[metaslider id="9331"]

Fiatal Értelmiségi Klub a járványhelyzet alatt- interjú Ferenczi Fannival

A Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi karán számos kari szerv tevékenykedik. Mind a jövendőbeli gólyák, mind az összes hallgató számára fontos, hogy ismerjék ezeket a szuper közösségeket, amelyeknek tagjai lehetnek. Ferenczi Fannival, a Fiatal Értelmiségi Klub elnökével beszélgettem a FÉK történetéről, programjairól, terveiről, jelenlegi működéséről.

Mesélnél kicsit a Fiatal Értelmiségi Klub történetéről? Mikor alakult meg? Mi volt a fő motiváló tényező?

Ferenczi Fanni: A Fiatal Értelmiségi Klub, vagy röviden csak FÉK még 1993-ban alakult és a legrégebbi kari szerv az ÁJK-n; a fő motiváló tényező Dr. Horváth Csabában fogalmazódott meg (gondolom, hiszen nekem még a szüleim se ismerték egymást, mikor megalakult a FÉK), ő szerette volna, hogy a Pécs-Baranyai Értelmiségi Egyesületnek legyen diákszervezete is. 

Milyen témájú programokat szerveztek, mik a fő tevékenységeitek? Mi jellemzi legjobban a FÉK-et?

Ferenczi Fanni: Ami szinte minden évben volt az elmúlt években az a szabadegyetem, illetve a börtönlátogatás, de próbálunk folyton új programokat kitalálni, ötletelni és nyitni az új dolgok felé. A szabadegyetem egy fantasztikus program, így azt mindenképp szeretnénk továbbvinni és megmutatni az újonnan érkezőknek is. Ami talán a legjobban jellemez minket az az, hogy ötvözzük az értelmiségi programokat a szórakozással, ezt a nézőpontot minden programunk kitalálása során próbáljuk szem előtt tartani. 

Könnyen alkalmazkodtatok a jelenlegi  vírushelyzethez? Hogyan befolyásolja a munkátokat és a FÉK működését?

Ferenczi Fanni: Nem fogok hazudni, minden programunkat, lehetőségünket keresztbe húzta a vírus, most már ez a harmadik félév amikor nem tudunk semmit szervezni, pedig rengeteg tervünk és ötletünk volt. Ugyan sokszor leültünk a srácokkal beszélni, hogy mit lehetne kihozni ebből a helyzetből, de mindig ugyanarra jutunk, hogy nem nagyon tudunk semmit sem, hiszen nálunk minden program kötött volt az egyetemhez, illetve a hallgatókhoz, és az online programokat nem érezzük a szellemiségünkhöz illőnek. 

Milyen terveitek vannak a közeljövőre nézve?

Ferenczi Fanni: Bízunk benne, hogy a következő félévben már rendeződik a vírushelyzet és biztonságosan lehet majd újra egyetemre járni. Mindenképp szeretnénk visszaállítani a megszokott programjainkat, illetve a már előző félévre kitalált újdonságokat is szeretnénk megvalósítani. Ezen felül tervben van a kooperálás más kari szervekkel is, hiszen nagyon szerencsés helyzetben vagyunk azzal, hogy ennyiféle  szervezet megjelenik nálunk. 

Miért ajánlanád egy gólyának, hogy csatlakozzon a Fiatal Értelmiségi Klubba?

Ferenczi Fanni: Igazából, ha valaki FÉK tag lesz akkor két irányba indulhat el. Az egyik csupán annyi, hogy olcsóbban vehet részt a programjainkon. Így azoknak a gólyáknak mindenképp ajánlom, akik szívesen vesznek részt egyetemhez köthető programokon. A másik út során viszont a szervező bizottság életébe is bekerül, így az ötletelésben, a programok szervezésében, kivitelezésében is részt vehet, nyilván ez egy közösséghez tartozást is jelent, így ez azoknak lehet jó lehetőség, akik szívesen csinálnak ilyesmit. Én az egyetemi éveim alatt végig fontosnak tartottam azt, hogy minél több dologban részt vegyek és kipróbáljam, amit csak lehet, így nem volt kérdés, hogy FÉK tag leszek-e. Az biztos, hogy hihetetlen sok történet és barátság született már a FÉK keretein belül, és akár tag lesz nálunk valaki, akár csak részt vesz a programjainkon, ezt biztosan megtapasztalja majd. 

Egy kari szervhez tartozni olyan, mintha egy családra lelne a hallgató. Nem csak a közös munka gyümölcse az, ami örömet okoz, emellett számos pozitívumot ki lehet emelni. Barátokra talál, segítő társakra, közös projektekre, valamint az önfejlődés útján is elindul. Ha az ember kipróbálja magát egy ismeretlen terepen, az hasznos tapasztalatokat nyújt neki minden esetben. Ne féljetek az újtól, hisz az ajtók csak akkor nyílnak ki, ha előtte be merünk kopogni. 

Nagyon köszönöm az interjút!

EnglishGermanHungarian