[metaslider id="9331"]
book

E-book vs. hagyományos könyv

A nyomtatás feltalálása Johannes Gutenberg nevéhez kötődik. Ez a vívmány nagyban megkönnyítette ezután az emberek életét, hiszen nem kellett a különböző irományokat kézzel lemásolni, sokszorosítani. Ahogyan a világ, az emberek is egyre inkább haladtak előre a fejlettség és új találmányok kikötője felé. Így jelent meg az e-book, az elektronikus könyv. Számos érv szól mind a nyomtatott, mind az elektronikus könyv mellett, de persze mindenki maga dönti el melyik mellett teszi le a voksát. Az alábbi írásomban próbáltam nektek összegyűjteni mindkét oldalon a pro és kontra érveket egyaránt, hogy megnézhessük mi is az előnye, illetőleg a hátránya a két alternatívának.

 

Az e-book előnyei és hátrányai

A sort a digitális könyvek pro és kontra érveivel indítanám meg. Egy igen klasszikus előnnyel kezdem az érvelést az elektronikus könyv mellett: kevés helyet foglal. De hogyan is értem ezt? Nos úgy, hogy aki tudja hogyan működik egy elektronikus könyvolvasó tudja, hogy ezen a kis szerkezeten, ami nem nagyobb egy tabletnél, nagyon sok könyvet tárolhatunk egyszerre, akár több 100-at is, ha tárhelyének kapacitása ezt megengedi. Ez azért is jó, mert akárhová megyünk, sok olvasmányt magunkkal vihetünk, anélkül, hogy elfoglalna rengeteg helyet a táskában, illetve a súlya is jóval kisebb így, mintha egyenként tartózkodnának nálunk a vaskos könyvek. Amit még el szeretnék mondani, ezen a vonalon maradva az az, hogy azért is praktikus, hogy ennyi könyv van nálunk, mert kedvünkre válogathatunk mit, mikor olvasunk. Én személy szerint hajlamos vagyok arra, hogy leveszek egy regényt a polcról elkezdem olvasni, de 1 vagy 2 nap után már nem érzek hozzá abban a pillanatban affinitást, hogy a választott sorokat bújjam. Ha otthon tartózkodunk, akkor természetesen nem jelent akadályt levenni a szekrényről egy másik művet, de ha ez egy hosszú utazás alatt esik meg velünk, bosszúságot jelenthet a számunkra. És itt jön képbe újfent az elektronikus könyv, ahol több olvasmány is lehet egyszerre nálunk, így ha netalán bármikor ilyen probléma merülne fel, könnyen orvosolhatjuk azzal, hogy kiválasztunk és átváltunk egy másik remekműre. Amit még az e-book javára szoktak felsorakoztatni az az, hogy környezetbarát, ugyanis nincs szükség arra, hogy a papírkészítés végett fairtásba kezdjenek. Noha áram szükséges ezen eszköz használatához (töltés szempontjából), manapság már tudnak olyan erősségű akkumulátort gyártani, ami akár 2 napig is bírja.

Most szeretnék pár hátrányt is felsorakoztatni a digitális változatú könyvek mellett, amelyek véleményem szerint kicsit csorbíthatják az e-book becsületét. A hátrányokat kezdeném a töltésükre vonatkozóan: hiába sok könyv elfér rajta, de mindenki járhat úgy, hogy a nagy sietségben vagy rohanásban véletlenül otthon felejti a töltőt, ha mondjuk egy utazásra vagy nyaralásra megy. Magától értetődő mi ekkor a legnagyobb baj, amivel a tulajdonosnak szembe kell néznie: nem élvezheti bármeddig kedvenc regényeit, hiszen előbb-utóbb a könyvet „meg kell etetni”. Szerintem többen is tisztában vagyunk vele, hogy az ilyen eszközök nem tesznek jót a szemünknek sem, nem hiába mondják a szülők mindig a gyerekeknek, hogy ne nézzenek közelről tv-t, mert akkor szemüveget kell hordaniuk. Számomra mindenképpen negatívumnak számít ez a tényező, hogy ronthatja látásunkat a kis könyvecske kijelzője. Amiket utolsóként említenék- ez szubjektív vélemény, nem feltétlenül gondolkodik mindenki így-de szerintem egy igazi, hagyományos könyvet sokkal személyesebb ajándékozni valakinek, mint például egy ilyen szerkezetet, illetve ha megunjuk a nyomtatott könyveinket, azokon túl adhatunk egy antikváriumban például, de ezt nem tudjuk megtenni egy digitális formájúval.

book

 

A hagyományos könyvek előnyei és hátrányai

A Harvard Orvostudományi Egyetemen készítettek egy kutatást, amelyben felnőtt embereket vizsgáltak. Néhányan közülük elalvás előtt e-book, a többiek pedig hagyományos, nyomtatott könyvet olvastak. A kutatás kimutatta, hogy akik a nyomtatott formátumot választottak könnyebben aludtak el, illetve a másnapi ébredés is egyszerűbb, kiegyensúlyozottabb volt, mint azoknak, akik a másik opcióval éltek. Ugyanis mint mondtam az e-bookok nem tesznek jót a szemünknek fénykibocsátásuk miatt. Mivel a nyomtatott könyveknek nincsen fényük, így ez a veszély nem feltétlen áll fenn ezek olvasása közben. Ha már ráterelődtünk az egészség vonalára, norvég kutatók szintén végeztek egy vizsgálatot. Ők azt figyelték meg, hogy a koncentrációja, illetve a memóriája kinek jobb: a nyomtatott könyvesek táborának vagy az e-bookot használók csapatának. Az eredményből az derült ki, hogy az, aki inkább hagyományos regényekhez nyúl, jobban emlékszik a történetre, mint az, aki a képernyőt választja. A kutatók ezt a lapok érintésével hozták magyarázatba, szerintük a tapintás összefügg az emlékező képességgel.

Mint ahogy már az elektronikus könyveknél felsorakoztattam a környezetbarátságot előnyként, úgy akkor itt most szólnék erről a hagyományos könyvek hátrányaként. Tény és való, hogy a papírkészítéshez fák kivágásra van szükség, így nem a nyomtatott könyvek lehetnek a legzöldebb választások ezen a téren. A másik kontra érv ami a tapintható, lapozható művek ellen szól, hogy ha nem szeretnél cipekedni, ám mégis arra vágysz, hogy sok könyv legyen nálad, akkor nem a hagyományos út lesz a neked megfelelő, ugyanis egy darab könyvnek is nagy a tömege, nem hogy még többnek.

book

 

Összegzés, vélemény

A végére tartogattam a saját véleményem kifejtését, de félreértés ne essék senkit nem szeretnék semmiről sem meggyőzni vagy lebeszélni, csupán kifejtem az egyéni álláspontomat. Mivel nagyon szeretek olvasni, nálam egyértelműen mindig is a hagyományos, papír alapú könyvek fogják elfoglalni az első helyet. Noha kényelmesség, esetleg pénz megtakarítás, környezettudatosság szempontjából jobbak az e-bookok, nekem mégsem érhető fel semmivel sem az a tipikus könyv illat, valamint az, hogy ténylegesen lapozni tudjam a regényt, amit éppen a kezembe vettem. Természetesen mindenki maga dönti el melyik alternatívát választja, az olvasásnál nem az a hangsúlyos, hogy mit vagy min olvasunk, hanem az, hogy átadjuk magunkat a regények okozta örömnek, kikapcsolódásnak.

 

Képek: Kiemelt kép, 1, 2

EnglishGermanHungarian