Az Igazságügyi Minisztérium, a Nemzeti Kiválósági és Tanulmányi Jogászösztöndíjat a jogászképzés színvonalának emelését célzó programjai közé sorolja.
De mi is az az IM jogászösztöndíj? Hogyan juthatunk akár havi 60.000 forintos ösztöndíjhoz?
„A Kormány az egyes fontos közpolitikai célokhoz kapcsolódó jogtudományi kutatásokhoz és tehetséggondozáshoz szükséges források biztosításáról szóló 1311/2015. (V. 21.) Korm. határozatában a jogászképzés fenntartását és továbbfejlesztését olyan közpolitikai célként határozta meg, amelynek megvalósításához a jogtudományi kutatásokat és a jogtudományi tanulmányi tehetséggondozást támogató rendszer kialakítására van szükség.
Az Igazságügyi Minisztérium összhangban az igazságügyi politikáról szóló 1710/2014. (XII. 5.) Korm. határozattal, kutatási és oktatásfejlesztési programok, illetve jogászösztöndíjak támogatásán keresztül kíván hozzájárulni a jogászképzés színvonalának emeléséhez, a jogászi hivatás védelméhez és a jogászi identitástudat növeléséhez.„ – olvasható a Kormány honlapján.
Kiss Mátyással, a pécsi jogi kar másodéves jogászhallgatójával beszélgettem, aki harmadik alkalommal nyerte el az IM Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjat!
Media Iuris: Mesélnél olvasóinknak arról, hogy milyen feltételek teljesülése mellett nyerted el harmadik alkalommal is az IM Kiválósági Jogászösztöndíjat?
Kiss Mátyás: Először is szeretném leszögezni, hogy az IM Kiválósági Ösztöndíját nem csak felsőbb éves hallgatók, hanem az elsőévesek is megkaphatják, a feltételrendszer azonban eltérő. A gólyáknál az első félévben a pontszámítás a felvételi során megszerzett pontszámokon alapul, a második félévtől, valamint a felsőbb évfolyamosok esetén már a kreditindex a meghatározó. Bármelyik félévről is van szó, fontos, hogy az illető jogász szakon folytassa tanulmányait, és legalább 4.00-es tanulmányi átlagnak megfelelő kreditindexet érjen el.
MI: Mennyire tartod nehezen teljesíthetőnek az IM Kiválósági Jogászösztöndíj által támasztott feltételeket?
Kiss Mátyás: Szerintem nem az a kérdés, hogy nehéz-e vagy könnyű. Az ember mindig keresi a kihívásokat. Gimnáziumban elhatároztam, hogy államilag finanszírozott képzésre szeretnék bekerülni, mert a szüleim nem tudnák finanszírozni a féléves tandíjat. Hálás vagyok Istennek, hogy sikerült ezt a kihívást teljesítenem, de aztán jött az újabb kihívás és ezért pályáztam az első IM ösztöndíjra.
MI: Milyen egyéb tevékenységekben veszel részt jelenleg a karon? Van bármi, amiért esetleg kaptál pluszpontot a pontrendszer alapján a kiváló tanulmányaid mellett? Publikáció? Hallgatói élet?
Kiss Mátyás: Elsősként inkább a beilleszkedésre koncentráltam, ezért nem voltam túl aktív a kari életben, de másodévesként már csatlakoztam az ELSA Pécs nevű szervezethez. Jelenleg a szakmai és tudományos tevékenységért felelős alelnök vagyok. Tudomásom szerint a publikációk, a TDK tevékenységek, valamint az OTDK és egyéb versenyek is plusz pontot jelentenek az ösztöndíjnál, ezért bátorítok mindenkit, hogy vegyen részt az ilyen lehetőségekben. Többletpont jár továbbá a nyelvvizsgáért is.
MI: Miért döntöttél a PTE jogi kara mellett, amikor felvételiztél?
Kiss Mátyás: A jogász szak többek között azért keltette fel az érdeklődésemet, mert tinédzserkorom egyik kedvenc sorozata a Shark – Törvényszéki Ragadozó volt. Pécset pedig azért választottam, mert már első alkalommal, amikor itt jártam – egy gimnáziumi osztálykirándulás keretében – szerelmes lettem a városba, a Mecsek lejtőibe, és a környék boraiba. Történelemkedvelő diákként is vonzott az egyetem, hiszen Nagy Lajos király korában alapították.
A 2019/2020-as tanév őszi szemeszterének IM Kiválósági jogászösztöndíjasai közül csak a másod-, harmad- és negyedévesek vesznek részt 2019. december 4-én Budapesten, a Szakmai Napon, ahol átadásra kerülnek az oklevelek.
A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói közül 59-en nyerték el az ösztöndíj pályázatot a 2019/2020-as tanév első szemeszterében. Ők öt hónapon keresztül kapják a 60.000 forintos ösztöndíjat!
Gratulálunk nekik kimagasló teljesítményükhöz!

Androvics K. Balázs vagyok a Media Iuris szerkesztője. Már gyerekkoromtól kezdve vonzott a média világa, ezért is ragadok olykor klaviatúrát és vetem gondolataimat szövegdobozokba itt a mediaiuris weboldalán vagy a saját platformjaimon. Nem ígérem, hogy mindig mindenki egyetért majd írásaimmal, videóimmal, témáimmal, de ettől szép a világ – nem vagyunk egyformák, nem gondolkodunk egyformán! C’est la vie!