[metaslider id="9331"]

Hova menjünk szeptemberben? – 2. rész

Előző cikkemben már olvashattatok néhány programról, illetve helyszínről, amit ez a csoda hónap tartogat magában. Ebben a cikkben pedig gondoltam összegyűjtök pár kirándulásra több mint alkalmas helyet, honnan a Mecsek tényleg a lábaink alatt fekszik. A következő helyek megtekintése egytől-egyig ingyenes, melyhez tényleg már csak az hiányzik, hogy jól érezzük magunkat.

Elsőként említeném Kővágószőlőst, mely meglehetősen rengeteg lehetőséget tartogat látogatói számára. Kővágószőlős csupán néhány kilométerre található Pécstől, Szigetvár irányában, de természetesen nem ez az egyetlen lehetséges útvonal, melyen megközelíthető a csupán 1200 fős lakosú község. A település igen érdekes múlttal rendelkezik, hisz a kőkorból is származnak innen leletek. Emellett római kori villa maradványaira is bukkantak már, illetve ókeresztény temetőkápolna romjairól is vannak feljegyzések. Az érdekes, és szerteágazó múlt mellett rengeteg túraútvonal, illetve látványossággal is magához csalogatja a kirándulni vágyókat. 

Nézzük is milyen lehetőség közül válogathatnak az ott járók:

Zsongorkő-lelátó

A Mecsek egyik legszebb természetes kilátó pontja, mely a Jakab hegyen 540 méter magasan emelkedik, amelynek hála a panoráma egyenesen lélegzetelállítóan gyönyörű. Zsongorkő legendával is rendelkezik, mely még a török időket emlegeti. Egy szerelmespár végzetes esete, mely okán a kő lett elnevezve. 

Pálos kolostor és a Jakab-hegy

A kolostor: A közösség alapítója Bertalan pécsi püspök volt, aki Endre király második feleségének volt udvari káplánja egykoron. Nagy tisztelője volt Compostella Szent Jakabnak, így 1225-ben Szent Jakab oltalma alá helyezte a remeteközösséget. A kolostor egészen 1543-ig eredeti rendeltetése alapján működött, egészen addig, míg török kézre nem került. A török időkben rablók lakhelyévé vált. 1745 után vezeklés helyszíne lett. A kolostor történeti emlékeit a kővágószőlősi templomban találhatjuk meg. Létezett egy Kolostor-út is, melyet a belső udvarban egy juharfa mellett találhatunk, ugyanakkor sajnos 15-20 éve már nem működő kút.

Jakab-hegy legendája: 

Tetején hajdan erős vár állott. Ura annyi kincset rabolt össze, hogy már nem is tudta hova rejtse. Ásatott a vár alá egy mély kutat és oda rejtette: az egyik kádba az aranyat, a másikba az ezüstöt. Az aranykádat egy elátkozott király kakas képében őrzi, az ezüstöt egy másik király sárkány képében. A vár ura odaveszett a háborúban, kincse pedig mind a mai napig a hegy mélyén rejtőzik. Senki sem tud hozzáférni.

Emellett a leletek arra utalnak, hogy a földvár építői még a kelták voltak, továbbá ókori latin, illetve görög írások támasztják alá a hely kultúrtörténeti fontosságát.

Sasfészek

Káprázatos látványt nyújtanak a szinte teljesen függőlegesen elhelyezkedő homokkő sziklafalai. Nevéhez hűen, a sziklafalak tetején tényleg találhatóak sasfészkek, melyek lakóit gyakran látni a terület felett. 

Babás Szerkövek

A Mecsek déli lejtőjén találhatjuk a Babás Szerköveket, mely vörös színű homokkőből épült sziklacsoport. Egyesek szerint groteszk módon emberi alakokra hasonlítanak ezek a kövek. Innen is ered nevének eredete.

Sarlós Boldogasszony plébániatemplom, és a Jubileumi kereszt

A plébániatemplom az egyik legjelentősebb műemlékként van számontartva. Tornya még a XIII. században épült, mely megmutatkozik építészeti stílusában is. A toronyban felfelé haladva több román ikerablakot találhatunk, továbbá kosáríves kapuját íves oromzat díszíti. Ezentúl a templomon mind belül s kívül több kor együttes építészete figyelhető meg. Így, kik érdekeltek az építészetben, vagy szimplán lenyűgözik őket a különböző építészeti stílusok, biztosan csodálva fogják megtekinteni ezt templomot. 

Jubileumi kereszt:

A kereszt maga a település egyik jelképeként van számontartva. 1934-ben került fel a Jakab-hegy déli oldalára darabokban, melyet a Szent-év emlékére emeltek.

János kilátó

A Mecsekben található szintén, a TV toronytól nem messze. A kilátó maga 611 méter magasan helyezkedik el a Tubes csúcsán, ahonnan szemkápráztató kilátás nyílik Pécsre, illetve a környező településekre. Tiszta időben pedig egészen a Badacsonyig is elláthatunk.

Éger-tetői kilátó

A János kilátó tetejéről nem csak a Mecsek káprázatos panorámájára láthatunk rá, hanem magára az Éger-tetői kilátóra is. A Z sáv jelzés mentén haladva alakították ki ezt a pihenőhelyet, mely tökéletes egy délutáni kiránduláshoz, vagy sütögetéshez akár családdal, akár barátokkal.

Sós hegyi kilátó

Szintén Z jelzést követve a Remete-rétről vagy a Lapisról közelíthető meg. 1988-ban épült a római őrtoronyra emlékeztető építmény. A kilátás innen is csodás, ugyanakkor az előzőekhez képest kevésbé élvezhető a magasra nőtt fák takarása miatt.

 

Láthatóan rengeteg kincset rejt magában a Mecsek, mely mindig tud valami újat és szemet gyönyörködtetőt mutatni az embereknek.  Remélem cikkem tudott újat is mutatni néhányatok számára, és tényleg csupa jó emlékkel gazdagít majd ezen helyek meglátogatása. 

 

Források: 1, 2, 3, 4, 5

EnglishGermanHungarian