellett az embereknek megbarátkozniuk, azonosulniuk (amihez a második világháború kirobbanása is hozzájárult). A férfiak által hordott ruhákat varázsolták nőiesebbé, így a térdig érő szoknyákat blúzzal és zakószerű kabáttal hordták, amelyek alatt hatalmas válltömések voltak, és elkezdték gyártani a nejlonharisnyát is. A 60-as években berobbant a hippi láz, amikor sokan a színes, mindenféle mintával ellátott ruhadarabok mellett tették le a voksukat, divatba jöttek a batikolt ruhák és a trapéznadrágok. Overálok, trapéznadrág, tunika, világos színek, bársony, flitterek; ezek mind a hetvenes években váltak divatossá. A század utolsó évtizedeiben azonban a legtöbben arra törekedtek, hogy úgy nézzenek ki, mint a magazinok szupermodelljei. Eleinte a fitt külsőt kihangsúlyozó darabok, mint például a cicanadrág került középpontba, végül a kilencvenes években egyre populárisabbá váltak a csípőnadrágok és az egyszerű, kényelmes ruhák.

Huszonegyedik század

Ha korunkban azokra a nőkre gondolok, akik valamilyen szinten befolyásolták a divat alakulását, biztosan eszembe jutna például a Kardashian család, de nem szeretnék ilyen listát készíteni, hiszen a huszonegyedik század az elfogadásról szól. Az évszázadok során a nőkre nehezedő nyomás, amely abban befolyásolja őket, hogy kell tökéletesen kinézni, az elnyomás jeleként is értelmezhető. A szépségmítoszok kialakítása folyamatosan tárgyiasítja a nőket azzal, hogy a megjelenést, a vonzerőt azonosítják a nőiességgel. Ezt a koncepciót tárgyalja és fejti ki bővebben Naomi Wolf The Beauty Myth című könyve.

A kétezres évek elején divatos ruhadarabnak számítottak a capri nadrágok, a farmer miniszoknyák és a csípőnadrágok. Ezekhez gyakran párosítottak egyszerű pólókat (amelyekre sokszor trikót is húztak), csőtopot, vagy húzott anyagból készült, pánt nélküli felsőt. Akkoriban előszeretettel viselték a hosszabb tunikákat, vagy akár a ruhákat is farmernadrággal vagy leggings-szel. Ha már a hordani kívánt ruhákat kiválasztották, a kiegészítőkkel tökéletesítették a végső szettet, a kétezres évek elején nagy népszerűségnek örvendtek a vastag övek, hosszú nyakláncok, vékony sálak. Amerikában nagyon kedveltek voltak a bársonyból készült melegítőnadrágok is. Napjainkban a legtöbb ember szekrényében olyan darabok bújnak meg, amelyeket a divattervezők a korábbi évekből emeltek át napjainkba, ilyenek például az állatmintás darabok, az övtáskák, a biciklis nadrágok, a kiskeretes napszemüvegek, a scrunchie hajgumik, a vastagtalpú (holdjáró) cipők, a puffos ujjak és a bővebb nadrágok (répanadrág, mom jeans).

A divat fejlődését érdekes nyomon követni, sokszor olyan képekre bukkanhatunk, amikor csak a fejünket fogjuk, hogy mit gondolhattak akkoriban az emberek, de biztos vagyok benne, hogy ha pár év múlva visszanézem, hogy én milyen ruhákat hordtam (vagy hogy néztem ki kutyasétáltatás közben) akkor én is arra fogok gondolni, hogy léphettem így ki az utcára. Azonban az a legfontosabb, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben és azokban a ruhákban, amiket felveszünk, divat ide vagy oda.

Felhasznált források:1, 2, 3, 4,
Képek forrása: 1,2 3,

EnglishGermanHungarian