[metaslider id="9331"]

A nők helyzete a közigazgatásban – beszélgetés Dr. Pál Emese adjunktussal

2021. március 5-én, pénteken este hat órakor került megrendezésre, a Media Iuris szervezésében „A nők helyzete a közigazgatásban – beszélgetés Dr. Pál Emese adjunktussal” című előadás. Az esemény az online térben, Teamsen zajlott. Az esemény házigazdája Cindric Rafael, a Media Iuris elnöke volt, aki az előadás elején ismertette, hogy a tanárnő egyik szemináriuma adta az ötletet az este eseményéhez. A tanárnő kifejezetten Gaál Gréta emlékére szerette volna megtartani az előadást, illetve az is kiderült, hogy az esemény egy programsorozat első része. 

Pál Emese tanárnő rengeteg témát érintett, és fantasztikus volt hallgatni azt a lelkesedést, ahogy a témát dolgozta fel. Nem szeretnék teljes programleírást adni, inkább azt ajánlom, hogy aki érdeklődik a téma iránt, az vegye fel a tanárnő Vörös Eszter tanárnővel közösen tartott szemináriumát, „Női szerepek a XXI. században”!

Azt gondolom, hogy azzal írta le a tanárnő legjobban magát az előadását, illetve az egész témához való hozzáállását, amikor azt mondta, hogy ő feminista, de a szó jó értelmében. Mert az előadás maga is erről szólt, hogy a történelem során és napjainkban is mennyi nő tett azért, hogy a nőket azonos jogok illessék meg, mint a férfiakat. Bizonyos információk elkeserítőek voltak, például, hogy még 2011-ben is Szaúd-Arábia vezető muftija (iszlám jogtudósa) úgy fogalmazott, hogy „A nők politikai részvétele olyan, mintha kitárnánk a gonosz előtt az ajtót.”. Szerencsére 2015 óta ott is van választójoga a nőknek. De voltak pozitív példái is a tanárnőnek, például az ókori Egyiptomból, ahol a mai jogokhoz hasonló jogaik voltak a nőknek, ilyen eset az is, hogy akár a temetést végző papság vezetője is lehetett nő. 

Ezen kívül, ami számomra még nagyon tetszett az előadásban, az a rengeteg személy volt, akik bemutatásra kerültek, mind inspiráló történettel és nagyratörő tettekkel, álmokkal. Motiváló volt hallgatni a rengeteg pozitív történetet olyan nőkről, akik számtalan dolgot tettek azért, hogy a többi nő is jogokat kaphasson. Arról nem is beszélve, hogy a kétórás előadás szinte elröppent, mert látszott az előadónkon is, hogy mennyire magáénak érzi a témát és motiválja őt is a történetek sokasága. Nagyon sok kutatást mutatott fel, hihetetlen mennyiségű témát érintve, rengeteg dologra rámutatva. És az is kiderült, hogy az egész előadás ötlete Kamala Harris alelnöki posztjából „született”. Természetesen Rafaelt is meg kell említenem, aki remek házigazdája volt az estének. 

Összességében azt gondolom, hogy ezt az előadást minden kislánynak meg kellene hallgatnia, hogy tudják, nincs lehetetlen, mert ha valaki elég erősen küzd, és teljes szívéből akar valamit, akkor azt meg is tudja valósítani. Tényleg köszönöm Pál Emese tanárnőnek ezt a csodálatos elődadást, és azt a motivációt, amit keltett bennem vele.

Zárógondolatként a tanárnő kezdő gondolatait hagynám itt a Merida a bátor című Disney rajzfilmből:
A sorsunk bennünk él, csak elég bátornak kell lennünk, hogy szembenézzünk vele.” 

EnglishGermanHungarian