[metaslider id="9331"]

A vegán és a vegetáriánus életformák ismertetője

Manapság sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi a különbség a vegán és a vegetáriánus életmód között. Sőt, ha még fokozni szeretnénk, a vegetáriánus életmódon belül is vannak különböző alfajták. Az emberek nagy része sajnos ódzkodik ezektől az életformáktól, pedig sokan nem is tudják, milyen jó hatással van az egészségünkre, ha kerüljük az állati eredetű ételeket. De mielőtt bele mennénk a részletekbe, tisztázzuk le a vegán és a vegetáriánus szó jelentését.

Vegetáriánus étrend

Egy vegetáriánus ember húsmentes étrendet követ, vagyis nem eszik húst, sem húsból készült melléktermékeket, ellenben állati eredetű termékeket (tojás, tej stb.) fogyaszthat. Akik ezt az irányzatot követik, leginkább egészségügyi, vallási és etikai okok miatt jutottak erre az elhatározásra. Mégis, szerintem nagyobb számban fordulnak elő aktivisták, akik a húsipar és az állatok megölése ellen küzdenek. Ahogy azt már fentebb is említettem, a vegetáriánus étrenden belül még 5 alfajtát különböztetünk meg:

  1. Lakto-ovo vegetáriánus: Olyan vegetáriánus, aki nem eszik húst, de tejterméket és tojást fogyaszt
  2. Lakto vegetáriánus: Olyan vegetáriánus, aki nem eszik húst és tojást, de tejterméket fogyaszt
  3. Ovo vegetáriánus: Olyan vegetáriánus, aki nem eszik húst és tejterméket, de tojást fogyaszt
  4. Peszkatáriánus: Olyan személy, aki kizárólag halat eszik, de más húst nem
  5. Flexitáriánus: Olyan személy, aki eszik húst, de lényegesen kevesebbet és ritkábban, mint egy hagyományos étrend követői

Az utóbbi két alfajtát nem igazán kötik a vegetarianizmushoz, de fontosnak tartják őket megemlíteni.

Vegán étrend

A vegán életmódot követő emberek sokkal elmélyültebbek ebben a témában. Talán a legjobban a hivatalos definíciójával lehet szemléltetni, átadni ennek az életformának az üzenetét:

„A veganizmus egy olyan filozófiai és életmódbeli irányzat, amely arra törekszik – amennyire lehetséges és megoldható –, hogy kizárja az állatok kizsákmányolásának, kihasználásának minden formáját, illetve a velük szemben elkövetett kegyetlenségeket étkezési, ruházkodási vagy más célokból.

Továbbá támogatja az állatok kihasználásától mentes életforma és alternatívák növekedését, népszerűsíti az emberekre, az állatokra és a környezetre gyakorolt pozitív hatásait. Étkezési szempontból pedig kizárja a részben, vagy teljesen állati eredetű alapanyagot.”

A vegánok nem esznek húst, húsból készült melléktermékeket, sem pedig állati eredetű termékeket, mint például tej, tojás, méz. Ezen felül nem vásárolnak semmilyen állati eredetű ruházati cikkeket, illetve az állatkísérletekhez köthető vagy éppen állatokon tesztelt háztartási cikkeket is kerülik. Vagyis egy vegán életmódot követő ember szekrényében biztos nem találkozunk bőrcipővel, szőrme kabáttal, sőt, a testápolási termékek és a sminkek esetében is vegán variációt vásárolnak, használnak.

Ahogy haladunk előre az időben, világunk egyre modernebb lesz. Ennek köszönhetően az új dolgokra helyezik a hangsúlyt, illetve sokan hangot adnak véleményüknek. Így van ez a vegetáriánus és vegán emberek esetében is. Manapság sokkal elterjedtebbek és divatosabbak lettek a vegán termékek, s azok előállítása, amelyekre nagy is az érdeklődés. Sajnálatos módon sokan divatból vásárolnak ilyesfajta ételeket, termékeket. Sokan úgy vélik, egy vegetáriánus vagy éppen vegán személy nem megfelelően táplálkozik, mivel nem viszi be a szervezetébe az állati eredetű termékeket, húsokat, pedig pont ezzel tesz jót magának. Néhány aktivista úgy próbálja rávenni az embereket a vegán életmód követésére, hogy állatkínzó, húsfeldolgozó tartalmakat oszt meg a neten, amelyek nagyban befolyásolják az emberek, főleg a fiatalabb korosztály gondolkodását. A The Game Changers elnevezésű film egy teljesen új szemszögből próbálja bemutatni a növényi étrendet. Provokáló tartalmakkal nem találkozunk, hanem sokkal inkább a vegánság pozitív hatásait mutatja be kutatások és személyes tapasztalatok alapján. A film főszereplője, James Wilks egy sportoló, aki súlyos sérülést szenvedett, ahhoz pedig, hogy újra ringbe álljon, elkezdett tudatosabban étkezni, pontosabban elhagyta az állati eredetű termékeket és a húst. Az eredményei és a teljesítménye is kimagasló lett ennek hatására, ő sem hitte el, hogy mennyire számít a helyes táplálkozás. Tovább kutatott olyan sportolók után, akik szintén a vegán étrendet követik, és meglepetésére sok sportoló követi ezt az életvitelt. Néhányan nem is gondolnánk, de egy ideje Arnold Schwarzenegger is vegán étrendet követ. Régebben naponta 10-15 tojást és rengeteg húst fogyasztott, most már viszont gyümölcsökkel és zöldségekkel van tele a hűtője. Döntésének egyik oka, hogy szíve sajnos rendetlenkedett egy veleszületett szívbillentyű rendellenesség miatt.

További szereplői a veganizmust népszerűsítő dokumentumfilmnek Jackie Chan, Patrik Baboumian, Lewis Hamilton, Morgen Mitchell, Kendrick Farris, Bryant Jennings, Dotsie Bausch és még sorolhatnám. Ők is a növényi étrend követői. Kiemelném Dotsie Bausch-ot is, aki 40 évesen érte el legjobb olimpiai eredményét, amikor is átállt a növényi táplálkozásra, elmondása szerint sosem volt még ilyen jó formában.

Kíváncsiak vagytok, hogy milyen hatással van az emberek szervezetére a növényi-alapú táplálkozási forma? Esetleg az is érdekel, hogy konkrétan mit esznek a vegánok? Kövessétek a Media Iuris oldalán a cikkeimet, mert ezentúl több héten keresztül készülök nektek receptajánlókkal, és azt is elárulom, milyen előnyökkel jár a növényi ételek fogyasztása!

2 thoughts on “A vegán és a vegetáriánus életformák ismertetője

Comments are closed.

EnglishGermanHungarian