Az Egyesült Államokban több ezer felsőoktatási intézmény nyitja meg kapuit évről évre az új diákok számára. Természetesen ezek között is vannak kvalitásbeli különbségek, azonban tagadhatatlan, hogy az USA-ban világszínvonalú az egyetemi oktatás, főleg, ha egy Borostyán Ligás intézménybe kerül az ember.
Na de mi is pontosan a Borostyán Liga?
Az Ivy League (Borostyán Liga) eredetileg nyolc magánegyetem sportszövetsége az Egyesült Államokban, pontosabban annak északkeleti területén. A névválasztás oka, hogy egyes épületek falán borostyán fut végig. Több évtizedig tartó sportegyüttműködés után vált hivatalossá 1954-ben az Ivy League elnevezés, ami már nem pusztán sportszövetséget jelentett, hanem azt a 8 észak-amerikai egyetemet foglalta magába, amelyek magas oktatási színvonalukról ismertek.
Ezek név szerint:
- Brown Egyetem
- Columbia Egyetem
- Cornell Egyetem
- Dartmouth Egyetem
- Harvard Egyetem
- Princeton Egyetem
- University of Pennsylvania
- Yale Egyetem
A nyolc egyetem közül 7-et még a gyarmati időkben alapítottak, kivéve a Cornellt, amit ugyanis 1865-ben. A köztudatban ezeket az egyetemeket a legjobbak közé sorolják nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte is, az általuk nyújtott képzésen való részvétel mondhatni kiváltság, ráadásul rendkívüli értékű adományokat, állami és szövetségi ösztöndíjakat kapnak ezek a képzési intézmények. Ezen kívül létezik egy Ivy Plus elnevezés is, amely az Ivy League egyetemekhez sorol még olyan kiváló felsőoktatási intézményeket, mint például a Stanford, MIT (Massachusetts Institute of Technology) vagy a King’s College London.

Mik az előnyei a Borostyán Ligás egyetemeknek?
1. Kiválóság szinte minden téren
Ezen egyetemek kiválósága egyrészt magába foglalja az oktatás és professzorok magas színvonalát, másrészt ide sorolhatók a kampuszokon fellelhető épületek, mint például előadótermek, könyvtárak, sportpályák, kollégiumok impozáns külseje és az a számtalan tudományos és szabadidős lehetőség, amelyek nem véletlenül vonzzák a világ minden tájáról a legkiválóbb képességű, ambiciózus és nyitott fiatalokat.
2. Eszközökhöz és forrásokhoz való könnyű hozzáférhetőség
Mivel ezek az intézmények rendkívül komoly alapítványi támogatásokkal rendelkeznek, nem jelent számukra kifejezetten problémát, hogy megteremtsék azokat a körülményeket és eszközöket, amelyek a tudományos kutatásoktól kezdve a sportoláson át akár a művészeti és kulturális tevékenységekig szükségesek. Ezeket pedig szakképzett oktatók közbenjárásával teszik.
3. Tekintély a névben
Vannak, akik úgy vélekednek, a Borostyán Ligás egyetemeken szerzett diploma nem feltétlenül ér többet, mint bármely más, magas presztízsű intézményben szerzett. Az igazság azonban, hogy az érték az oktatás színvonala mellett magában a névben is keresendő. Statisztikák ugyanis azt mutatják, hogy a Borostyán Ligás intézményekből kikerült friss diplomások vagy akár még diploma előtt állók szinte probléma nélkül, egyből találnak munkát maguknak, hiszen a különböző cégek, társaságok hatékony munkavégzésük és sikerük érdekében szívesen alkalmaznak olyan személyeket, akik ilyen neves intézmények falain belül tanultak.

Mik a hátrányai ezeknek az iskoláknak?
1. Magas költségek
Egy másik gyakori feltételezés, hogy a Borostyán Ligás egyetemek rendkívül drágák. A tandíjra, szállásra évente rengeteg pénzt kell rászánni. 2019 és 2020 között az átlag induló ár a tandíj és egyéb illetékek esetében 54 ezer dollár volt, ami magyar forintba átszámítva megközelítőleg 17 millió forint. Ebből adódóan nem ok nélkül törekednek minél többen arra, hogy akár tanulmányi-, akár sporteredmények által ösztöndíjhoz jussanak.
2. Állandó konkurencia
Az a kiválóság és színvonal, amit ezen intézmények képviselnek, egyszerre lehet inspiráló és lenyűgöző, ugyanakkor frusztráló és rémisztő a hallgatók számára. Akik bekerülnek, hozzászoktak ahhoz, hogy a saját iskolájukban a legjobbaknak számítottak, emiatt azonban meglepve tapasztalják, hogy az egyetemen mindenki hasonló meggyőződéssel érkezett. Ráadásul a leadott anyagmennyiség, folyamatos nyomás annak érdekében, hogy tudják tartani az eddig hozott színvonalat, a másokhoz való hasonlítgatás mind befolyásolják a tanulókat.
3. A Borostyán Ligán kívüli lehetőségek
A Borostyán Liga színvonalának mércéjét más egyetemek is képesek megütni nem pusztán az Egyesült Államokban, de más országokban is. Például a Stanford, MIT (Massachusetts Institute of Technology) vagy a CalTech (California Instute of Technology) nem Borostyán Ligás intézmények, mégis sok esetben bizonyos szakterületeken jobb eredményeket produkálnak. A Stanford esetében ez elsősorban a jog, illetve orvostudomány területe, míg utóbbi kettőnél főként az informatika és tudomány dominál. Ráadásul jóval alacsonyabbak a költségek, amik szintén előnyt jelentenek.
Összességében egy Borostyán Ligás intézménybe felvételizni sohasem egyszerű és a bekerülés után sem szűnnek meg a nehézségek, ám ha valaki tud élni az ott felkínált lehetőségekkel, a befektetett munka egész biztosan megtérül. Ugyanakkor nem feltétlenül kell ahhoz Borostyán Liga, hogy valaki megfelelő és versenyképes képzésben részesüljön. A döntés mindenkinek a maga kezében van.
Képek: kiemelt kép, 1, 2

Sziasztok! Szládovics Fanni vagyok, a Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának jogász szakos hallgatója. Első éves korom óta tevékenykedem a Media Iuris egyik szerkesztőjeként, hiszen az írás mindig is érdekelt és közel állt hozzám. Igyekszem változatos, különféle témákat feldolgozó, elsősorban ismeretterjesztő, kulturális, közéleti és szakmai cikkekel színesebbé tenni az egyetemi lapot.