[metaslider id="9331"]
tél

A nyári alak télen készül – 1. rész

Ki ne szeretne nyárra egy mindenki által irigyelt testet, amit megbámulnak a strandon? Szerintem az a bizonyos summer body eléggé relatív tud lenni, mert nem biztos, hogy mindenkinek ugyanaz tetszik egyrészt magán, másrészt másokon. Az elsődleges szempont persze mindig az, hogy magunknak feleljünk meg, ha mi jól érezzük magunkat a testünkben, akkor ez a külvilág számára is egyértelmű lesz, egy egészséges önbizalom sokat dob a kisugárzáson.

A cikksorozatom első részében leginkább a helyes táplálkozásról szeretnék írni, valamint megosztani pár receptet is egészséges ételekről, amelyekkel közelebb kerülhetünk ahhoz a bikini bodyhoz, és akár még finomakat is ehetünk közben. Fontos leszögezni az elején, hogy nem vagyok se dietetikus, se életmód-tanácsadó, sem pedig személyi edző. Én csak próbáltam összegyűjteni a látott és hallott tapasztalatok alapján, hogy mi segíthet minket a formálódásban, fogyásban, izmosodásban. Ha komolyabban szeretnéd magad belevetni ebbe a témába, akkor ajánlom, hogy keress fel hozzá egy szakembert. 

Szénhidrát: barát vagy ellenség?

Ez szerintem egy olyan dolog, ami mai napig sok vitát eredményez az emberek között. Van aki teljesen elzárkózik tőle, mondván ez méreg a testnek, van aki pedig úgy gondolja, hogy teljesen belefér és beleilleszthető egy diétába is. Sokat olvastam erről és sok videót is néztem meg ebben a témában, a következtetésem pedig az, hogy többen állnak a szénhidrát fogyasztása mellett, mint ellene. Szerintem sincs értelme teljesen megvonni magadtól a sütiket, csokikat, mert egy idő után a tested nem fog tudni ellenállni és lehet neki esel és meg is tudsz majd enni 1-2 tábla csokit ültő helyedben. A legtöbben ebben a témában úgy foglalnak állást, hogy sokkal jobb az egyensúlyra törekedni, mint drasztikusan kiiktatni az életedből ezt a tápanyagot, hiszen ugyanúgy szüksége van erre is a szervezetednek, mint például a fehérjére. Talán a legjobb, amit tehetsz, hogy ha megkívánod, akkor megeszed azt a csokit vagy szelet sütit, viszont az valóban igaz, hogyha szeretnéd, hogy látszódjon a testeden a változás, akkor nem szabad túlzásba vinned. Ügyelj arra, hogy megadd a testednek néha a szénhidrát okozta boldogságot, de ha a célod az, hogy izmosodj, formásodj, fogyj, akkor tényleg ne vidd túlzásba!

tél

Táplálékkiegészítők, fogyibogyók?

Egy újabb dolog a listán, ami ellentéteket tud kiváltani az emberekből. Véleményem szerint aminek van értelme az a fehérje shake fogyasztása, hiszen amellett, hogy finom, tényleg juttat a szervezetedbe plusz fehérjét, amit sokan hangoztatnak, hogy fogyassz egy sikeres diéta eléréséhez. A fogyasztó tabletták már más kérdés. Nem hinném, hogy bármiféle egészségkárosodást okozna, hiszen akkor nem kapnának arra engedélyt, hogy forgalomba legyenek. A hatásuk pedig már egy másik kérdés: persze sok sikersztorit látni, hallani, akik különböző termékekkel nagy dolgokat értek el. Viszont ne felejtsük el, hogy ezek a dolgok úgy vannak kitalálva, hogy ha abbahagyod a szedését, valószínűleg fog visszajönni azokból a kilókból, amiket leadtál, így tulajdonképpen arra szorulsz, hogy vegyél egy újabb és utána is egy újabb dobozzal. Ez egy ördögi körforgás, amiből szerintem nincs menekvés.

Víz, víz és még egy kis víz

Na itt egy dolog, amiben véleményem szerint mindenki egyetért: a sok vízfogyasztás. Szerintem nem volt olyan cikk, videó, amiben ne olvastam vagy hallottam volna mást, mint azt, hogy egy nap igyál meg 2-3 liter vizet egy diéta alatt, meg úgy általánosságban is fontos a megfelelő mennyiségű (és minőségű) folyadék bevitele. Ebben a témában sosem hallottam nézeteltéréseket és szerintem nem is fogok. Véleményem szerint is elengedhetetlen, nem csak a summer body-hoz, hanem egy egészséges szervezethez az, hogy egy nap minimum elfogyasszunk 2-3 liter vizet. Úgyhogy kulacsokat elő, töltsük meg és igyunk meg legalább 2 liter vizet egy nap! Azonban fontos hozzátenni, hogy egy idő után unalmas lehet már a víz semmilyen íze, így ennek a kiküszöbölésére feldobhatod egy kis citrommal vagy lime-mal is, és talán nem fogsz ráunni.

tél

Mennyit együnk?

Ez a pont is szerintem egy olyan, amiben a legtöbb ember, életmód-tanácsadó, személyi edző egyetért: éppen annyit, amennyire a szervezetednek szüksége van. Átlagosan egy felnőtt embernek napi 2000 kcal-t kellene bevinnie, azonban ez leredukálódhat napi 1500 kcal-ra, ha éppen egy diétában vagy benne, hiszen a cél itt az, hogy kevesebbet egyél és többet mozogj. Egy dolog biztos: semmiképpen se éheztesd magad és egyél rendesen! Szerintem a legjobb megoldás az lehet, ha napi ötször étkezel, kevesebbet. Általában azt szokták javasolni, hogy az étkezések között körülbelül 2-3 óra teljen el, így meg tudod akadályozni azt, hogy az éhségtől falásroham jöjjön rád. A napi étkezések beosztásával szerintem teljesen tartható az, hogy minden étkezésnél annyit egyél, amivel jól laksz.

A cikkem végére összegyűjtöttem pár receptet, amelyek nemcsak egészségesek és diéta barátok is, de szerintem nagyon finomak mindezek mellett.

Pizza magas fehérjetartalommal

Első körben egy nagyon közkedvelt ételt hoztam: pizza. A leírás egy adagnak megfelelő hozzávalót fog tartalmazni, a végeredményben pedig 445 kcal és 30 g fehérje van!

Hozzávalók:

  • 50 g liszt (ez lehet hagyományos, teljes kiőrlésű, zabliszt, stb.)
  • 55 g görög joghurt
  • 1 tk. sütőpor
  • 65 g sűrített paradicsom
  • só, bors, bazsalikom, oregánó (ízlés szerint)
  • fokhagyma (1-2 gerezd, ízlés szerint)
  • 40 g light trappista sajt
  • 50 g light mozzarella
  • 100 g brokkoli (ha nem szereted elhagyható hozzávaló)

Elkészítés: 

A lisztet, a görög joghurtot és a sütőport összedolgozzuk, majd pihenni hagyjuk. Eközben a sűrített paradicsomot összeturmixoljuk a fűszerekkel és a fokhagymával. Az elkészült, pihenni hagyott tésztánkat kinyújtjuk kör formára és megkenjük a paradicsomos szósszal. A tetejét a trappista és mozzarella sajttal, valamint a brokkolival díszítjük. A pizzát 200 fokos, előmelegített sütőbe tesszük és 20 percig sütjük. 

tél

Diétás túrógombóc

Egy nagyon közkedvelt édesség következik, amelynek diétás változatában 320 kcal és 28,5 g fehérje van.

Hozzávalók:

  • 15 g zabpehely 
  • 200 g cottage cheese
  • 15 g görög joghurt
  • édesítő ízlés szerint
  • pirított zsemlemorzsa

Elkészítés:

A zabpelyhet egy gép segítségével apróbb darabokra turmixoljuk. Ezután hozzáadjuk a cottage cheese-t, a görög joghurtot és az édesítőt. Jól összedolgozzuk őket, majd 1-2 órára betesszük a hűtőbe és állni hagyjuk. A masszából később kis golyókat formálunk és megforgatjuk a pirított zsemlemorzsában. Ízlés szerint joghurttal vagy tejföllel tálaljuk. 

tél

Egészséges tócsni

A következő, ami egy vacsorának vagy ebédnek is megfelel: a tócsni. Ennek a változatnak egy darabjában 106 kcal és 6 g fehérje van.

Hozzávalók:

  • 1 nagyobb vagy 2 kisebb cukkini
  • 3 közepes darab burgonya
  • 50 g light trappista reszelve
  • 1 tojás
  • 50 g görög joghurt
  • 2 gerezd fokhagyma
  • só, bors
  • 50 g zabliszt vagy tk. liszt vagy csicseriborsó liszt

Hozzávalók a szószhoz:

  • uborka
  • 50 g görög joghurt
  • citromlé
  • fokhagyma, só bors

Elkészítés:

A cukkinit és a krumplit lereszeljük egy tálba. Hozzáadjuk a sajtot, a tojást, a joghurtot, valamint a fűszereket és ezeket jól összedolgozzuk. Ha ezzel elkészültünk, akkor ehhez a masszához adagoljuk hozzá fokozatosan a lisztet. Az így elkészült keveréket süssük ki olajban, adagokban. 

Ha szeretnél hozzá szószt is enni, akkor reszeld le az uborkát, nyomkodd ki a levét. Ehhez add hozzá a joghurtot, a citromlevet és fűszereket, majd jól keverd össze.

tél

Remélem valamennyire hasznos volt ez a cikkem azok számára, akik szeretnének dolgozni az alakjukon és azoknak is, akik csupán egy egészségesebb életmódot folytatnának. Remélem kipróbáljátok a recepteket, amelyek a diétába nagyon jól beilleszthetőek, de enélkül is az asztalra kerülhetnek, hiszen nem csak egészségesek, de finomak is. 

 

Forrás: 1

Képek forrása: kiemelt, 1, 2, 3, 4, 5

EnglishGermanHungarian