[metaslider id="9331"]

A Mesterséges intelligencia a jogi képzésben? Persze, hogy létezik ilyen!

A vírushelyzetre való tekintettel, ebben az évben nem megszokott módon került megrendezésre a Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karnak a nyílt napja. Online felületen, Teamsen keresztül volt lehetőségük a leendő egyetemistáknak megnézni egy-egy érdekes előadást. A nyílt nap rengeteg érdekes programmal szolgált, amik bepillantást engedtek abba, hogy milyenek az előadások, továbbá, hogy hogyan zajlik az élet az egyetemen: A hallgatói élet az ÁJK-n például megmutatta, hogy milyen az, ha nem korlátoz minket semmi, és nem on-line éljük az életünket.

Szerencsére lehetőségem nyílt részt venni a Mesterséges intelligencia a jogi képzésben? Persze, hogy létezik ilyen! című élő interaktív előadáson, amely felülmúlta az elképzeléseimet, hiszen számtalan érdekesebbnél érdekesebb információt tudtam meg egy számomra eddig teljesen ismeretlen jelenségről. Az előadást Dr.Hohmann Balázs, Dr. Szőke Gergely László, az iLex alapítója Dr. Ritter Marianna, továbbá egy munkatársa, Dr. Molnár Csaba adta elő. Az évek során a technológia egyre nagyobb szerephez jutott az életünkben, napról napra fejlődik és mindig tud valami újat mutatni. Talán nem is gondolnánk, hogy a jog és a technológia milyen szorosan kapcsolódik egymáshoz. A Mesterséges intelligencia és jog – elmélet és gyakorlat (iLex platform) című szeminárium lehetőséget nyújt, hogy megtapasztaljuk, hogy mégis mennyire szorosan kapcsolódik egymáshoz ez a két különböző dolog. 

Az előadás során megismertük az iLex-et, amely szorosan kapcsolódik a Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karához, hiszen oktatnak az egyetemen, továbbá az összes munkatárs itt fejezte be tanulmányait.

De pontosan mit is takar az iLex?  Jogi informatikával foglalkozik, azon belül alkalmazásokat hoz létre. 

Egy videó során megtudtuk, hogy hogyan néz ki, miről is szól ez az egész, és hogyan alkalmazható a mesterséges intelligencia a jogi szolgáltatásnyújtás során. A cég kifejlesztett egy mesterséges intelligenciát, jogi robotot Lexi néven, amely sok téren megkönnyíti a jogászok mindennapjait, hiszen bármikor tud segítséget nyújtani különböző jogi ügyek megoldásában. A Lexi egy olyan mesterséges intelligencia, amely algoritmusok töménytelen halmaza.

Az előadás során megszólalt Fáy Szilárd elsőéves hallgató, aki elmesélte tapasztalatait, hiszen az első félévben felvette az iLex által biztosított szemináriumot, ő volt az a hallgató, aki kiérdemelte az iLex díját, amely egy okosóra volt. Legfőképpen azért választotta ezt a tárgyat, mert úgy gondolta, hogy az a tudás, amelyet ez a szabadon választható óra nyújt, mindenképpen előnyös és elvárandó lesz a továbbiakban, hiszen a technológia nélkülözhetetlen dolog az életünkben, mindenhez kapcsolódik valamilyen szinten, és meg kell tanulnunk használni és élni vele. Az elméleti tudás mellett gyakorlat is volt, aminek segítségével a hallgatók megtudták, hogy hogyan kapcsolódik a jog és a technológia, továbbá bepillantást nyertek abba, hogy mégis milyen a való életben az ügyvédi hivatás, hogyan kell megírni egy szerződést. Az előadás során megtudtuk, hogy az iLex rendszere sok részből áll össze: vannak nagy- és kisvállalatoknak, ügyvédi irodáknak nyújtó szolgáltatások. Továbbá van egy szerződésvarázsló, amely fényévekkel megkönnyíti a jogászok munkáját, hiszen ezzel a szolgáltatással sokkal könnyebben lehet szerződéseket létrehozni. Jogászként több száz szerződést kell kialakítani majdnem azonos vagy azonos tartalommal, vagy több száz ilyen szerződést kell módosítani egy-két szóval. Az alkalmazás több óra kínkeserves szenvedéstől kíméli meg az alkalmazóit. Mindannyiunk munkáját meg tudja könnyíteni ez a megoldás. Az iLex kettő fronton viszi véghez a dolgot, nagyvállalatoknak hoz létre személyre szabott mesterséges intelligencia szerződéstárat, mindemellett kisvállalkozóknak és az ügyvédeknek külön csináltak egy iratminta webshopot, ahol 400 szerződés van ügyvédi magyarázó cikkekkel. 

Összességében bátran kijelenthetem, hogy az iLex által nyújtott lehetőségek és szolgáltatások nélkül a jogászok, nagyvállalatok és kisvállalkozások élete és helyzete sokkal nehezebb lenne. Ajánlom mindenkinek az ehhez kapcsolódó szemináriumot, hiszen olyan tudást nyújt, amelyet a jövőben hasznosíthatunk.

EnglishGermanHungarian